W Iwoniczu odbyły się uroczystość upamiętniające ofiary zbrodni w Lesie Grabińskim.
24 lipca na nowym cmentarzu w Iwoniczu, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyły się uroczystość upamiętniające ofiary zbrodni w Lesie Grabińskim.

24 lipca 1944 roku członkowie niemiecko-ukraińskiego batalionu SS-Galizien zamordowali w Lesie Grabińskim strzałem w tył głowy 72 aresztowanych przywiezionych z więzienia w Jaśle. Byli to w większości członkowie Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Wśród nich było 38 mieszkańców Lubatowej.

Uczestnicy uroczystości w Iwoniczu
W uroczystości wzięli udział krewni zamordowanych

Piątkowa uroczystość odbyła się w miejscu pochówku 24 spośród 72 zamordowanych. W ten sposób Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia" postanowił ułatwić udział w uroczystości większej ilości osób.

ks. Bogdan Nitka
ks. Bogdan Nitka przewodniczył mszy świętej

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrali prezes stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia" Rajmund Boczar i burmistrz Iwonicza-Zdroju Witold Kocaj. Po wystąpieniach przybyłe na uroczystość delegacje złożyły znicze i wiązanki kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

MDP OSP Lubatowa
W uroczystości wzięła udział m.in. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP z Lubatówki

Ostatnim już punktem była uroczysta msza święta pod przewodnictwem proboszcza Parafii pw. Św. Iwona i MB Uzdrowienia Chorych w Iwoniczu-Zdroju ks. Bogdana Nitki.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:
Udostępnij ten artykuł znajomym: