Kilkudziesięcioletni budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie przeszedł już do historii. Zastąpił go nowoczesny obiekt. Jego otwarcie zostało połączone z jubileuszem 50-lecia pożycia małżeńskiego.
Oficjalne otwarcie nowego budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie, z symbolicznym przecięciem wstęgi, odbyło się 28 września. Wybudowany został w miejscu starego, niefunkcjonalnego już obiektu, który musiał zostać wyburzony. Jest to już druga, ogromna inwestycja zakończona w tym roku w gminie Rymanów. Wcześniej w Rymanowie-Zdroju otwarto kompleks basenów otwartych.

Budynek niefunkcjonalny i zagrzybiony

Pomysł na budowę nowego budynku dla potrzeb GOK zrodził się przed kilkunastu laty. Stary obiekt wybudowany w latach 60. biegłego stulecia był już niefunkcjonalny, zagrzybiony. W trakcie wyburzania jego części okazało się, że ściany i fundamenty rozsypały się. Obiekt powstał w latach 2018-2020.

Nowy budynek kultury w Rymanowie
Budynek prezentuje się imponująco

- Nowy dom kultury okazał się inwestycją trudną w realizacji ze względu na nieprzewidziane na etapie projektowania uwarunkowania, czyli na bardzo zły stan ścian przyziemia i fundamentów. Musieliśmy praktycznie ten obiekt budować od podstaw. Na szczęście wszystko udało się zrealizować - powiedział burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec.

Dodał jednocześnie, że wszyscy mieli nadzieję, iż obiekt po oddaniu będzie tętnił życiem, ale plany pokrzyżowała w części pandemia. Gminny Ośrodek Kultury rozpoczyna działalność z zachowaniem reżimu sanitarnego, ale wszyscy mają nadzieję, że z czasem wszystko wróci do normy i ośrodek kultury będzie działał jak dawniej.

Piotr Uruski, Andrzej Pitrus, Wojciech Farbaniec
Od lewej: poseł Piotr Uruski, przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie Andrzej Pitrus, burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec

Nowoczesny i piękny obiekt

Nowy Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie składa się z trzech kondygnacji. Całkowita powierzchnia to 2338 metrów kwadratowych, a powierzchnia użytkowa 1588 metrów kwadratowych. W budynku znajdują się między innymi sala widowiskowa na 300 osób, sala prób dla orkiestry, sale do zajęć plastycznych, baletowych, tanecznych i muzycznych, studio nagrań, miejsce spotkań dla Klubu Seniora działającego przy GOK w Rymanowie oraz innych organizacji, zaplecze dla pracowników.

Całkowity koszt budowy Gminnego Ośrodka Kultury to ponad 10,1 mln zł, w tym dofinansowanie z RPO WP 2014-2020 to prawie 3 mln zł.

Bogata oferta GOK

Przy gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie działają sekcje taneczne skupiające dzieci i młodzież w różnych grupach: mażoretki, baletowe, tańca współczesnego, a także sekcja plastyczna, Rymanowska Orkiestra Dęta (działająca wspólnie również pod patronatem Szkoły Muzycznej w Rymanowie), kapela ludowa "Rymanowianie", chór "Koloryt".

- Ten nowoczesny budynek przyciąga dzieci, młodzież i osoby dorosłe oraz seniorów na różnorakie zajęcia. W chwili obecnej uczestniczy w nich rekordowa liczba dzieci, jakiej nie było w ciągu mojej długoletniej pracy w GOK-u. Moim marzeniem było doczekać chwili powstania nowoczesnego budynku. Jak widać marzenie się spełniło. Jestem z tego bardzo uradowana - powiedziała Danuta Litarowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie.

Pamiątkowa tablica z okazji otwarcia nowego budynku GOK w Rymanowie
Wykonawca budynku ufundował pamiątkową tablicę

Złote Gody

Otwarcie nowego budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie połączone zostało z uroczystością 50-lecia pożycia małżeńskiego. W jej trakcie pary małżeńskie, które stanęły na ślubnym kobiercu pół wieku temu uhonorowane zostały medalami "Za długoletnie pozycie małżeńskie" przyznanymi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W imieniu prezydenta wręczył je burmistrz Wojciech Farbaniec. Gratulacje składali również starosta krośnieński Jan Pelczar, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pitrus i zastępca burmistrza Grzegorz Wołczański. Wcześniej w intencji Dostojnych Jubilatów w kościele parafialnym w Rymanowie odprawiona została msza św. koncelebrowana, której przewodniczył proboszcz parafii w Rymanowie, ks. Grzegorz Polasz.

- To wielki dar od Boga, móc przeżyć wspólnie ze współmałżonkiem 50 lat. Z wielkim szacunkiem patrzymy na pary, które przez ponad pół wieku trwają w swoim związku, wspierają się wzajemnie w dobrych i złych chwilach swojego życia. Niech ten jubileusz będzie okazją, by zatrzymać się, pomyśleć i spojrzeć wstecz na to, co udało się wspólnie osiągnąć i przeżyć - powiedział burmistrz Wojciech Farbaniec, zwracając się do Jubilatów.

Medale wręcza Burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec
Medale "Za długoletnie pozycie małżeńskie" przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wręczył burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec

Uhonorowane pary

Medalami uhonorowano 22 pary z gminy Rymanów. Wśród nich znaleźli się: Janina i Adam Bolanowscy (Sieniawa), Helena i Bronisław Brukowie (Puławy), Helena i Józef Cypcarowie (Klimkówka), Kazimiera i Eugeniusz Gacowie (Sieniawa), Zofia i Kazimierz Gawłowiczowie (Posada Górna), Kazimiera i Józef Kijowscy (Rymanów), Kazimiera i Jan Komborscy (Wróblik Szlachecki), Grażyna i Jan Ksztoniowie (Sieniawa), Maria i Jan Lisiewiczowie (Posada Górna), Janina i Józef Pelczarowie (Rymanów), Maria i Stanisław Penarowie (Klimkówka), Maria i Jan Pitrusowie (Królik Polski), Zofia i Edward Rymarowie (Bzianka), Halina i Mieczysław Samborscy (Wróblik Królewski), Helena i Ryszard Smereccy (Posada Górna), Władysława i Zbigniew Stapińscy (Milcza), Maria i Marian Starzykowie (Rymanów-Zdrój), Maria i Józef Wacławscy (Sieniawa), Stanisława i Franciszek Waisowie (Klimkówka), Janina i Stanisław Wiernuszowie (Klimkówka), Helena i Józef Zychowie (Klimkówka), Elżbieta i Marian Zającowie.

Tradycyjny toast za wszystkich Dostojnych Jubilatów wniósł przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie Andrzej Pitrus.

- Dziękujemy, że zostaliśmy w tak piękny sposób uhonorowani. Prezydentowi RP za przyznanie medali, władzom gminy za ich wręczenie, a księżom za odprawienie mszy świętej w naszej intencji. Jesteśmy dumni z lat spędzonych ze sobą. 50 lat to szmat czasu, a wydaje się, że tak niedawno brzmiał nam marsz weselny. Cieszymy się, że jesteśmy pierwszą grupą, która gości w nowym budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Gratulujemy władzom gminy za ten pomysł, który będzie służył przez następne pokolenia mieszkańcom gminy - powiedziała Janina Bolanowska.

Toast za jubilatów Złotych Godów
Za pomyślność i następne lata w związku wzniesiono toast lampką szampana

Wielka życzliwość

W oficjalnym otwarciu budynku GOK i Złotych Godach uczestniczyli między innymi posłowie Piotr Babinetz, Piotr Uruski, starosta krośnieński Jan Pelczar, radny powiatowy Daniel Piwowar, przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie Andrzej Pitrus wraz z radnymi, księża z parafii w gminie Rymanów, Katarzyna Oberc-Bednarska, która zaprojektowała obiekt. Firmę GRAND z Korzennej k. Nowego Sącza, która była wykonawcą tego zadania reprezentowali Andrzej i Roman Grygielowie.

- Gminę Rymanów odkryłem 15 lat temu, kiedy moi rodzice przyjechali do sanatorium. Patrzyłem na to miasto z wielkim podziwem. Zauważyłem, że są tutaj dobrzy ludzie i gospodarze, ale nie miałem wtedy pojęcia, że znajdę się kiedykolwiek w tym miejscu jako pracownik wynajęty do tego, by zrobić swoją robotę. Ja i moi pracownicy doświadczyliśmy tutaj wielkiej życzliwości i fachowego, konkretnego podejścia władz miasta do realizowanej inwestycji - powiedział Andrzej Grygiel.

Pamiątkowa fotografia po uroczystości Złote Gody
Pamiątkowa fotografia

Firma GRAND ufundowała pamiątkową tablicę, która zawiśnie w budynku Gminnego Ośrodka Kultury.

Uroczystość uświetniła kapela ludowa "Rymanowianie". Obiekt został poświęcony 25 września przez ks. biskupa Stanisława Jamrozka z Przemyśla.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia budynku Domu Kultury i Złotych Godów: