W 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe.
W sobotę 1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe. Sygnał ciągły zostanie uruchomiony o godzinie 17:00 i będzie emitowany przez jedną minutę.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwróciła się z prośbą do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren. Dźwięk syren ma na celu oddanie hołdu i uczczenie pamięci uczestników zrywu.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, potrwało do 3 października. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Swoim zasięgiem objęło część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej stolicy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek.

Szacuje się, że w czasie walk zginęło około 16 tys. powstańców a kolejnych 15 tys. trafiło do niewoli. Ofiar wśród cywilów było około 150 tys. Ze względu olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu powstania pozostaje nadal przedmiotem wielu debat i gorących polemik.
Udostępnij ten artykuł znajomym: