Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zdecydowano o podwyżce cen biletów MKS na liniach miejskich i podmiejskich. Ile będą kosztowały bilety?
Sprawą podwyżki cen biletów za przejazdy autobusami Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Krośnie radni zajęli się podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krosna. Radni obradowali 27 lipca, po raz kolejny w warunkach zdalnych. Nim doszło do głosowania, nad punktem o podwyżce dyskutowano przez poł godziny.

Roman Gierlach, prezes MKS w Krośnie podkreślił, że duży wpływ na to, że konieczne będzie podniesienie cen biletów MKS ma panująca pandemia.

- Do chwili jej ogłoszenia byliśmy w dobrej kondycji. Później to się zmieniło. Spowodowane było to dużymi ograniczeniami w wykonywaniu kursów. W pierwszej fazie było ich zaledwie od 2 do 4 dziennie i w większości z uwzględnieniem dowozu pracowników do szpitala. Zrezygnowaliśmy z kursów niedzielnych, pojawiły się ograniczenia w ilości przewożonych pasażerów - wyjaśniał podczas sesji prezes Roman Gierlach.

Do tego doszło zamknięcie szkół od połowy marca. Do końca roku szkolnego uczniowie nie wrócili już do normalnych zajęć i spółka straciła na tym, że nie mogła sprzedawać biletów miesięcznych szkolnych.

Jak dodał, spółka ponosi również koszty zakupu środków dezynfekujących do autobusów, koszty ozonowania pojazdów.

Zaczęto ciąć koszty, ale według wyliczeń, konieczne jest również podniesienie cen biletów. - Myślę, że pozwoli nam to przetrwać trudną sytuację, a zobaczymy co będzie od września, kiedy rozpocznie się nowy rok szkolny. Może być okres trudny, a nawet przełomowy - stwierdził prezes MKS.

Odpowiadając na pytania radnych, stwierdził, że usługi na rzecz MKS w Krośnie świadczy 44 kierowców i wszyscy prowadzą własną działalność gospodarczą.

- Z tego co wiem, to wszyscy skorzystali z tarczy antykryzysowej. Również spółka w okresie trzymiesięcznym miała zniżkę ZUS, płacąc tylko połowę składki. Innych możliwości nie mieliśmy - wyjaśnił prezes Roman Gierlach.

Po wejściu w życie uchwały, bilet miejski normalny będzie kosztował 2,60 zł (wzrost o 20 gr), ulgowy - 1,30 zł (wzrost o 10 gr), przesiadkowy miejski - 3,80 zł (ulgowy - 1,90 zł). Bilet miesięczny na wszystkie linie miejskie będzie kosztował 68 zł (wzrost o 4 zł), a bilet miesięczny ulgowy - 41 zł (wzrost o 2 zł). Bilet miesięczny na liniach podmiejskich będzie kosztował 84 zł, a ulgowy - 42 zł.

Poza Krosnem wprowadzono dwie strefy podmiejskie. Dotychczas po przekroczeniu granicy Krosna do końca trasy danej linii obowiązuje jednakowa cena 3,00 zł. Po zmianie będą dwie strefy podmiejskie: przejazd do I strefy - 3,20 zł, do II strefy - 3,60 zł.

Wprowadzono także podział biletu dziennego na miejski i strefowy poza miastem. Obecnie obowiązuje jedna cena w całej sieci - 5,50 zł. Po zmianie cena biletu na terenie Krosna będzie wynosić 6,00 zł natomiast w strefie pozamiejskiej 7,00 zł.

- Wszystkie gminy, z którymi mamy zawarte porozumienie na wykonywania usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego pozytywnie zaopiniowały nasze propozycje podniesienia opłat za przejazdy - dodał Krzysztof Smerecki, naczelnik Wydziału Gospodarki UM Krosna.

Szacuje się, że zaproponowane zmiany będą skutkowały uzyskaniem większych wpływów ze sprzedaży biletów (przy założeniu 2% spadku liczby osób korzystających z komunikacji miejskiej) o około 330 000 zł rocznie.

Za przyjęciem uchwały głosowało 9 radnych z Klubu Samorządowego: Stanisław Czaja, Anna Dubiel, Zdzisław Dudycz, Anna Galert, Piotr Grudysz, Robert Hanusek, Zbigniew Kubit, Marcin Niepokój, Grzegorz Rachwał, Witold Skiba oraz dwóch z PO: Tomasz Biały i Zbigniew Ungeheuer. Przeciwko było 7 radnych z klubu PiS: Krzysztof Babinetz, Sławomir Bęben, Wojciech Byczyński, Janusz Hejnar, Paweł Krzanowski, Adam Przybysz, Małgorzata Szeliga. Od głosu wstrzymali się Paulina Guzik i Kazimierz Mazur (PiS).
Udostępnij ten artykuł znajomym: