Krośnianin Mateusz Nowak za swoją nalewkę „Mirabelka na pestkach” został nagrodzony w 30. Turnieju Nalewek organizowanym w ramach Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie.
Lubelski konkurs jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych turniejów nalewkarskich w Polsce. Organizowany jest od 2002 roku przez Waldemara Sulisza i Kresową Akademię Smaku.
Wyróżnienie dla krośnianina zostało przyznane w kategorii „nalewki historyczne”, gdzie oprócz walorów smakowych liczyła się geneza powstania nalewki i jej tło historyczne. Nagrodę przyznał prof. Jarosław Dumanowski, historyk kulinarny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Nalewka z Mirabelek

- Inspiracjami do powstania tej konkretnej nalewki była chęć zachowania smaku mirabelki z babcinego sadu, oraz niesamowita historia o „mirabelce z Nalewek”, drzewku z warszawskiego osiedla Muranów, które przez lata było symbolem okolicy i cichym świadkiem wielu historycznych wydarzeń takich jak wojna, powstanie w getcie, PRL i narodziny nowej Polski, a pisali o niej m.in. Hanna Krall czy Cezary Harasimowicz. Po tym jak drzewko zostało zniszczone przez wandali okazało się, że trzy pestki tejże mirabelki zostały wywiezione wiele lat temu do Stanów Zjednoczonych przez polskie małżeństwo emigrantów. Z wyrośniętych z pestek drzewek przywieziono gałązkę, z której ponownie posadzono mirabelkę na Muranowie - powiedział Mateusz Nowak.

To nie pierwsza nagroda pana Mateusza za nalewki. Jego wyroby, wśród których królują "Pigwa staropolska" i "Dereń bolestraszycki", zdobywały już nagrody grand prix, złote, srebrne i brązowe medale oraz wyróżnienia w ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach nalewek.