Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg wzięła udział w uroczystym otwarciu żłobka w Głowienka, gm. Miejsce Piastowe. Powstał on w ramach programu Maluch+.
Trzeci żłobek na terenie gminy Miejsce Piastowe został uroczyście otwarty 21 września w Głowience.

- Troska o dziecko, o rodzinę spowodowała, ze otwieramy dzisiaj kolejny żłobek w naszej gminie. A dobro rodziny jest jednym z priorytetów obecnego rządu i polityki samorządów na Podkarpaciu - powiedziała Dorota Chilik, wójt gminy Miejsce Piastowe.

Po Łężanach i Miejscu Piastowym, jest to trzeci żłobek w gminie, który powstał i funkcjonuje dzięki rządowemu programowi Maluch+.

- Dzięki wsparciu mogły zostać przeprowadzone roboty budowlane, powstać place zabaw. Zakupiono także wyposażenie. Dla nas najważniejsze jest dobro rodziny i dziecka. Zależy nam, aby dzieci były zadowolone i bardzo szczęśliwe. Staramy się, aby stworzyć im bezpieczne, przyjazne miejsce, gdzie w warunkach zbliżonych do domowych, będą rozwijały swoje zdolności, umiejętności i otrzymają tyle ciepła, że nie będzie im smutno z powodu rozłąki z rodzicami - dodała Dorota Chilik.

Marlena Maląg
Minister Marlena Maląg

W uroczystości wzięli udział między innymi minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Anna Schmidt-Rodziewicz, posłanka Teresa Pamuła, która odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik, przewodniczący Rady Gminy Miejsce Piastowe Wiesław Habrat.

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że czuje się wyróżniona, iż w imieniu rządu Prawa i Sprawiedliwości Zjednoczonej Prawicy może uczestniczyć w tej wspaniałej uroczystości.

- Polityka tworzenia dobrego czasu dla polskich rodzin rozpoczęła się w 2015 r. To podniesienie godności polskiej rodziny, tworzenie i wdrażanie od 2016 r. sztandarowego programu Rodzina 500+. Fundamentem działań rządu, wcześniej Beaty Szydło, a obecnie Mateusza Morawieckiego, było tworzenie dobrego wizerunku rodziny, wsparcie finansowe rodziny, a przede wszystkim podniesienie godności polskiej rodziny. Stać nas, aby inwestować w rodzinę, gdyż inwestycja w rodzinę jest kołem zamachowym dla rozwoju naszej gospodarki, również w tym trudnym czasie, w jakim jesteśmy od marca - powiedziała minister Marlena Maląg.

Minister dodała, że rządowi zależy na tym, by stworzyć takie warunki, by rodzice po okresie macierzyństwa, urlopu rodzicielskiego mogli odjąć decyzję, czy mama wraca do pracy, czy zostaje w domu i opiekuje się dzieckiem.

- Aby to spełnić, musi być zagwarantowana opieka nad dziećmi do lat 3, fachowa, matczyna opieka. Żłobki tę funkcję spełniają. Na program Maluch+ przeznaczamy rokrocznie 450 mln zł. Na rok 2012 konkurs jest również ogłoszony – dodała minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Minister Marlena Maląg otrzymała na pamiątkę od rodziców dzieci z żłobka kwiaty i słodycze
Minister Marlena Maląg otrzymała na pamiątkę od rodziców dzieci z żłobka kwiaty i słodycze

Nowy żłobek w Głowience otrzymał imię Władysławy Markiewiczówny. Patronka żłobka w Głowience to polska pianistka, kompozytorka i pedagog. Urodziła się w 1900 r. w Bochni. Była córką Bronisława Markiewicza, doktora nauk prawniczych, wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz wnuczką Władysława Markiewicza, rodzonego brata ks. Bronisława Markiewicza, z którym jako mała dziewczynka spotkała się w Miejscu Piastowym.
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. W 1905 roku rodzina Markiewiczów przeprowadziła się do Rzeszowa, w 1913 - do Krakowa, gdzie rozpoczęła kształcenie pod kierunkiem pianisty i dyrygenta Wiktora Barabasza. Studia pianistyczne odbyła w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. W latach 1922-1927 studiowała w Berlinie u Hugo Leichtentritta (kompozycja) i Brunona Eisnera (fortepian).

W 1929, po powrocie do kraju, rozpoczęła działalność koncertową, miedzy innymi z Arturem Malawskim oraz objęła klasę fortepianu w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Katowicach.
Lata wojny spędziła w Krakowie i Warszawie, po wojnie powróciła na katowicką uczelnię. W 1958 roku otrzymała tytuł profesora, a w latach 1963-1968 kierowała katedrą fortepianu. Szczególne miejsce w dorobku kompozytorskim Władysławy Markiewiczówny zajmowała twórczość dla dzieci, w tym „Szkoła na fortepian Do-Re-Mi-Fa-Sol” wydana po raz pierwszy w Warszawie w 1946 r.

Była członkiem Związku Kompozytorów Polskich oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W 1954 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w 1982 r. w Katowicach.

Tablicę poświęconą patronce odsłonili minister Marlena Maląg i wójt Dorota Chilik
Tablicę poświęconą patronce odsłonili minister Marlena Maląg i wójt Dorota Chilik


Na utworzenie żłobka w Głowience udało się pozyskać dofinansowane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji nad dziećmi w wieku do lat 3 "Maluch +" 2020 w wysokości 400 tys. zł. Na potrzeby żłobka została przebudowana oraz rozbudowana część pomieszczeń parteru Szkoły Podstawowej im. Benedykta Wierdaka w Głowience.

Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska, dyrektor żłobka

- Żłobek jest jedną duża, piękną salą, w której dzieci będą spożywały posiłki, leżakowały, bawiły się. Do tego dochodzi zaplecze. Nowy żłobek dysponuje 15 miejscami. Na chwilę obecną jest już zapisanych na pewno 12 dzieci. Opieka nad dziećmi sprawowana będzie od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do 17.00. Rozpoczęcie zajęć planuje się od 1 października br. - powiedziała Agnieszka Jastrzębska, dyrektor Gminnego Żłobka im. Władysławy Markiewiczówny w Głowience.

Druga część uroczystości odbyła się w sali gimanstycznej
Druga część uroczysości odbyła się w sali gimnastycznej


Opłata stała za pobyt dziecka w żłobku wynosi 270 zł miesięcznie oraz stawka żywieniowa 9 zł za dzień.