Dobiegła końca budowa nowego budynku administracyjnego Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego przy ul. Fredry. Obok wysłużonego baraku z lat 70., zwanego czasem „przewróconym wieżowcem”, stanął dwukondygnacyjny biurowiec.
Nowy budynek ma 1755 m kw. powierzchni użytkowej. Pracuje w nim ponad 70 osób. Obiekt jest kompozycją trzech połączonych ze sobą brył, które cechują nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania architektoniczne, dostosowane do potrzeb spółki i idealnie sprawdzające się w budynkach administracyjnych. Przed biurowcem znajduje się parking na 100 miejsc postojowych.

Nowoczesna instalacja

W pobliżu wejścia do Biura Obsługi Klienta i budynku administracyjnego wyznaczone są specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych. Budynek wyposażony jest w nowoczesną instalację fotowoltaiczną o mocy ok. 40 kW, z której wyprodukowana energia wykorzystywana jest na potrzeby funkcjonalne budynku. Efektywność energetyczną biurowca zapewniają też przeszklone ściany, które optymalnie doświetlają wnętrza biurowe i konferencyjne. Komfort pracy oraz warunki obsługi mieszkańców w nowym biurowcu są nieporównywalnie lepsze niż w starym budynku administracyjnym, który od 1978 r. nigdy nie był kompleksowo modernizowany.

Nowa siedziba MPGK Krosno

Praca w rozproszeniu

- Budowa nowej siedziby dla spółki była przez wiele lat odkładana, bo zawsze były ważniejsze sprawy. Przez ostatnie lata największy nacisk kładliśmy na realizację dużych, infrastrukturalnych projektów inwestycyjnych, pozyskiwaniu środków unijnych i modernizacji zakładów, którymi zarządzamy, ale w końcu budowa nowej siedziby stała się wręcz niezbędna, by zapewnić pracownikom przyzwoite warunki pracy, a także dla poprawy obsługi mieszkańców. Dotychczas pracowaliśmy w rozproszeniu, w kilku budynkach, w warunkach jak z innej epoki. Nasz główny budynek administracyjny był tak naprawdę tymczasową prowizorką, wybudowaną ponad 40 lat temu – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Nie kaprys, a konieczność

Budowa nowego lokum dla miejskiej spółki trwała kilka lat. Inwestycję zapoczątkowały działania z grudnia 2013 r., gdy spółka wystąpiła do Urzędu Miasta Krosna z wnioskiem o decyzję o warunkach zabudowy. Rok później, w grudniu 2014 r., ogłoszony został konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego budynku administracyjnego, w którym wybrana została propozycja krośnieńskich architektów – Renaty i Zbigniewa Święcińskich z Archit-Studio Święciński Architekci. Na jej bazie w sierpniu 2015 r. zlecono wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę. Ogłoszenie przetargu na prace budowlane (luty 2018 r.) i podpisanie umowy z KPB-Budownictwo na wykonawstwo (marzec 2018 r.), spowodowały, że projekt „Budowa budynku administracyjnego MPGK Krosno Sp. z o.o." przeszedł w prawdziwą fazę realizacji. Budowa trwała 2 lata.

Nowa siedziba MPGK Krosno

- Budowa nowej siedziby spółki nie była kaprysem, ale wynikała z konieczności. Stary budynek nadawał się jedynie do rozbiórki. Dodatkowo stanowił zagrożenie dla środowiska i zdrowia pracowników, gdyż elementami jego konstrukcji były płyty azbestowo-cementowe. Jestem zadowolony, że został zaprojektowany atrakcyjny, nowoczesny obiekt Na wysoką ocenę zasługuje firma KPB-Budownictwo, realizująca tę inwestycję - podkreśla Jan Guzik, dyrektor ds. technicznych w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym.

Trzy skrzydła

Według założeń architektonicznych nowy biurowiec Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego ma zapoczątkować szereg zmian wizualnych i urbanistycznych w bazie spółki przy ul. Fredry, jak również w tej części miasta. Dzięki dobrej lokalizacji budynku doskonale wykorzystany jest potencjał miejsca i jego walory widokowe, tj. tereny zielone i rekreacyjne nad rzeką Wisłok oraz widoczne na wzniesieniu centrum miasta.

- Budynek jest nowoczesny i rozpoznawalny, a jego architektura komponuje się z istniejącym otoczeniem. Stanowi zwartą bryłę, złożoną z trzech skrzydeł połączonych łącznikami komunikacyjnymi, w której centralną część zajmuje Biuro Obsługi Klienta z wejściem głównym do obiektu, a skrzydła boczne mieszczą inne funkcje biurowe, administracyjne i techniczne – mówi główny projektant budynku Zbigniew Święciński z pracowni Archit-Studio Święciński Architekci.

- Planując rozmieszczenie poszczególnych powierzchni użytkowych, braliśmy pod uwagę walory użytkowe i funkcjonalne oraz standardy użytkowe odpowiadające specyfice obiektu biurowego wysokiej klasy – podkreśla główny projektant.

Nowa siedziba MPGK Krosno

Dodatkowe parkingi

Ostateczne zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2020 r. Zgodnie z umową prace budowlane realizowane są dwuetapowo. Po oddaniu nowego biurowca do użytkowania KPB-Budownictwo dokona całkowitej rozbiórki starego, pochodzącego z lat 70. XX w. budynku. W miejscu po nim powstaną dodatkowe miejsca parkingowe i pojawią się zielone nasadzenia.

– Budowa budynku biurowego to już druga od 2018 r. inwestycja, po Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zrealizowana przez KPB-Budownictwo dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. To była nietuzinkowa inwestycja zarówno pod względem architektonicznym, jak i konstrukcyjnym. Zastosowane materiały i instalacje zapewnią większą żywotność obiektu, obniżą koszty jego eksploatacji i zwiększą jego funkcjonalność. Na uwagę zasługuje również samo wnętrze, które cieszy oko, ale i potrafi zaskoczyć oraz zadziwić. Realizacja tej budowy była dla naszej spółki wyzwaniem, któremu udało się sprostać, a dowodem jest dobra ocena wystawiona przez Inwestora w protokole odbioru końcowego – mówi Łukasz Gadzała, prezes zarządu KPB-Budownictwo.

Nowa siedziba MPGK Krosno

Poprawa warunków obsługi

Budowa nowej siedziby Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego kosztowała blisko 10,5 mln zł i finansowana była z kredytu inwestycyjnego oraz środków własnych spółki. W przyszłości teren wokół budynku zostanie kompleksowo zagospodarowany i urządzony tak, by był kolejną wizytówką Krosna.

- Od wielu lat wnioskowałem do Zarządu MPGK, by podjęto działania inwestycyjne poprawiające warunki pracy oraz obsługi mieszkańców. Inne podejmowane ważniejsze sprawy zawsze temu przeszkadzały. Przenosiny ze starego budynku do okazałej nowej siedziby to kamień milowy w rozwoju gospodarki komunalnej. Koncentracja większości pracowników w jednym miejscu, nowoczesne przestrzenie, dostępne miejsca parkingowe poprawią jakość pracy i obsługi mieszkańców. Całość doskonale komponuje się w krajobrazie Krosna - podkreśla prezydent Krosna Piotr Przytocki.

~jedliczanin

14-11-2020 09:49 5 17

W Krośnie to inwestują, budują. A u nas w Jedliczu bryndza.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.