To wydarzyło się w sierpniu: 20, 15, 10 i 5 lat temu (wybór subiektywny).

2000

- Potężna burza z gradem przeszła 7 sierpnia nad Krosnem i okolicami. Wiele ulic zamieniło się w rwące potoki. W Krośnie, w ciągu godziny spadło 25 litrów wody na metr kwadratowy. Kule gradowe miały niejednokrotnie ponad centymetr średnicy.

- Po kilkunastoletniej przerwie, 20 sierpnia zorganizowane zostały w Bratkówce dożynki gminne w gminie Wojaszówka. Starostowie dożynek Krystyna Bardzik i Józef Matłosz przekazali symboliczny bochen chleba wójtowi Stanisławowi Blicharczykowi. Gośćmi uroczystości byli miedzy innymi radny sejmiku wojewódzkiego Stanisław Jucha i wicestarosta krośnieński Grzegorz Gościński. W części artystycznej wystąpiła kapela ludowa z Odrzykonia, zespół śpiewaczy "Odrzykonianki" oraz dzieci ze szkoły w Bratkówce.

- Ponad tysiąc osób przybyło na spotkanie z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, które odbyło się w niedzielę, 27 sierpnia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Krośnie. Zarówno podczas spotkania, jak i konferencji prasowej w Hotelu Krosno Nafta, prezydent dokonał bilansu kończącej się kadencji.

Aleksander Kwaśniewski w Krośnie
Aleksander Kwaśniewski w Krośnie 27 sierpnia 2000 r.


Wideo:


- Od 19 do 26 sierpnia w parafii pw. Matki Boskiej Pocieszenia w Komborni odbywały się jubileuszowe misje. Głosili je księża Feliks Kwaśny, Krzysztof Pastuszak i Piotr Buk. W trakcie misji przy kościele ustawiony został krzyż upamiętniający o wydarzenie.

Jubileuszowe misje w Komborni 2000 roku
Jubileuszowe misje w Komborni


Jubileuszowe misje w Komborni
Jubileuszowe misje w Komborni


Jubileuszowe misje w Komborni
Jubileuszowe misje w Komborni


Jubileuszowe misje w Komborni
Jubileuszowe misje w Komborni


- W piłkarskim obiektywie

MOSiR Karpaty Krosno - juniorzy starsi
MOSiR Karpaty Krosno - juniorzy starsi

Stoją od lewej: Marek Sokół, Wojciech Pelczar, Robert Gruszeczka, Krzysztof Gęsiak, Tomasz Raś, Łukasz Gęsiak, Eryk Zajdel, Marek Adamiak, Tomasz Juszczuk, Bogdan Raś - kierownik drużyny, Andrzej Włodarski.
W przysiadzie od lewej: Wojciech Skrok, Wojciech Hejnar - trener, Grzegorz Raus, Bartosz Stanisławczyk, Sławomir Jurczak, Wojciech Kolendowski, Tomasz Ziobro, Jerzy Hejnar oraz dwaj bramkarze: Piotr Hajduk i Sławomir Kielar

2005


- Tłumy wiernych, wśród nich działacze NSZZ "Solidarność", zgromadziły się 6 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski i św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym na wieczornym nabożeństwie fatimskim. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Edward Nowak - Sekretarz Kongregacji ds. Świętych z Watykanu.

- Na stadionie w Kobylanach odbył się VII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Krośnieńskiego. Do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn. Z rywalizacji zwycięsko wyszedł Orzeł Kontap Pustyny, który w finale zwyciężył Victorię Kobylany po rzutach karnych. Trzecie miejsce przypadło Nafcie Jedlicze. Puchar kapitanowi zwycięskiej drużyny wręczył starosta Zbigniew Braja.

- Uroczyste odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego było głównym punktem święta Wojska Polskiego w Krośnie. Symbolicznego odsłonięcia pomnika dokonali: Helena Seweryn, córka pułkownika Władysława Seweryna, krośnieńskiego legionisty zamordowanego w 1940 r. w Charkowie, prezydent Krosna Piotr Przytocki, przewodniczący Rady Miasta Krosna Stanisław Słyś oraz Andrzej Kołder i Zbigniew Ungeheuer z Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika. O związkach Józefa Piłsudskiego z Krosnem opowiedział historyk Piotr Babinetz. Pomnik poświęcili księża prałaci Kazimierz Kaczor i Tadeusz Szetela.

- Po niespełna sześciu latach budowy, w pierwszą niedzielę sierpnia, konsekrowany został nowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Króliku Polskim, gm. Rymanów. Świątynię konsekrował Metropolita Przemyski ks. abp Józef Michalik. Uroczystość była uwieńczeniem wysiłków całej wspólnoty parafialnej oraz pomocy wielu osób spoza miejscowości.

Zobacz zdjęcia, kliknij:
W Krośnie i powiecie krośnieńskim
Uroczystość konsekracji nowego kościoła w Króliku Polskim


- Bardzo bogaty program miały Dni Rymanowa połączone z "Dniami Polsko - Słowackimi" zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie i Urząd Gminy w Rymanowie. Cykl imprez (13-16 sierpnia) zapoczątkował Międzynarodowy Wyścig Kolarski "O Puchar Uzdrowisk Podkarpackich". Z kolei kilka tysięcy osób bawiło się na stadionie w Rymanowie podczas między innym koncertów. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Cierniewski. W amfiteatrze przy Zielonym Domku w Rymanowie-Zdroju zorganizowany został Regionalny Przegląd Kapel "Koncert na dwa świerszcze i kapele".

Dni Rymanowa w 2005
Dni Rymanowa w 2005 r. odbywały się od 13 do 16 sierpnia


Dni Rymanowa w 2005
Dni Rymanowa w 2005 r. odbywały się od 13 do 16 sierpnia


Dni Rymanowa w 2005
Dni Rymanowa w 2005 r. odbywały się od 13 do 16 sierpnia


Dni Rymanowa w 2005
Dni Rymanowa w 2005 r. odbywały się od 13 do 16 sierpnia


Dni Rymanowa w 2005
Dni Rymanowa w 2005


Dni Rymanowa w 2005
Dni Rymanowa w 2005


- 21 sierpnia w hali sportowo-widowiskowej w Krośnie reprezentacja Polski koszykarek pokonała Finlandię 74-71 w prebarażu przed turniej barażowym do Mistrzostw Europy. Dla reprezentacji Polski najwięcej punktów zdobyły Ewelina Kobryn (14) i Elżbieta Trzesniewska (12).

Zobacz zdjęcia, kliknij:
Mecz Polska - Finlandia w Krośnie
Reprezentacja Polski kobiet pokonała Finlandię w meczu rozegranym na krośnieńskiej hali


- W Muzeum Podkarpackim w Krośnie otwarto wystawę "O wolną Polskę i godność człowieka" poświęconą działalności NSZZ "Solidarność" na Podkarpaciu w latach 1980-1989. Ekspozycję w ramach obchodów 25-lecia powstania "Solidarności" przygotowało Muzeum Podkarpackie i ZR Podkarpacie NSZZ "Solidarność" w Krośnie z przewodniczącym Tadeuszem Majchrowiczem. Wśród gości byli między innymi Zygmunt Zawojski, pierwszy przewodniczący podkarpackiej "Solidarności" i Zygmunt Błaż, szef podziemnej "Solidarności".

- 15. rocznica odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce i 5. rocznica partnerstwa Krosna z węgierskim Zalaegerszeg były głównymi punktami uroczystej sesji rady Miast Krosna, która odbyła się 20 sierpnia. Medalami "Za zasługi dla Krosna" uhonorowani zostali: Bronisław Burek, wieloletni radny z dzielnicy Suchodół; dr Gyimesi Endre, burmistrz Zalaegerszeg oraz prof. Isvan Kovacs. Listy gratulacyjne otrzymali byli prezydenci Krosna Roman Buchta i Roman Zimka, przewodniczący rady miasta: Stanisław Kawula, Henryk Owoc i Łukasz Zborowski oraz radni: Tadeusz Alibożek, Stefania Zborowska, Janusz Glazar, Wacław Mika, Andrzej Prugar i Marek Tenerowicz.
Podczas sesji 31 sierpnia dwoma kolejnymi medalami "Za zasługi dla Krosna" uhonorowano michalitę, ks. Lesława Kunca oraz pośmiertnie Bogusławę Nykiel-Ostrowską.

Medal Za zasługi dla Krosna odbiera ks. Lesław Kunc
Medal "Za zasługi dla Krosna" odbiera ks. Lesław Kunc


Prezydent Piotr Przytocki wręcza list gratulacyjny radnemu Januszowi Glazarowi
Prezydent Piotr Przytocki wręcza list gratulacyjny radnemu Januszowi Glazarowi

- Józef Szajna, prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Krośnie uhonorowany został tytułem PRYMUS 2005 przez miesięcznik Krajowej Rady Spółdzielczej. W kapitule zasiadali między innymi prof. dr hab. Bolesław Rafał Kuc i Stefan Zajączkowski.

Józef Szajna ze statuetką PRYMUS 2005
Józef Szajna ze statuetką PRYMUS 2005

- Dziewięć korowodów dożynkowych z gminy Rymanów zaprezentowało się podczas V Gminnego Konkursu Wieńca Dożynkowego, który odbył się w Klimkówce. Mszę św. polową przed kościołem odprawił proboszcz miejscowej parafii, ks. prałat Kazimierz Pańczyszyn, a konkursowe prezentacje korowodów dożynkowych oceniała trzyosobowa komisja: Lidia Zielonka, Zofia Konopelska i Irena Soboń.

Zobacz zdjęcia, kliknij:
Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego w Klimkówce
Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego w Klimkówce


2010


- W Krośnie przebywała na zgrupowaniu reprezentacja Polski juniorów w siatkówce. Podopieczni trenera Grzegorza Rysia rozegrali kontrolne spotkania z reprezentacjami Rosji i Argentyny. W Krośnie przebywała również kobieca reprezentacja Rosji w siatkówce - mistrzynie świata. Zespół prowadzony przez Władimira Kuzjutkina rozegrał sparing z reprezentacją Czech.

- Do tragicznego wypadku doszło 20 sierpnia w Rymanowie na drodze krajowej nr 28 w obrębie skrzyżowania ulic: Sanockiej, Rynek i Piekarskiej. Mieszkaniec gminy Rymanów śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 45-letnią kobietę i jej 24-letnią córkę.

- Tysięcy osób uczestniczyły w Rudawce Rymanowskiej w 10. już jubileuszowej edycji "Pożegnania lata w Rudawce Rymanowskiej" - X Regionalnego Czempionatu Konia Huculskiego, VI Krajowej Wystawy Bydła Simentalskiego oraz II Krajowej Wystawy Ras Rodzimych. Pomysłodawcami, imprezy odbywającej się w ostatni weekend sierpnia, byli ponad 10 lat temu Władysław Brejta, dyrektor Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej i Marek Gibała, dyrektor Okręgowego Związku Hodowców Koni w Rzeszowie.

10. Pożegnania lata w Rudawce Rymanowskiej
10. Pożegnania lata w Rudawce Rymanowskiej


10. Pożegnania lata w Rudawce Rymanowskiej
10. Pożegnania lata w Rudawce Rymanowskiej

2015


- W restauracji "u Fukiera" Magda Gesler rozdała "Poziomki" - swój znak jakości. Dwór Kombornia otrzymał drugą już "Poziomkę". Wydarzeniu towarzyszyła promocja autorskiego przewodnika restauratorki "150 najlepszych restauracji i hoteli w Polsce 2015".

Dwór Kombornia
Dwór Kombornia

- W połowie sierpnia tradycyjnie już zjechali do Rymanowa potomkowie rymanowskich Żydów, by wspólnie z obecnymi mieszkańcami modlić się przy ohelach słynnych cadyków Menachema Mendla i Cwi Hirsza Cohena, złożyć kwiaty przy pomniku Polaków, którzy oddali życie ratując żydowskich sąsiadów oraz przy pomniku "W hołdzie ofiarom systemów totalitarnych". Siódma już edycja spotkań przebiegała pod hasłem Bed Chaim, czyli Dom Życia. Jednym z punktów było otwarcie wystawy archiwalnych zdjęć z kolekcji Magdaleny Zykiert i Adama Lorenca "Niemcy w Rymanowie w 1939 roku". Ekspozycja prezentowana była w domu, który wykupiła i wyremontowała za własne pieniądze Małka Schachon Doron, wnuczka jednego z dawnych żydowskich przedwojennych właścicieli.

Uroczystości przy ohelu cadyków rymanowskich i przy pomniku
Uroczystości przy ohelu cadyków rymanowskich i przy pomniku "W hołdzie ofiarom systemów totalitarnych"


Uroczystośc w Rymanowie


- Od 21 do 23 sierpnia w Krośnie odbywała się kolejna edycja Karpackich Klimatów, czyli wielkie święto miasta i regionu ze słonecznikiem w herbie. Przez trzy dni nie brakowało występów, zabaw, spektakli, smakowitości, wystaw i konkursów.

Kliknij, zobacz zdjęcia:
Karpackie Kloimaty 2015
Karpackie Klimaty na krośnieńskiej starówce


- Podczas trwania Karpackich Klimatów podpisano polską wersję umowy partnerskiej pomiędzy miastami Krosno i Marl w Niemczech. Podpisy na dokumencie złożyli burmistrz Marl Werner Arndt oraz prezydent Krosna Piotr Przytocki.

Podpisanie umowy partnerskiej w Urzędzie Miasta Krosna
Podpisanie umowy partnerskiej w Urzędzie Miasta Krosna


Podpisanie umowy partnerskiej w Urzędzie Miasta Krosna
Podpisanie umowy partnerskiej w Urzędzie Miasta Krosna


- Misternie wykonane wieńce dożynkowe, okazałe bochny chleba można było podziwiać podczas dożynek gminy Korczyna, które odbyły się w Iskrzyni. Rozpoczęła je msza św. w kościele parafialnym, którą odprawił proboszcz parafii w Iskrzyni ks. Krzysztof Kwieciński. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu dożynkowym przy domu ludowym.

Kliknij, zobacz zdjęcia:
W 2015 r. dożynki gminy Korczyna odbyły się w Iskrzyni
W 2015 r. dożynki gminy Korczyna odbyły się w Iskrzyni

- Ponad 70 delegacji wieńcowych przyjechało 30 sierpnia do Krościenka Wyżnego, by dziękować za dar tegorocznych plonów podczas XXXII dożynek Archidiecezji Przemyskiej. Mszy świętej koncelebrowanej na stadionie w Krościenku Wyżnym przewodniczył metropolita przemyski ks. arcybiskup Józef Michalik.

Zobacz zdjecia, kliknij:
Dozynki archidiecezjalne w Krościenku Wyżnym
Gospodarzem dożynek archidiecezjalnych było Krościenko Wyżne

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.