W trzech województwach przeprowadzone zostaną badania przesiewowe na obecność koronawirusa. Jednym z nich będzie województwo podkarpackie.
Podczas poniedziałkowej Porannej rozmowy w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że w województwie podkarpackim zostaną przeprowadzona badania przesiewowe. Nie została podjęta jednak ostateczna decyzja w jaki sposób zostaną przeprowadzone.

Brane pod uwagę są dwa warianty. Pierwszy zakłada, że uprawnienia do badań otrzymają lekarze rodzinni, każdy chętny będzie mógł dobrowolnie zostać przebadany. W modelu drugim badania będą obowiązkowe dla wszystkich. Stworzona zostanie sieć punktów "drive-thru" a mieszkańcy województwa będą sukcesywnie otrzymywać "zaproszenia" na badania. Decyzja, który model zostanie zrealizowany ma zapaść w tym tygodniu.

Pewne jest, że badania będą wykonywane testami antygenowymi, których wynik można zobaczyć już po 15 minutach, ale są one niedokładne. WHO zaleca, aby każdy wynik testu antygenowego weryfikować dodatkowo testem RT-PCR. Czy tak będzie? Nie wiadomo.