Przemycał papierosy, uciekał przed pogranicznikami, posługiwał się sfałszowaną przepustką dyplomatyczną. 56-letni Józef W. został skazany przez Sąd Rejonowy w Krośnie.
8 marca br. przed godz. 9 rano funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali do kontroli drogowej w Barwinku volkswagena passata.

56-letni „dyplomata”

Kierował nim 56-letni Józef W., mężczyzna urodzony na Ukrainie, a zameldowany w Przemyślu. Po wyłączeniu silnika pokazał pogranicznikom przepustkę dyplomatyczną i... w pewnym momencie uruchomił silnik i szybko odjechał. Funkcjonariusze Straży Granicznej nie zdołali go zatrzymać w pościgu. Uczynili to 3 godziny później w Przemyślu.

Ukryte papierosy

Okazało się, że powodem ucieczki, tak jak przypuszczali strażnicy graniczni, było przewożenie papierosów bez polskich znaków akcyzy. Duże ich ilości znaleźli w Szklarach, gm. Jaśliska. Były to walizki oraz pakunki oklejone czarną folią z napisem "Diplomatic Consignments Diplomatic Attention". Reklamówkę z papierosami znaleziono również w Rymanowie.

56-latek po zatrzymaniu został tymczasowo aresztowany.

Naraził Skarb Państwa na straty

Śledztwo w sprawie wydarzeń z 8 marca 2020 r. prowadziła Prokuratura Rejonowa w Krośnie, kierując akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Krośnie. Józefowi W. postawione zostały 3 zarzuty. Pierwszy to przewożenie w volkswagenie passacie ponad 15,5 tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości celnej ponad 13,3 tys. zł. Obliczono, że naraził tym Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie blisko 282 tys. zł. Dodatkowo czynu tego 56-letni mężczyzna dopuścił się w ciągu 5 lat od skazania za umyślne przestępstwo skarbowe tego samego rodzaju. Drugi zarzut to posługiwanie się w trakcie kontroli drogowej sfałszowaną dyplomatyczną przepustką wystawioną na swoje nazwisko, a trzeci to niezatrzymanie pojazdu mimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych dawanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej poruszających się volkswagenem transporterem.

Szybki proces

Proces Józefa W. rozpoczął się w Sądzie Rejonowym w Krośnie 7 sierpnia i... tego dnia się zakończył, a Józef W. usłyszał wyrok.

Sąd uznał, że 56-letni mężczyzna jest winnym wszystkich zarzucanych mu czynów i skazał go na łączną karę 1 roku i 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności i 10 tys. zł grzywny. Ale to nie wszystko.

Stracił telefony, samochód…

- Sąd zdecydował o przepadku zabezpieczonych papierosów, pieniędzy w różnych walutach przechowywanych jako depozyt wartościowy, trzech telefonów komórkowych oraz samochodu volkswagen passat, którym 8 marca br. przewoził papierosy bez polskich znaków akcyzy i którym uciekał przed funkcjonariuszami Straży Granicznej - poinformował sędzia Artur Lipiński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krośnie.

Józef W. otrzymał też dwuletni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi w ruchu lądowym.

Wyrok nie jest prawomocny.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.