59-letni mężczyzna miał zamiar dokonać rozbój z nożem na pracownicy poczty przy ul. Podwale w Krośnie. Zamiar mu się nie udał. Na co chciał przeznaczyć pieniądze z napadu?
59-letni Marek A. od 25 lat mieszka w Krośnie w wynajętym mieszkaniu, choć ostatnio zameldował się na stałe w Lublinie, w swoich rodzinnych stronach. Przez ponad 20 lat pracował w jednej z krośnieńskich firm. Wydarzenia, które zaprowadziły mężczyznę na ławę oskarżonych Sądu Okręgowego w Krośnie, rozegrały się 1 lipca 2020 r. w Urzędzie Pocztowym nr 1 przy ul. Podwale w Krośnie.

Szybki proces

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Krośnie, która skierowała przeciwko Markowi A. akt oskarżenia i skierowała go do sądu. Proces 59-letniego mężczyzny rozpoczął się w poniedziałek, 19 października i w tym samym dniu zakończył się wydaniem wyroku.

Z nożem w ręku na poczcie

- Marek A. usiłował dokonać rozboju na kasjerce urzędu pocztowego. Trzymając w prawej ręce nóż o długości ostrza 9,5 cm skierowany w jej kierunku, zażądał wydania wszystkich pieniędzy, czyli nie mniej niż 3 tysięcy złotych - stwierdził prokurator Paweł Marcinkowski z Prokuratury Rejonowej w Krośnie, odczytując akt oskarżenia.

Prokurator Paweł Marcinkowski
Prokurator Paweł Marcinkowski

Do dokonania rozboju jednak nie doszło, gdyż kasjerka odeszła od okienka kasowego, a mężczyzna został po chwili obezwładniony przez ochronę.

Chciał zdobyć pieniądze

Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Odmówił jednak składania wyjaśnień, zgodził się natomiast odpowiadać na pytania zarówno sądu, jak prokuratora oraz swojej obrończyni, adwokat Katarzyny Pietruszki.

Wcześniejsze, bardzo krótkie, wyjaśnienia Marka A., odczytał sędzia Artur Lipiński.

- Usiłowałem dokonać rozboju przy użyciu noża na osobie kasjerki w urzędzie pocztowym przy ul. Podwale w Krośnie. Dokonałem tego napadu w celu zdobycia pieniędzy sam i nikt mnie do tego nie namawiał - wyjaśniał wcześniej oskarżony.

Chwilę po usiłowaniu napadu napastnik został obezwładniony
Chwilę po usiłowaniu napadu napastnik został obezwładniony (1 lipca 2020 rok)

Pieniędzy potrzebował na życie

Dodał też, że jest osobą chorą i tylko to ma na usprawiedliwienie swojego czynu, którego nie udało mu się dokonać. Stwierdził też, że pieniędzy potrzebował na życie.

W sądzie, odpowiadając na pytania, potwierdził, że miał rentę, ale musiał z niej opłacić raty zaciągniętych kredytów.

- Potrzebowałem pieniędzy, żeby stanąć na nogi. Wcześniej przeszedłem dwa ciężkie wypadki w 2017 r., jeden w Czarnorzekach, a drugi w Krośnie-Suchodole - stwierdził oskarżony.

Dodał też, że pieniądze z napadu były mu potrzebne na wynajęcie mieszkania, na utrzymanie samochodu.

- Był on mi potrzebny do pracy, którą już sobie załatwiłem - powiedział Marek A.

30 tysięcy w ciągu miesiąca

59-latek przyznał, że w lutym br. wziął kredyty i w okresie około jednego miesiąca wydał około 30 tysięcy złotych. Około 2,5 tysiąca przeznaczył na zakup samochodu, kupił też sprzęt komputerowy z drukarką. Część pieniędzy przeznaczył też na odzież i wynajęcie mieszkania.

- A co zrobił pan z resztą pieniędzy? - dopytywał się sędzia Artur Lipiński.

- Dużo pieniędzy kosztowały mnie też papierosy, na które wydawałem, nawet 1 tysiąc złotych oraz alkohol - odpowiedział oskarżony.

Marek A. wyprowadzany z budynku Poczty Polskiej
Marek A. wyprowadzany z budynku Poczty Polskiej (1 lipca 2020 rok)

Dobrowolnie poddał się karze i przeprosił

Po odpowiedzi na pytania, adwokat Katarzyna Pietruszka wystąpiła w imieniu oskarżonego z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze przez Marka A. bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Oskarżony, który wcześniej nie był karany, zaproponował 4 lata bezwzględnego pozbawienia wolności. Wniosek ten zaaprobował prokurator. Nie sprzeciwili się temu również kasjerka, na której usiłował dokonać rozboju oraz przedstawiciel Urzędu Pocztowego nr 1 w Krośnie. Marek A. przeprosił będąca na sali sądowej pracownicę poczty za to, co zrobił.

- Chciałem bardzo przeprosić panią i urząd pocztowy za swoje zachowanie. Znałem panią z widzenia, gdyż wcześniej przychodziłem płacić na poczcie rachunki i pani mnie obsługiwała - stwierdził.

Nagrane całe przestępstwo

Sąd przychylił się do tego wniosku i skazał Marka A. na 4 lata pozbawienia wolności. W ustnym uzasadnieniu sędzia Artur Lipiński podkreślił, że rzadko kiedy zdarza się, żeby przestępstwo od samego początku do końca było nagrane.

- Oskarżony wyciągnął nóż i skierował słowa do kasjerki przy okienku pocztowym: "pieniądze", "wszystkie pieniądze". To nic innego, jak przestępstwo rozboju - powiedział sędzia Artur Lipiński.

Sąd Okręgowy w Krośnie
Sąd Okręgowy w Krośnie skazał Marka A. na 4 lata pozbawienia wolności

Napad z pełnym rozmysłem

Biegli, którzy badali oskarżonego nie stwierdzili u niego choroby, którą się zasłaniał.

- Marek A. po prostu potrzebował pieniędzy, wpadł na pomysł tego napadu i dokonał go z pełnym rozmysłem. Odczekał, aż nikogo nie będzie przy okienku i wtedy dopiero podszedł - stwierdził sędzia Lipiński.

Beztroskie życie

Sąd zwrócił też uwagę na sposób życia Marka A. Nazwał je beztroskim. Wydać w ciągu miesiąca około 30 tysięcy złotych to jest naprawdę bardzo dużo, mimo dokonanych zakupów samochodu, komputera czy ubrań.

Czas na przemyślenie- Mam nadzieję, że oskarżony swoje postępowanie przemyśli. Nie tylko przestępcze, ale i życiowe - dodał sędzia Artur Lipiński.

Marek A. jest cały czas tymczasowo aresztowany. Dzisiaj areszt ten został przedłużony.

~sw

20-10-2020 13:13 5 29

No mateusz mówił, że wszyscy Polacy są już bogaci i pieniądze wysypują się im z kieszeni no i facet wziął se do serca słowa naszego Pinokio
Odpowiedz

~mozna mozna

19-10-2020 15:25 6 36

A mówią że Polskie sądy kiepsko pracują a tu taki przypadek. Brawo panie sędzia!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.