W połowie sierpnia otwarty zostanie Podkarpacki Szlak Filmowy. Do Jaślisk zawitają twórcy filmowi i aktorzy. Sprawdź kto?
Na kulturalnej mapie Podkarpacia twórczość filmowa zyskuje coraz większe znaczenie. Powstawały tu produkcje, które niejednokrotnie okazywały się kultowymi. Przyszedł więc czas, by na wspomnianej mapie wytyczyć nowy szlak - Podkarpacki Szlak Filmowy.

- Podążając za filmowym cytatem z Bożego Ciała: "Nieważne skąd jesteś, ważne dokąd zmierzasz", zachęcamy wszystkich, by w dniach 15-16 sierpnia 2020 r. spotkać się wspólnie w Jaśliskach na inauguracji nowego szlaku kulturowego - informuje Marta Kraus, dyrektor Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Filmowa historia Jaślisk jest wyjątkowa. Miejscowość ta na przestrzeni lat przyciągnęła swymi walorami wielu filmowców. Niepowtarzalny klimat i atrakcyjność beskidzkiej wsi stały się tłem historii prezentowanych na wielkim ekranie na całym świecie.
Mieszkańcy Jaślisk gościli u siebie ekipy wielu filmowych produkcji. Wśród nich znalazł się nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie film Twarz (reż. M. Szumowska, 2018), a także ubiegłoroczny kandydat do Oscara Boże Ciało (reż. J. Komasa, 2019). Cieszący się popularnością i uznaniem krytyków film rozsławił Jaśliska na skalę światową. Zanim jednak o Jaśliskach usłyszało Hollywood, wieś zadebiutowała na wielkim ekranie dzięki filmowi Wino truskawkowe (reż. D. Jabłoński, 2007). Obraz ten zapoczątkował nowy rozdział w historii Jaślisk i niewątpliwie stał się praprzyczyną sierpniowego wydarzenia. Okolica Jaślisk to malownicza dzika przyroda, która skutecznie obroniła się przed wpływami przemysłu a ingerencja człowieka przekształciła ten teren bardzo nieznacznie. Czyste rzeki, lasy i ukwiecone ziołami łąki to znak rozpoznawczy tej części Beskidu Niskiego.

Film Boże Ciało
Boże Ciało / fot. Andrzej Wencel

- Otwarcie szlaku filmowego wieńczy filmową historię Jaślisk. Warto nadmienić, iż jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w regionie. Kolejne punkty szlaku są w przygotowaniu.
W programie sierpniowego wydarzenia znajdą się atrakcje, którymi pragniemy zainteresować wszystkich: rodziny, dzieci, dorosłych, turystów i miejscowych. Wśród nich m.in. spacery filmowe, kino plenerowe, koncert oraz spotkania z wyjątkowymi twórcami polskiego kina
- podkreśla dyrektor Marta Kraus.

Program wydarzenia został zaplanowany tak, by wpisać się w wakacyjny wypoczynek turystów, licznie odwiedzających Beskid Niski. Przewidziane są atrakcje dla rodzin, kino plenerowe, spacery filmowe, koncert oraz strefa relaksu. Ważnym punktem wydarzenia będą projekcje plenerowe takich tytułów jak m.in.: Wino truskawkowe, Boże Ciało, Na granicy.

- Uczestnicy będą mieli okazję spotkać w Jaśliskach wyjątkowych twórców polskiego filmu m.in.: Dariusza Jabłońskiego, Mariana Dziędziela, Andrzeja Stasiuka, Bartosza Bielenię, Leszka Lichotę, Elizę Rycembel czy Tomasza Ziętka. Opowiedzą oni o swoim filmowym doświadczeniu Jaślisk i okolic. W niedzielny wieczór wystąpi zespół The Fruitcakes, który zakończy wydarzenie - dodaje Marta Kraus.

Film Twarz
Twarz / fot. Bartosz Mrozowski

Organizatorami otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jaśliskach są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie, Gmina Jaśliska, Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach oraz Stowarzyszenie "W Krainie Źródeł". Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Organizatorzy przypominają, że w trakcie wydarzenia obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego. Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą maseczek.
Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczona. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja, jednak wszyscy chętni proszeni są o przybycie na poszczególne wydarzenia z wyprzedzeniem. W związku z wytycznymi sanitarnymi podczas wydarzenia będą zbierane dane osobowe uczestników.

PROGRAM

15 sierpnia (sobota)
13.00-14.00 - rodzinny program filmowy - Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza
14.00-15.30 - projekcje filmów dokumentalnych Podkarpackiej Kroniki Filmowej (Wypasiony raj, reż. R. Gużkowski; Kolekcja, reż. M. Polar)
16.00-19.00 - projekcja plenerowa filmu Wino truskawkowe (reż. D. Jabłoński) połączona ze spotkaniem z twórcami i aktorami: Dariuszem Jabłońskim (reżyser i scenarzysta), Violettą Kamińską (producent), Marianem Dziędzielem (aktor), Andrzejem Stasiukiem (scenarzysta)
19.30-22.00 projekcja plenerowa filmu Boże Ciało (reż. J. Komasa)* połączona ze spotkaniem z twórcami i aktorami: Anetą Hickinbotham (producent), Elizą Rycembel (aktorka), Bartoszem Bielenią (aktor), Leszkiem Lichotą (aktor), Tomaszem Ziętkiem (aktor), Markiem Zawieruchą (scenograf).

*na projekcję obowiązują wejściówki, dostępne na miejscu wydarzenia

Wydarzenia towarzyszące:
13.00-14.00 - spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego
14.30-15.30 - spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego

16 sierpnia (niedziela)


11.00-12.00 - rodzinny program filmowy - Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza
13.00-14.00 - spotkanie z gośćmi wydarzenia, twórcami i aktorami filmów Boże Ciało i Wino truskawkowe
14.00-15.30 - projekcja filmu Na granicy (reż. W. Kasperski)

Wydarzenia towarzyszące:
14.00-15.00 - spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego
15.30-16.30 - spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego
17.00-18.30 - koncert zespołu The Fruitcakes (z udziałem aktora Tomasza Ziętka).

W sobotę i niedzielę dostępna będzie strefa relaksu i punkty gastronomiczne przed barem Czeremcha. Na miejscu również stoiska z produktami z regionów znajdujących się na dawnym Trakcie Węgierskim.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.