O czym trzeba pamiętać wwożąc większa ilość gotówki do krajów Unii Europejskiej? Za niedopełnienie tego obowiązku grożą poważne konsekwencje finansowe
Na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wykryli kolejne przypadki naruszenia obowiązujących przepisów wśród podróżnych przekraczających polsko-ukraińską granicę.

- Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce skierowali do kontroli wjeżdżającego do Polski busa na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Podczas rewizji okazało się, że kierujący pojazdem 32-letni obywatel Ukrainy przewoził w bagażu ponad 33 tysiące euro, których nie zgłosił do kontroli. Wobec kierowcy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, do którego na poczet grożącej kary zabezpieczona została kwota 15 tys. złotych - informuje Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Z kolei u jednego z pasażerów busa znaleziono ponad 15 tys. euro. Na 27-letniego obywatela Ukrainy nałożony został mandat karny w wysokości 5,2 tys. złotych.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że osoba, która wjeżdża do UE lub wyjeżdża z UE i przewozi środki pieniężne o wartości 10 tys. euro albo więcej (lub równowartość w innej walucie) ma obowiązek zgłosić ten fakt w formie pisemnej.

- Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia przewozu przez granicę środków w tej wysokości lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych podlega karze grzywny - dodaje Edyta Chabowska.