Poseł Wiesław Buż (Sojusz Lewicy Demokratycznej) podsumował w Krośnie I turę wyborów prezydenckich. Dlaczego kandydat Lewicy Robert Biedroń uzyskał tak słaby wynik?
Konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Rady Wojewódzkiej SLD, posła Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy Wiesława Buża, Gabriela Zajdla - przewodniczącego Rady Powiatowej SLD w Krośnie i Damiana Winiarskiego odbyła się na krośnieńskim rynku w czwartek, 9 lipca. Tematem były działania podejmowane przez Lewicę w Parlamencie, plany związane z Podkarpaciem oraz podsumowanie I tury wyborów prezydenckich.

- Jak wiadomo, naszym kandydatem na fotel prezydencki był Robert Biedroń. Niestety, w województwie podkarpackim zakończyliśmy pierwszą turę z wynikiem bardzo skromnym. Był on poniżej naszych oczekiwań i poniżej naszej aktywności. Kandydat i Lewica zasługiwali na większe poparcie - powiedział poseł Wiesław Buż.

Wiesław Buż

Jak stwierdził, kampania była bardzo trudna. Plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa i trzeba było je wyrzucić do kosza. Do tego doszło zamieszanie z terminami wyborów a później zmiana kandydata w Koalicji Obywatelskiej. Wiesław Buż wspomniał, że pojawienie się Rafała Trzaskowskiego i także Waldemara Witkowskiego odebrało część głosów w I turze Robertowi Biedroniowi.
Wiesław Buż powiedział, że przed niedzielną II turą, ludzie Lewicy na pewno nie poprą Andrzeja Dudy.

- Nie pójdziemy na pewno do urn, by oddać głos nieważny. Gdybyśmy tak postąpili, to bylibyśmy irracjonalną lewicą. Oddamy głos na kandydata postępowego, proeuropejskiego, który gwarantuje stabilność polityczną w Polsce, porozumienie z wszystkimi siłami politycznymi, na tyle na ile może. Rafał Trzaskowski ma w swoim programie dużo wspólnego z naszymi założeniami programowymi, choćby Konstytucja, sprawy obronne, polityka zagraniczna. Ja osobiści oddam na niego głos– podkreślił Wiesław Buż.

Poseł zapowiedział intensywną pracę po zakończeniu wyborów. Skupią się one głównie na sprawach społecznych.- Mamy przygotowanych kilkanaście projektów ustaw prospołecznych, o których mówiliśmy w kampanii wyborczej - powiedział poseł Buż.


Wspomniał też o swoim zaangażowaniu w sprawę restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku i problemach z tym związanych między innymi dla wielu podkarpackich samorządów.

- Udało się wspólnie z komisjami sejmowymi i Podkarpackim Zespołem Parlamentarnym przedłożyć takie rozwiązania do komisji finansów i premiera, że środki zostały gminom zwrócone - dodał poseł SLD.

Zapowiedział też odbudowywanie biur powiatowych. Między innymi w Krośnie ma powstać centrum samorządowo-parlamentarne i polityczne. Do tego pomysłu przyłącza się również eurodeputowany Robert Biedroń, który otworzy w Krośnie swoje biuro, podobnie jak poseł Wiesław Buż.
Udostępnij ten artykuł znajomym: