Ewa Szybieniecka, powiatowy inspektor sanitarny w Krośnie potwierdziła, że sytuacja związana z COVID-19 w Krośnie i powiecie krośnieńskim jest trudna. Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany.
Na prośbę krośnieńskich radnych, informację o aktualnej sytuacji związanej z COVID-19 przedstawiła na sesji 30 października Ewa Szybieniecka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie oraz podinsp. Marek Śliwiński, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Krośnie.

Ewa Szybieniecka poinformowała, że na dzień 29 października od początku pandemii odnotowano 1084 przypadki zakażeń w Krośnie i powiecie krośnieńskim.

- Wczoraj wpłynęło bardzo dużo dodatnich wyników, które są efektem zrobionych badań przesiewowych w Centrum Medyczno-Charytatywnym Caritas w Krośnie prowadzącym Hospicjum i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ul. Grodzkiej 45a. 75 procent wyników badań pobranych od pensjonariuszy i personelu było dodatnich, czyli ¾ osób jest zakażonych. Poleciliśmy dyrektorowi wydzielenie miejsc dla osób zakażonych. Nie jest możliwa hospitalizacja tak dużej liczby osób. Żaden szpital nie przyjmie tak wielu chorych. Wczoraj wieczorem spłynęło nam około 100 wyników dodatnich - poinformowała radnych dyrektor Ewa Szybieniecka.

Pani dyrektor dodała, że liczba zakażeń w Krośnie i powiecie krośnieńskim rośnie. W porównaniu do liczby zachorowań jest bardzo dużo zgonów. Na dzień 29 października odnotowano ich łącznie 16. Potwierdziła też dużą liczbę zakażeń w ostatnim czasie w Pogotowiu Ratunkowym w Krośnie. Ewa Szybieniecka powiedziała również, że krośnieński Sanepid pracuje w systemie dwuzmianowym, do godz. 19.00, także w sobotę i niedzielę. Od dwóch tygodni do pomocy mają dwójkę żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zaznaczyła, że laboratoria nie nadążają z praca na bieżąco i zdarza się, ze wyniki przychodzą i po tygodniu.

– Nie jesteśmy w stanie na bieżąco ogarniać tego. Często osoby po kodzie kreskowym już widzą swój wynik, a do nas wpływa on często za 2-3 dni. W tej chwili sytuacja prawna, jest taka, ze chorym ma się zająć lekarz, który wyznacza izolację. My mamy zając się osobami w kwarantannie. Jest 10 dni urzędowej kwarantanny. Ponadto jest 10 dni dodatkowej kwarantanny od ustania narażenia, czyli maksymalnie osoba może przebywać 20 dni na kwarantannie – stwierdziła dyrektor Ewa Szybieniecka.