Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wydał specjalny apel przed uroczystością Wszystkich Świętych.
Arcybiskup Stanisław Gądecki przypomniał, że uroczystość Wszystkich Świętych wiąże się z jedną z piękniejszych polskich tradycji: nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych. Podkreślił, że miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią.

- W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę - podkreślił w apelu Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zwrócił też uwagę, że w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału w mszach świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w uroczystość Wszystkich Świętych.
- W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji - dodał abp. Stanisław Gądecki.

[AKTUALIZACJA]
24 października z apelem przed uroczystością Wszystkich Świętych wystąpił też Metropolita Przemyski ks. abp. Adam Szal.
Zwraca w nim uwagę, że w parafiach, gdzie jest zwyczaj celebrowania Mszy św. na cmentarzu, można go zachować. W kaplicy cmentarnej obowiązują te same zasady, co w kościołach i dotyczą zarówno ilości wiernych, jak i obowiązku zasłaniania ust i nosa.

- Osoby przebywające poza kaplicą muszą ponadto zachować co najmniej 1,5-metrowy odstęp od siebie. Mimo, iż nie wyznaczono limitu osób na cmentarzach (chyba, że późniejsze zarządzenia sanitarne stanowić będą inaczej), pamiętajmy, że wszystkich obowiązują zalecenia sanitarne, a ich przestrzeganie niech będzie wyrazem naszej troski o siebie nawzajem i praktyczną realizacją przykazania miłości siebie i bliźniego - zaznaczył ks. abp. Adam Szal.

Dodał też, że podobnie należy potraktować przewidziane na te dni nabożeństwa, które zwyczajowo odbywały się na cmentarzu.

- Wobec obowiązujących przepisów dotyczących zgromadzeń, należy odwołać procesję z kościoła na cmentarz. Jednakże modlitwa za zmarłych na cmentarzu może przybrać formę procesji celebransa i asysty liturgicznej po terenie cmentarza. Zachęcam, by w tym czasie wierni modlili się przy grobach swoich bliskich. Proszę zadbać o odpowiednie nagłośnienie na cmentarzu - podkreślił Metropolita Przemyski.

Poprosił również, by odwiedzanie grobów swoich bliskich rozłożyć na cały listopad i dni go poprzedzające oraz brać pod uwagę bieżące aktualizacje przepisów i obostrzeń sanitarnych, z uwzględnieniem daty obowiązywania podawanej przez Rozporządzenia Rady Ministrów.

~Sejf

25-10-2020 12:34 5 28

Episkopat apeluje o szmal bo im braknie.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.