W elektrociepłowni "Łężańska" uruchomiono drugą tego typu instalację, która z paliw odnawialnych produkuje ekologiczne ciepło dla mieszkańców Krosna. Symboliczne otwarcie odbyło się 21 października.
Krośnieński Holding Komunalny nową instalację biomasową wybudował w Oddziale Energetyki Cieplnej przy ul. Sikorskiego w Krośnie. Wybudowany przez litewską firmę E Energija kocioł ma moc 7 MWt, opalany jest wyłącznie paliwem odnawialnym, tj. zrębkami drzewnymi i służy do produkcji ciepła dla potrzeb mieszkańców Krosna. Cała instalacja jest bardzo nowoczesna i spełnia bardzo wysokie wymogi oraz standardy ekologiczne.

Prace ponad rok

Budowa nowego kotła biomasowego trwała ponad rok. Rozpoczęła się w ub. roku i zakończyła jesienią 2020 r. Inwestycję udało się zrealizować mimo trudności logistycznych, w tym epidemii Covid-19, której efektem było zamknięcie granic w marcu br. i opóźnienie próbnego rozruchu. Uruchomienie nowej instalacji poprzedziły liczne testy, dzięki którym jest ona w pełni gotowa do pracy w nowym sezonie grzewczym. Najbardziej spektakularnym elementem całej inwestycji był montaż samego kotła, który przy pomocy specjalistycznego dźwigu został ustawiony w istniejącej dotychczas hali kotłów przez zrobiony na wymiar otwór w dachu.

- Jest to kolejna proekologiczna inwestycja naszej spółki, która nie tylko zwiększa wykorzystanie paliw odnawialnych w całym naszym systemie ciepłowniczym, ale istotnie też zmniejsza emisję zanieczyszczeń do otoczenia - powiedział Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Elektrociepłownia w Krośnie

90 tys. GJ ciepła

Według wyliczeń nowy kocioł biomasowy będzie produkował blisko 90 tys. GJ ciepła w ciągu roku. Spowoduje to, że stosowany dotychczas w Elektrociepłowni miał węglowy będzie już tylko paliwem wspomagającym system ciepłowniczy w okresach szczytowych. Zakłada się, że po włączeniu nowego kotła biomasowego do systemu ciepłowniczego zużycie miału węglowego zmniejszy się z 7 tys. ton do 1-3 tys. ton rocznie w zależności od panujących temperatur w sezonie grzewczym.

Ekologiczna masa zamiast miału węglowego

Zrealizowana przez Krośnieński Holding Komunalny inwestycja przyczyni się znacznie do ograniczenia do minimum emisji zanieczyszczeń i zastąpienia miału węglowego ekologiczną biomasą.

- Pomagamy też w zagospodarowaniu pozostałości po przycinkach czy wycinkach w ogrodach. Gałęzie można przywieźć do nas. Zostaną one przetworzone na paliwo i spalone w naszej elektrociepłowni. Dzisiaj to darmowe paliwo to jest już blisko 20 procent paliwa spalanego ogółem w elektrociepłowni - stwierdził prezes Janusz Fic.

Kierunek podejmowanych przez spółkę działań stawia ją w gronie najlepszych przedsiębiorstw energetyki cieplnej w kraju.

Janusz Fic
Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego

Ciepło jedno z najniższych

- Fakt, że ponad 90% ciepła w naszej elektrociepłowni produkowana będzie z paliwa odnawialnego, w tym ponad 50% w układzie kogeneracyjnym, stawia nas pod tym względem w absolutnej czołówce przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju. Dodać przy tym trzeba, że również ceny płacone za ciepło w naszej elektrociepłowni należy do najniższych w regionie, a to oznacza, że przyjęte przez nas kierunki inwestowania okazały się słuszne - powiedział Janusz Fic.

Pod wrażeniem inwestycji

Wykonawcą inwestycji i montażu nowego kotła była litewska firma E Energija.

- Jesteśmy pod wrażeniem inwestycji, jakie prowadzi Krośnieński Holding Komunalny. Wszystkie są przemyślane i konsekwentnie realizowane. Nie wszystkie przedsiębiorstwa działają tak planowo jak to w Krośnie – stwierdził Piotr Pieczulis, prezes E Energija.

Z pomocą UE

Koszt budowy drugiego kotła biomasowego w Oddziale Energetyki Cieplnej - Elektrociepłowni "Łężańska" to 11 605 220,00 zł (brutto), z czego pozyskane przez spółkę dofinansowanie z UE wynosi 3 321 600,00 zł.

- Bardzo się cieszę, że w przypadku tej inwestycji również udało nam się pozyskać dofinansowanie ze środków UE. Dzięki tej dotacji rachunki płacone przez mieszkańców będą nieco niższe, a nasza spółka może już myśleć o kolejnych inwestycjach dla mieszkańców i dla środowiska - dodał prezes Fic.

Piotr Przytocki i Janusz Fic

Wielkie inwestycje i oszczędności

Prezydent Krosna Piotr Przytocki podkreślił, że ma nadzieję, iż kolejne inwestycje, które są zaawansowane w mieście i prowadzone przez Krośnieński Holding Komunalny, zostaną również sprawnie sfinalizowane.

- Zmierzamy ku wielkim inwestycjom, ale i wielkim oszczędnościom na energii, dzięki czemu mieszkańcy będą w mniejszym stopniu obciążani skutkami, które wynikają z różnych sytuacji. Elektrociepłownia jest niedaleko osiedla mieszkaniowego, a mamy w planach dalsza rozbudowę w kierunku wschodnim, w obszary związane z ulicą Sikorskiego - powiedział prezydent Piotr Przytocki.

~Dron

23-10-2020 11:44 6 27

Co wy tam palicie oprócz biomasy? Śmierdzi jak bakutil.
Odpowiedz

~Ass

23-10-2020 10:45 6 33

Ciekawe za ile pracują ludzie ????
Odpowiedz

~Heł heł

23-10-2020 10:03 6 37

Zawsze coś dorzucą od siebie...jakieś śmieci czy coś...
Odpowiedz

~Gmo

22-10-2020 19:59 9 45

Ale będzie smród. Omg.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.