Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło zgodę na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego (OPW) w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Jedliczu.
Po przyjęciu przez Radę Powiatu Krośnieńskiego stosownej uchwały, z wnioskiem o utworzenie takiego oddziału wystąpił Powiat Krośnieński, który jest organem prowadzącym dla szkoły.

- Klasy wojskowe wprawdzie funkcjonują w liceach od wielu lat, w tym w liceum w Jedliczu, jednak ich istnienie nie ma oparcia w przepisach. Od 1 stycznia 2020 roku weszły w życie zmiany w Prawie oświatowym, które sformalizowały funkcjonowanie klas mundurowych - powiedziała Iwona Pytel, dyrektor LO w Jedliczu.

Warunkiem złożenia wniosku jest zapewnienie odpowiednich warunków, które szkoła musi spełnić, aby OPW mógł funkcjonować m.in. zapewnienie odpowiedniej kadry oraz pozytywna ocena dotychczasowej współpracy z jednostkami wojskowymi.

LO im. M. Konopnickiej w Jedliczu od 2008 r. prowadzi innowacyjne nauczanie klas wojskowych. W 2009 r. szkoła podpisała pierwsze porozumienie o współpracy z 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, a opiekunem klas jest 21. Batalion Dowodzenia. Utworzenie klasy przygotowania wojskowego różni się tym od innowacji, że szkoła otrzyma wsparcie finansowe i merytoryczne MON. Zostanie przydzielona jednostka sprawująca opiekę nad tą klasą. Ministerstwo zapewni odpowiednie umundurowanie oraz wsparcie w zajęciach poligonowych. Z kolei powiat jest zobowiązany do zapewnienia finansowania prowadzenia zajęć teoretycznych na odpowiednim poziomie.

Na rok 2020/2021 zaplanowano utworzenie tylko 130 oddziałów w Polsce.

- Cieszy nas zgoda ministerstwa na utworzenie takiego oddziału w szkole prowadzonej przez powiat krośnieński. Jest to szansa na podniesienie poziomu kształcenia i wychowania, którą powinniśmy wykorzystać. Odnosi się to w pierwszym rzędzie do młodych ludzi przed którymi otwierają się perspektywy zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych w przyszłej służbie, a także realizacji własnej wizji rozwoju. Większość uczniów kończących klasy wojskowe w jedlickim liceum wybiera kierunki związane z bezpieczeństwem narodowym kontynuując karierę m.in. w wojsku, policji, straży granicznej czy straży pożarnej. Nowy oddział zacznie funkcjonować od 1 września 2020 r. - podkreślił wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik.

~pisowiec

29-08-2020 15:29 36 74

Rzad teraz tylko mysli o wojsku bo za trzy lata moze tak byc z wyborami jak na Bialorusi i trzeba bedzie wojska zeby wladzy nie oddac po przegranych wyborach
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.