Młodzieżowe drużyny pożarnicze z OSP w Lubatówce uczestniczyły w "Wieczorze Patriotycznym" poświęconym 76. rocznicy mordu w Lesie Grabińskim oraz w obchodach rocznicowych tragedii z 1944 r.
24 lipca 1944 r. nad ranem w Lesie Grabińskim na granicy Lubatowej, Lubatówki i Iwonicza pododdział niemiecko-ukraińskiego batalionu 14 Dywizji Grenadierów Waffen SS (SS-Galizien) pod dowództwem barona Engelsteina i jego zastępcy, ukraińskiego majora, lekarza weterynarii Władimira Najdy zamordował 72 osób. Byli to jeńcy z jasielskiego więzienia, członkowie AK i Batalionów Chłopskich. Wśród 72 osób, 38 to mieszkańców Lubatowej, trzy z Iwonicza, dwie z Krościenka Wyżnego, dwie z Brzostka, po dwie z Korczyny i Birczy, po jednej z Krosna, Sanoka i Strzeszyna w powiecie gorlickim oraz około 20 osób nierozpoznanych.

W tym roku główne uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni w Lesie Grabińskim odbyły się 24 lipca przed Grobem Nieznanego Żołnierza na nowym cmentarzu w Iwoniczu. W uroczystości tej wzięła udział również delegacja z OSP w Lubatówce z pocztem sztandarowym oraz młodzieżowe drużyny pożarnicze dziewcząt i chłopców z tej jednostki.

- Po mszy św. w intencji zamordowanych w Lesie Grabińskim udaliśmy się do Lubatowej, gdzie zapaliliśmy znicze przy pomniku - mogile poświęconym 38 mieszkańcom Lubatowej zamordowanym w Lesie Grabińskim. Również na cmentarzu w Lubatówce zapaliliśmy znicze przy pomniku ofiar II wojny światowej z naszej miejscowości - powiedział Krzysztof Zima, prezes OSP w Lubatówce.

OSP Luabtówka

Następnego dnia najmłodsi członkowie OSP w Lubatówce zrzeszeni w młodzieżowych drużynach pożarniczych dziewcząt i chłopców w oraz wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii. To dla nich OSP zorganizowała "Wieczór Patriotyczny".

- Chcemy przypominać o tych tragicznych wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat, przywracać pamięć o osobach, które tam zginęły i tamtych trudnych czasach. Czynimy to organizując spotkania dla dzieci i młodzieży, by w następnych latach one mogły przekazywać wiedzę kolejnym pokoleniom - stwierdził prezes Krzysztof Zima.

OSP Luabtówka

Podczas spotkania członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Lubatówce przybliżono historię pomnika w Lesie Grabińskim, pomnika - mogiły w Lubatowej, Grobu Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu oraz pomnika na cmentarzu w Lubatówce.

- Dzięki temu, że w spotkaniu uczestniczyli prezes Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia" w Iwoniczu Rajmund Boczar wraz z wiceprezesem Markiem Bliżyckim, burmistrz Iwonicza-Zdroju Witold Kocaj z zastępcą burmistrza Jackiem Ryglem, proboszcz parafii Lubatówka ks. Janusz Korzępa i pochodzący z Lubatówki ks. Andrzej Parylak, usłyszeliśmy także o wielu ciekawych wydarzeniach dotyczących historii naszej miejscowości oraz gminy Iwonicz-Zdrój. Wspomnę, że mama ks. Parylaka była łączniczką w AK i działała czynnie wśród partyzantów w naszej miejscowości - dodał prezes OSP Krzysztof Zima.
Udostępnij ten artykuł znajomym: