Z racji panującej pandemii tegoroczne obchody Święta Niepodległości zostały zorganizowane na terenie powiatu krośnieńskiego w znacznie skromniejszej formule niż dotychczas.
KrosnoTegoroczne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości ze względu na epidemię koronawirusa zostały ograniczone do minimum. Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona została w bazylice mniejszej. Prezydent Krosna Piotr Przytocki i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Kubit, w imieniu mieszkańców złożyli wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na krośnieński Rynku. Wieńce i wiązanki kwiatów zostały również złożone w innych miejscach pamięci na terenie miasta.

Narodowe Święto Niepodległości w Krośnie
(foto: UM Krosna)

Dukla
Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, zgodnego z przedwojennym pierwowzorem, odbyło się w Święto Niepodległości 11 listopada. Ze względu jednak na trwający w dalszym ciągu stan zagrożenia epidemicznego i obostrzenia z tym związane odsłonięcie i poświecenie było bardzo skromne bez udziału publiczności. Wzięli w nim udział burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, dyrektor Muzeum Historycznego - Pałac w Dukli Waldemar Półchłopek, radca prawny Janusz Kubit.

Jedlicze
W tym roku, ze względu na epidemię, uroczystości gminne miały charakter symboliczny. Rozpoczęła je msza św. w kościele parafialnym w Jedliczu, celebrowana przez księdza proboszcza Tadeusza Deca. Po jej zakończeniu złożone zostały kwiaty oraz zapalono znicze przed Pomnikiem Poległych za Ojczyznę, gdzie odmówiona została modlitwa w ich intencji. Zwieńczeniem obchodów było wspólnie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

Narodowe Święto Niepodległości w Jedliczu
(foto: UG Jedlicze)

- Historia wielokrotnie stawiała nasz naród przed wielkimi wyzwaniami. Dzisiaj też walczymy o wolność. O wolność w wielu aspektach, wolność jako człowieka, wolność jako katolika, Polaka. Pod Krzyżem i pod Białym Orłem zawsze zwyciężaliśmy. Mam nadzieję, że także i w tym trudnym czasie epidemii zwyciężymy i nasze społeczeństwo, jako Polacy, będzie wierne tym wartościom, dzięki którym istniejemy - podkreśliła burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik.

Krościenko Wyżne
11 listopada br. wójt Mateusz Liput i sekretarz gminy Mateusz Podkul złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed Pomnikiem Pamięci Rodaków Walczących o Niepodległość w latach 1918-1920 oraz Pomnikiem Obchodów Grunwaldzkich z 1910 roku upamiętniając tym samym 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie wzięli udział w mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Krościenku Wyżnym.

Narodowe Święto Niepodległości w Krościenku Wyżnym
(foto: UG Krościenko Wyżne)

Miejsce Piastowe
Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt narodowych w naszym kraju. W tym roku nieco inne niż zawsze, jednak wciąż pozostaje wyrazem szacunku dla dokonań walczących w obronie ojczyzny naszych przodków. W dniu Święta Niepodległości władze gminy Miejsce Piastowe na czele z wójt Dorotą Chilik złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów przy pomnikach upamiętniających mieszkańców gminy poległych w walkach za Ojczyznę.

Narodowe Święto Niepodległości w Miejscu Piastowym
(foto: UG Miejsce Piastowe)

Rymanów
Tegoroczne gminne obchody Święta Niepodległości w Rymanowie miały inny niż dotychczas przebieg z racji trwającej pandemii. O godz. 11.00 odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny a po jej zakończeniu przed Pomnikiem Niepodległości złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Zdjęcia z Rymanowa:

~hilary

13-11-2020 13:29 33 56

Powinny być skromne, szczególnie w takim okresie, który teraz mamy.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.