56-letni Józef W. oskarżony został między innymi o przewożenie ponad 15 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz bezprawne posługiwanie się przepustką dyplomatyczną. Odpowie za to przed sądem w Krośnie.
Prokuratura Rejonowa w Krośnie zakończyła śledztwo dotyczące niecodziennego zdarzenia, do jakiego doszło 8 marca br. w Barwinku. Około godz. 8.50 funkcjonariusze Straży Granicznej postanowili zatrzymać do kontroli volkswagena passata. Okazało się, że za kierownicą siedział 56-letni Józef W. Mężczyzna urodzony na Ukrainie, a zameldowany w Przemyślu wyłączył silnik i pokazał pogranicznikom przepustkę dyplomatyczną (jak się okazało dokument był sfałszowany).

W pewnym momencie kierowca uruchomił silnik i ruszył z impetem. Pomimo użycia sygnałów świetlnych i dźwiękowych, funkcjonariusze nie zdołali zatrzymać Józefa W. Informacja o zdarzeniu przekazana została dyżurnemu operacyjnemu Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Trzy godziny później 56-letni mężczyzna został zatrzymany w Przemyślu.

- Funkcjonariusze Straży Granicznej przypuszczali, że powodem ucieczki było przewożenie w samochodzie towarów zabronionych. Analizując możliwą drogę, jaką poruszał się Józef W. od kontroli w Barwinku do zatrzymania w Przemyślu, ustali miejsca, w których mógł pozostawić przewożony towar - informuje Iwona Czerwonka-Rogoś, prokurator rejonowy w Krośnie.

Przypuszczenia te sprawdziły się. W Szklarach, gm. Jaśliska, w opuszczonych budynkach, strażnicy graniczni znaleźli znaczne ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy, kilka walizek oraz pakunków oklejonych czarną folią z napisem "Diplomatic Consignments Diplomatic Attention". Reklamówkę z papierosami zabezpieczono także w Rymanowie.

Prokuratura Rejonowa w Krośnie postawiła Józefowi W. 3 zarzuty. Pierwszy z nich to przewożenie w volkswagenie passacie ponad 15,5 tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości celnej ponad 13,3 tys. zł. Naraził tym Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie blisko 282 tys. zł. Czynu tego dopuścił się w ciągu 5 lat od skazania za umyślne przestępstwo skarbowe tego samego rodzaju.

- Józef W. ma również zarzut posługiwania się w trakcie kontroli drogowej sfałszowaną dyplomatyczną przepustką wystawioną na niego oraz niezatrzymanie pojazdu mimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych dawanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej poruszających się volkswagenem transporterem - powiedziała prokurator Iwona Czerwonka-Rogoś.

Mężczyzna przyznał się do popełnienia dwóch pierwszych czynów, natomiast do trzeciego nie przyznał się.

56-latek po zatrzymaniu 8 marca został tymczasowo aresztowany. Prokuratura Rejonowa w Krośnie skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Krośnie.
.

~sedzia dred

23-07-2020 18:18 9 47

ale afera złapali drobnego rzezimieszka a tiry za łapówki dalej jadą i to z fajeczkami
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.