Kto zna prawdę o zaginionych mieszkańcach Krosna i powiatu krośnieńskiego. Obecnie na stronie zaginieni.policja.pl widnieją 3 nazwiska z tego terenu: Mirosław Jasiński, Edward Serwa i Dorota Chomicz.
Rokrocznie policjanci w całym kraju odnotowują kilkanaście tysięcy zaginięć Polaków czy to w kraju, czy za granicą.

Konflikty i przemoc

Według specjalistów, zaginięcia małych dzieci związane są najczęściej z niewłaściwą opieką dorosłych.

- W przypadku młodzieży są to głównie konflikty czy przemoc w rodzinie, brak akceptacji w grupie rówieśniczej czy też ze strony rodziców i wynikające stąd poczucie odrzucenia (nie spełnianie oczekiwań rodziców, także w zakresie identyfikowania się z płcią), problemy z komunikacją (niezrozumienie lub bagatelizowanie problemów nastolatka), kłopoty w szkole (w tym także nadmiar nauki powodujący zmęczenie i wyczerpanie). Młodzież w okresie buntu, chce także w ten sposób zwrócić uwagę na siebie i swoje problemy lub też „ukarać” rodziców, albo po prostu przeżyć przygodę - tłumaczy emerytowany psycholog policyjny Sylwia Puchalik.

Rozpocząć nowe życie

Z kolei dorośli często chcą zerwać kontakty z rodziną i rozpocząć nowe życie. Powodem może być przeżywany stres wynikający z utraty pracy, problemów finansowych związanych na przykład z brakiem możliwości spłaty kredytów, koniecznością zamknięcia firmy, ale także osłabienie więzi rodzinnych, a czasem po prostu bezsilność i bezradność.

- Wówczas, dla części osób, jedynym wyjściem jest ucieczka. Takie osoby często nie chcą, żeby bliscy wiedzieli, co się z nimi dzieje - dodaje Sylwia Puchalik.

Inną grupą są osoby z problemami zdrowotnymi, mające tendencje samobójcze, cierpiące na depresję czy amnezję, spowodowaną chorobą, wypadkiem, bądź wstrząsem psychicznym. Trzeba też pamiętać, że zaginięcie może być skutkiem działań przestępczych - uprowadzenia, ograniczenia wolności czy zabójstwa.

Wyjazd za granicę...

Rodziny zgłaszają również zaginięcie bliskich, którzy wyjechali do pracy za granicę.

- Taki wyjazd ma rozwiązać wszystkie problemy finansowe rodziny. Nie jednak tak jest. Nie wszyscy potrafią znaleźć dobrą pracę i wstydzą się o tym przyznać bliskim w kraju. Stają się np. osobami bezdomnymi żyjącymi na ulicy lub w przytułkach. Mogą też stać się ofiarami przestępstwa, w tym pracy przymusowej. Przy dłuższych wyjazdach może też dochodzić do sytuacji, w której czują się samotni, rozluźniają się ich więzi rodzinne. Bliscy stają się obcy i dlatego zaczynają budować nowe związki. Stres związany z koniecznością wyjazdu, tęsknota za rodziną, może także doprowadzić do popadnięcia w nałogi oraz do zaburzeń w psychicznym funkcjonowaniu - podkreśla Sylwia Puchalik.

Mirosław Jasiński
Mirosław Jasiński zaginął w 2006 roku. Z prawej "progresja wiekowa" wykonana przez specjalistów w Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie

Zaginiony Mirosław Jasiński

Ponad 14 lat temu wyszedł z domu blisko 20-letni Mirosław Jasiński. Do tej pory nie wiadomo, co się dzieje z mieszkańcem Lubatówki w gminie Iwonicz-Zdrój.
Wiadomo na pewno, że wyszedł z domu 27 marca 2006 r. około 6 rano i pojechał do szkoły - Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie. Po zakończeniu zajęć, około godziny 15 widziany był na rynku w Krośnie. Ze znajomymi przebywał na schodach prowadzących ul. Blich na ul. Legionów. I tyle wiadomo na pewno. Nikt go już później nie widział. Efektów nie przyniosły poszukiwania, rozpytywanie znajomych. Także trop wskazany przez jasnowidza, który twierdził, że chłopak nie żyje, nie potwierdził się. Sprawdzono między innymi pola w okolicy Głowienki, Szczepańcowej, Łężan.

Informacje o zaginionym prezentowano w programie telewizyjnym "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie", w prasie. 6 lat po zaginięciu specjaliści w Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przygotowali tzw. „progresję wiekową”, czyli jak zaginiony mógłby wyglądać w 2012 r.

Dorota Chomicz

Do tej pory nie wiadomo też, co się stało z Dorotą Chomicz. Urodzona w 1958 r. kobieta ostatnio była zameldowana w Poraju, gm. Chorkówka.

Gdzie jest Edward Serwa?

Nie udało się tez rozwiązać zagadki zaginięcia w 2009 r. Edwarda Serwy. 57-letni mężczyzna mieszkał czasowo w bloku przy ul. Niepodległości w Krośnie. Zaginięcie zgłosił jego brat 16 listopada 2009 r. Nie miał z nim kontaktu od połowy września. Jak ustalono, Edward Serwa w mieszkaniu ostatni raz był widziany 31 sierpnia i od tego czasu słuch po nim zaginął. W mieszkaniu pozostawił rzeczy osobiste i nic nie wskazywało, żeby miał zamiar gdzieś dalej wyjeżdżać.

Edward Serwa
Edward Serwa zaginął przed 11 laty, w roku 2009

Poszukiwani przez policję

- Osoby te w dalszym ciągu są poszukiwane przez policję. W policyjnych bazach danych figurują jako zaginione. Ponadto ich oznaczony profil DNA znajduje się w bazie Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. W przypadku odnalezienia niezidentyfikowanej osoby bądź zwłok, profil DNA może okazać się pomocny w ustaleniu personaliów takiej osoby - informuje asp. sztab. Paweł Buczyński z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Najgorsza niepewność

Specjaliści twierdzą, że publikacje w mediach informacji o osobach zaginionych, często prowadzą do rozwikłania zagadek.

- Dla rodzin każda informacja o bliskim jest bardzo cenna. W efekcie może doprowadzić do ustalenia miejsca jego pobytu, albo chociaż tego, że żyje, a w "czarnym" scenariuszu o śmierci osoby. Ale nawet to jest lepsze, niż ciągła niepewność i czekanie - zaznacza Sylwia Puchalik.

Osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionych osobach mogą dzwonić pod numer alarmowy 112. Niejednokrotnie zdarza się, że z pozoru błaha informacja, może doprowadzić do rozwikłania zagadki, nawet sprzed wielu lat.

~nie wiem

04-09-2020 15:50 22 52

a potem wylawiaja jakieś trudne do identyfikacji zwłoki z rzek np jak. to miało miejsce. ciężko powiedzieć dlaczego.
jeden się rodzi żyje 5 lat drugi 45 a ktoś 105.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.