Opinia biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie sprawiła, że Sąd Okręgowy w Krośnie częściowo zmienił wyrok w sprawie tragedii w Krośnie. Czekali na niego rodzice zmarłej Patrycji.
Do wielkiej tragedii doszło 4 kwietnia 2018 r. kilka minut przed godz. 8 rano w Krośnie. Ulicą Tysiąclecia od strony ul. Podkarpackiej ciągnikiem siodłowym z naczepą jechał 32-letni wówczas Jakub R., mieszkaniec powiatu brzozowskiego. Z huty miał odebrać towar.

Tragedia w drodze do szkoły

W tym samym czasie, wzdłuż ulicy Tysiąclecia, ścieżką rowerową poruszała się 18-letnia Patrycja G. Dziewczyna, jak co dzień, jechała do I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Kierowca zamierzał wjechać w drogę dojazdową do huty. Włączył kierunkowskaz i rozpoczął manewr skrętu w prawo. Jakub R. najpierw zjechał na lewy pas ruchu, po czym wjechał w drogę dojazdową przecinając ścieżkę rowerową, na której rowerzyści mają pierwszeństwo. W tym czasie do przejazdu zbliżała się Patrycja. Gdy miała już przed sobą przód kabiny ciągnika siodłowego zaczęła hamować. Jednak nie zdążyła zatrzymać jednośladu i uderzyła w obszar zabudowy osłony zbiornika paliwa. Następnie dostała się pod naczepę, która przejechała po niej. Dziewczyna poniosła śmierć na miejscu. Kierowca, który nie zauważył zdarzenia, kontynuował jazdę pod bramę zakładu. O tym, że przejechał rowerzystkę dowiedział się od świadków.

Cięzarówka po wypadku
Kierowca ciężarówki nie zauważył zdarzenia, przejechał jeszcze kilkadziesiąt metrów

Winny nie tylko kierowca...

Proces Jakuba R. toczył się przed Sądem Rejonowym w Krośnie. Kierowca ciągnika siodłowego przyznał się do winy i został skazany na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na lat 3. Dodatkowo sąd przyznał rodzicom zmarłej dziewczyny nawiązki po 5 tys. zł. W wyroku padło stwierdzenie, że również Patrycja G. przyczyniła się do tego wypadku w niewielkim stopniu. Sąd Rejonowy oparł się na opinii biegłego, według którego 18-latka nie zachowała należytej ostrożności i nie prowadziła poprawnej obserwacji stanu zajętości drogi.

Apelacja od wyroku

Nie zgodzili się z tym stwierdzeniem rodzice Patrycji G. oraz ich pełnomocnik adwokat Tymoteusz Skrzypek i złożyli apelację.

Pierwsza rozprawa apelacyjna w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się w maju 2019 r.

- W apelacji podnosiliśmy między innymi niedopuszczenie przez Sąd Rejonowy w Krośnie innej opinii biegłego sądowego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Zarówno zdaniem rodziców zmarłej dziewczyny jak i moim, opinia wydana przez biegłego na potrzeby sądu, miała szereg błędów i nie zostały one wychwycone na etapie postępowania przed sądem rejonowym. Dopiero postępowanie apelacyjne umożliwiło przeprowadzenie dokładniejszej opinii - stwierdził Tymoteusz Skrzypek.

Rower wciągnięty pod koła ciężarówki
Rower którym poruszała się 18-latka

Nowa opinia biegłych

Sąd Okręgowy w Krośnie na wniosek rodziców Patrycji G. i ich pełnomocnika zdecydował, że konieczne jest wydanie jeszcze jednej, kompleksowej opinii. Zlecił jej wykonanie Zakładowi Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Trafiła ona krośnieńskiego sądu latem tego roku.

Inne wyliczenia

- Naszym zdaniem została ona przygotowana bardzo dokładnie, w najwyższych standardach profesjonalizmu. Biegli przyjechali na miejsce wypadku, dokonali dodatkowych pomiarów. W efekcie opinia potwierdziła nasze wątpliwości, które wskazywaliśmy wcześniej. Mam tutaj na myśli między innymi nachylenie ścieżki rowerowej, stan jej zabrudzenia. Przede wszystkim jednak biegli dokonali prawidłowej oceny co do możliwości uniknięcia przez Patrycję zderzenia. Biegli ustalili, w którym momencie powstał stan zagrożenia w odczuciu 18-latki. Ich zdaniem powstał na 11 metrów przed miejscem, w którym doszło to tego tragicznego wypadku. Ustalili też, jaką dziewczyna miała możliwość wyhamowania. Obliczyli, że droga hamowania wynosiła minimum 12 do 13 metrów. Oznacza to, że w momencie, kiedy powinna podjąć manewry obronne, by uniknąć zderzenia, nie miała już żadnych szans, by uniknąć tego wypadku - podkreślił adwokat Tymoteusz Skrzypek.

Patrycja nie ponosi żadnej winy

Na podstawie tej opinii, Sąd Okręgowy w Krośnie a początku tego tygodnia zmienił wyrok. Sędzia Artur Lipiński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krośnie potwierdził, że z opisu czynu zostało wyeliminowane stwierdzenie, że Patrycja G. przyczyniła się do zdarzenia.

Tymoteusz Skrzypek i Aleksandra Przybylska-Rudzka
Prokurator Aleksandra Przybylska-Rudzka z Prokuratury Rejonowej w Krośnie i adwokat Tymoteusz Skrzypek podczas jednej z rozpraw w Sądzie Rejonowym w Krośnie w 2018 r.

18-latka była bez szans

- Chciałbym dodać, że apelację składaliśmy tylko i wyłącznie w kierunku stwierdzenia o przyczynieniu się rowerzystki do wypadku. Nie chodziło nam o to, że jesteśmy niezadowoleni z wymiaru kary, czy że rodzice chcą, by sprawca długie lata spędził w więzieniu. Natomiast od początku uważaliśmy, że Patrycja nie miała możliwości uniknięcia zderzenia, nie popełniła żadnych błędów, w odpowiednim momencie zaczęła hamować. Naszym zdaniem, wyłącznie winnym wypadku był kierowca ciągnika siodłowego z naczepą - dodał adwokat Tymoteusz Skrzypek.

~wiesiek

19-09-2020 18:10 9 26

Nie rozumiem pewnej rzeczy.Jak w zasadzie można obliczyć prędkość roweru i drogę hamowania.?..No kto stwierdzi że rowerzystka miała tylko 11 m. drogi hamowania.?...JAK MOŻNA WIERZYC TYM EKSPERTYZOM ?....
Odpowiedz

~cynik

17-09-2020 14:35 9 29

Rabarbar za kierownicą to śmierć dookoła auta
Odpowiedz

~lex

17-09-2020 08:20 6 38

a co z prawidłowym oznaczeniem ,tej ścieżki rowerowej, czy na bramie dla tirów również jest ,w strefie przemysłowej powinno się zwracać uwagę na oznakowanie i powinno być bardziej widoczne dla obu stron, a tu tak nie jest
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.