Na "Markiewiczowskiej Górce" w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Ks. Bronisława Markiewicza rozpoczęły się obchody jubileuszu 100-lecia kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia św. Michała Archanioła.
Niespełna 100 lat temu, bo 29 września 1921 r. kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia św. Michała Archanioła dokonał Metropolita Krakowski ks. kardynał Adam Sapieha. Stało się to dziewięć lat po śmierci ks. Bronisława Markiewicza, który w Pawlikowicach k. Wieliczki założył zakład wychowawczy dla chłopców. Dotychczasowe Towarzystwo "Powściągliwość i Praca" przekształcone zostało w Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła.

Pierwszym generałem został ks. Antoni Sobczak. Jedną z pierwszych jego decyzji było wystosowanie prośby do biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara, aby ten przyjął nowe zgromadzenie do swojej diecezji. Diecezja Przemyska jest bowiem dla michalitów szczególnym miejscem. W Miejscu Piastowym znajduje się bowiem dom macierzysty i grób ojca założyciela Bronisława Markiewicza. Odpowiedni dekret w tej sprawie został wydany już 12 października.

ks. Dariusz Wilk
ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła

- Przed blisko 50 laty obchodziliśmy jubileusz 50-lecia kanonicznego zatwierdzenia naszej rodziny zakonnej. Wówczas kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski, 10 września 1972 r. wpisał do naszej pamiątkowej księgi: "Z serdecznym życzeniem i błogosławieństwem Łaski na dalsze lata" - powiedział ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

Obecnie Zgromadzenie funkcjonuje w 17 krajach na różnych kontynentach. Praca Michalitów koncentruje się przede wokół duszpasterstwa parafialnego, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci, młodzieży i ubogich rodzin; prowadzenia oratoriów i szkół katolickich; ewangelizacji poprzez środki społecznej komunikacji, druk książek, czasopism, działalność wydawniczą i multimedialną; misje zagraniczne.

Obchody roku jubileuszowego 100-lecia zgromadzenia zainaugurowane zostały w miniony weekend w Miejscu Piastowym.

Uczestnicy nabożeństwa w Miejscu Piastowym
W nabożeństwie "Na Górce" wzięło udział kilkaset osób

W sobotę, 26 września, do Miejsca Piastowego przybyła, peregrynująca po Polsce Figury św. Michała Archanioła, a mszy św. w kościele parafialnym w Miejscu Piastowym przewodniczył Przełożony Generalny ks. Dariusz Wilka. Po jej zakończeniu procesja z Figurą św. Michała Archanioła przeszła do czterech stacji.

Kulminacją uroczystości była niedzielna msza św. w Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza "Na Górce". Przewodniczył jej Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Wśród kilkudziesięciu koncelebrujących kapłanów znaleźli się miedzy innymi Prymas Polski ks. arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Przemyski ks. arcybiskup Adam Szal, emerytowany Prymas Polski ks. arcybiskup Józef Kowalczyk, ks. arcybiskup Edward Nowak, biskupi Diecezji Przemyskiej: Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio.

Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio

- Pierwszy raz nawiedzam to miejsce, które jest kolebką waszego Zgromadzenia, tak silenie związane z osobą waszego założyciela, błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza. Prowadzicie Dzieło Boże zapoczątkowane przez ks. Markiewicza już prawie 100 lat - powiedział ks. arcybiskup Salvatore Pennacchio.

Specjalne słowo do Michalitów oraz wszystkich zgromadzonych w Miejscu Piastowym skierował Papież Franciszek.

- Najświętsza Maryja Panna i Archanioł Michał niech was strzegą i stanowią niezawodną siłę przewodnią na drodze waszego Zgromadzenia, aby mogło ono zrealizować każdy zamiar niesienia dobra - napisał Papież Franciszek.

Po mszy poświęcone zostały stacje Drogi Krzyżowej oraz kaplica św. Michała Archanioła.

Zapraszamy do obejrzenia fotorleacji:

~Mk

01-10-2020 18:18 6 37

Kiedyś to może Michalici troszczyli się o ubogą młodzież. Dzisiaj zamiast oratorium w Krośnie jest prywatna szkoła podstawowa, o prywatnym liceum nie wspomnę i o zlikwidowany Domu Dziecka w Prałkowcach ...wszystko jak widać w trosce o ubogą młodzież zgodnie z wolą Ojca Założyciela
Odpowiedz

~!?

01-10-2020 12:31 8 36

Gratulacje dla Wszystkich, również tych Ważnych uczestników oraz organizatorów Jubileuszu za odwagę, utrzymanie dystansu społecznego, noszenie maseczek stosowanie się do zaleceń i przepisów Covid, poczucie odpowiedzialności za siebie i współuczestników uroczystości. Dużo zdrowia i nadziei
Odpowiedz

~Beka

28-09-2020 11:29 8 35

I to rozumiem. Ksiondz być musi. Dla dobra narodu.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.