Akcję honorowego oddawania krwi zorganizowali 27 sierpnia pracownicy spółki Orlen Oil z Jedlicza. Udało się zebrać 12,125 litrów najcenniejszego daru.
W czwartek, 27 sierpnia, krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Rzeszowa zaparkował na parkingu przy Urzędzie Gminy w Jedliczu. Akcję "Krew największym darem - podziel się potrzebującym” zorganizowali pracownicy Orlen Oil.

- Nasza akcja jest efektem apeli RCKiK z Rzeszowa. Po wcześniejszych w Dukli, czy przy Starostwie Powiatowym w Krośnie, uznaliśmy, że taki mobilny punkt powinien też stanąć także w Jedliczu. W ramach wolontariatu pracowniczego organizowanego przez Fundację Orlen pracownicy Orlen Oil zgłaszają wnioski dotyczące działań dla lokalnych społeczności. W tym roku postanowiliśmy zorganizować akcję honorowego oddawania krwi. Wcześniej w ramach wolontariatu pracowniczego zorganizowana została spartakiada oraz akcja mikołajkowa dla Domu Dziecka w Długiem - poinformował Marcin Józefowicz, koordynator akcji.

Zbiórka krwi w Jedliczu

Bardzo chętnie do takich akcji włączają się strażacy z jednostek OSP z gminy Jedlicze. Tym razem chęć oddania krwi wyrazili druhowie z Długiego, Podniebyla, Żarnowca i Dobieszyna.

- Niesienie pomocy potrzebującym w takiej właśnie formie jest niezwykle ważne. Jak wiadomo krew jest największym darem, którego niczym innym nie można zastąpić - powiedział Józef Tucki, wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Jedliczu.

Zbiórka krwi w Jedliczu

Chęć honorowego oddana krwi zadeklarowało łącznie 50 osób. Ostatecznie po przeprowadzonym wywiadzie i badaniach zakwalifikowano 27 osób. W ciągu kilku godzin oddali oni łącznie 12,125 litrów krwi.

Wszyscy, którzy oddali krew otrzymali upominki ufundowane przez RCKiK w Rzeszowie oraz sponsorów, którymi byli Orlen Oil i Fundacja Orlen.

Patronat honorowy nad akcją sprawowali: poseł Piotr Babinetz, starosta krośnieński Jan Pelczar oraz burmistrz gminy Jedlicze Jolanta Urbanik. Partnerami przedsięwzięcia byli: KS Karpaty Krosno, Miejsko-Gminny Związek OSP RP w Jedliczu, Fundacja Kompas oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Długiem, a jednym z patronów medialnych portal terazKrosno.pl.