W Podkarpackim Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie gościli uczestnicy "Edukacyjnego Rajdu Motocyklowego - walka o kształt granicy wschodniej - cz. 1".
Około 100 motocyklistów wyruszyło 16 sierpnia w kolejny, edukacyjny rajd motocyklowy.

- Rajd wpisał się w obchody 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewicką Rosją oraz 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tym roku, ze względu na sytuację związaną z koronawirusem był on symboliczny, jednodniowy a uczestnicy docierali do punktów zbiórek - mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek, organizatorka rajdu, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Uczestnicy rajdu

Tegoroczny rajd rozpoczął się na parkingu przed cmentarzem wojennym nr 171 w Łowczówku, wsi położonej w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Pleśna). Tam w dniach 22–25 grudnia 1914 r. stoczona została podczas I wojny światowej bitwa z udziałem żołnierzy Legionów Polskich. Delegacja złożyła kwiaty na cmentarzu.

Następnym punktem zbiórki było Krosno, gdzie uczestnicy rajdu zwiedzili Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Jest to prywatna placówka, która gromadzi, przechowuje, konserwuje, opracowuje historycznie, kataloguje, eksponuje i udostępnia zbiory związane z podkarpackimi polami bitewnymi, z okresu lat 1914-1945.

Uczestnicy rajdu w prywatnym muzeum pól bitewnych w Krośnie
Uczestnicy rajdu zwiedzili Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie

Następne udali się pod Pomnik Orląt Przemyskich w Przemyślu, gdzie złożyli pod pomnikiem kwiaty. Delegacja złożyła też kwiaty pod tablicą na cmentarzu Zasanie.

Ostatnim punktem zbiórki był Sędziszów Małopolski, gdzie uczestnicy, którzy wytrwali do końca rajdu i udało im się przejechać całą, trasę spotkali się pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, którzy w 1920 r. stanęli do walki w obronie Lwowa i Małopolski Wschodniej. Tutaj także przypomniano te wydarzenia oraz złożono kwiaty.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowała Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, a partnerem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.