Strażacy ochotnicy z Odrzykonia powitali w piątek w nocy nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy. To Iveco Daily 70C18.
Huczne powitanie zafundowali strażacy ochotnicy w Odrzykoniu dla nowego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który 7 sierpnia dotarł do jednostki OSP.

Pamiątkowe zdjęcie przed remizą OSP Odrzykoń
Pamiątkowe zdjęcie przed remizą

Historia zakupu kolejnego samochodu pożarniczego zaczęła się wiosną 2019 r., kiedy to marszałek województwa podkarpackiego ogłosił nabór wniosków w ramach RPO. Można było również uzyskać dofinansowanie na zakup samochodów dla jednostek OSP.

Sławomir Stefański
Wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański na kierownicą nowego samochodu OSP Odrzykoń

- Najpierw zaproponowałem, że złożymy wnioski o dofinansowanie zakupu samochodów dla dwóch jednostek OSP, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym: Bratkówki i Odrzykonia. Po konsultacjach, gmina wystąpiła z wnioskiem o samochód dla Bratkówki, gdyż uznaliśmy, że będzie lepiej punktowany, a Odrzykoń też złożył wniosek, ale indywidualnie. Po ocenie merytorycznej okazało się, że Bratkówka znalazła się w połowie stawki na 35. miejscu a Odrzykoń na 65., czyli ostatnim do dofinansowania. Udało się więc zdobyć pieniądze dla obydwu naszych jednostek – opowiada Sławomir Stefański, wójt gminy Wojaszówka.

Ostatecznie zakup samochodu dla OSP Odrzykoń kosztował prawie 440 tys. zł. Połowa środków to dofinansowanie z RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, a druga połowa z budżetu gminy Wojaszówka. Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Iveco Daily posiada między innymi zbiornik na wodę o pojemności 1000 litrów oraz na środek pianotwórczy 100 l, motopompę oraz szybkie natarcie.

samochody <a href=OSP Odrzykoń" class="rrrresize-img" />
Tak okazale prezentują się samochody OSP Odrzykoń

Obecnie OSP Odrzykoń ma do dyspozycji średni samochód ratowniczo-gaśniczy Man, dwa lekkie - Ford Transit i nowe Iveco Daily oraz zabytkowy samochód pożarniczy Dodge.

- Ostatnie lata pokazują, ile mamy bardzo dużo różnego rodzaju anomalii pogodowych i jak niezbędni są wtedy strażacy ochotniczy. Muszą oni jednak dysponować odpowiedniej klasy sprzętem, by móc udzielać skutecznej pomocy. Zapewnienie tego jest obowiązkiem nas samorządowców. I my staramy się to robić - dodaje wójt Sławomir Stefański.

Prezentacja wyposażenia nowego samochodu OSP Odrzykoń
Prezentacja wyposażenia nowego samochodu OSP Odrzykoń

Na zakup samochodu dla Bratkówki z tego samego projektu został ogłoszony przetarg i planuje się, że trafi do druhów z tej miejscowości jeszcze w tym roku.

Zobacz zdjęcia z przywitania nowego samochodu OSP Odrzykoń:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.