Sześć rzeźb powstałych podczas I pleneru w Krościenku Wyżnym można już podziwiać w trzech miejscach w centrum Krościenka Wyżnego.
Na początku lipca 2019 r. w Krościenku Wyżnym zorganizowany został I plener rzeźbiarski. Jego pomysłodawcą był Piotr Michna, a udało się go zrealizować dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Krościenku Wyżnym.

Drewniane rzeźby w Krościenku Wyżnym

Motyw tego pleneru mógł być tylko jeden, a mianowicie SIEKIERA. Rzeźbiarze swoje prace wykonywali na skwerze w pobliżu urzędu gminy. Efektem pracy artystów rzeźbiarzy jest sześć magicznych rzeźb. Niedawno znalazły swoje miejsca na terenie Krościenka Wyżnego. Przygotowania trwały bardzo długo, ale takie są niestety procedury. Ponadto rzeźby trzeba było w odpowiedni sposób zakonserwować.

Drewniane rzeźby w Krościenku Wyżnym

- Instalacja rzeźb wymagała projektu i pozwolenia na budowę. Jest to bowiem obiekt małej architektury w miejscu publicznym - tłumaczy Mateusz Liput, wójt gminy Krościenko Wyżne.

Drewniane rzeźby w Krościenku Wyżnym

Zlecone prace objęły między innymi: wytyczenie w terenie projektowanych obiektów i wyznaczenie poziomów posadowienia, wykonanie wykopów.

Drewniane rzeźby w Krościenku Wyżnym

- Wykonano także fundamenty, ułożono obrzeża i palisadę betonową, wykonano podbudowę z kruszywa, ułożono kostkę betonową, zamontowano rzeźby oraz ławki i kosz - mówi wójt Mateusz Liput.

Drewniane rzeźby w Krościenku Wyżnym

Na terenie skweru, który powstał przy budynku Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym swoje miejsce znalazły rzeźby wykonane przez artystów Edwarda Marszałka, Grzegorza Tomkowicza oraz Mariana Wójtowicza. Rzeźby autorstwa Piotra Michny i Piotra Staruchowicza zostały umiejscowione przy budynku Izby Muzealnej, natomiast „Siekiernica” Jana Galicy znalazła się na placu przy remizie OSP Krościenko Wyżne.

~ula

07-05-2021 19:16 8 30

Nic dziwnego , przecież Krościeniaków od pokoleń nazywano siekiernikami więc muszą mieć pomnik patronki.
Odpowiedz

~Czytelnik

16-11-2020 14:25 3 35

Kurlłłaaaa tą straszną babę przy OSP to pokazujemy dziecią gdy są niegrzeczne działa w 100 %
Odpowiedz

~Bobek

16-11-2020 12:48 3 37

skąd żeś ty się urwał? Przecież pozwolenie na budowe jest bezpłatne, tylko czeeeeeeeeeeeeeeeeka się długo...
Odpowiedz

~Kosztownik

16-11-2020 11:36 7 33

Ile kosztowały pozwolenia ???
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.