ORLEN Południe nabył biogazownie rolniczą Bioenergy Project w Konopnicy, którą planuje przekształcić na wytwórnię biometanu. Są też plany związane z zakładem ORLEN Południe w Jedliczu.
Realizacja projektu wpisuje się w strategię budowy nowej linii biznesowej ORLEN Południe w obszarze produkcji biogazu. Zakłada ona m.in rozbudowę możliwości produkcyjnych pozyskanych aktywów do ok. 7 mln sześc. biometanu rocznie.

– Transformację energetyczną traktujemy jako szansę na wejście w nowe segmenty biznesowe. Zgodnie z nową strategią do 2030 r. budujemy efektywny ekonomicznie i energetycznie system odnawialnych źródeł energii. Rozwój działalności w obszarze biogazu doskonale wpisuje się w te założenia. Jednocześnie wzmacniamy kompetencje i pozycję rynkową ORLEN Południe, spółki z naszej Grupy, która wzbogaca swoje portfolio o kolejny bioprodukt– powiedział Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN.

Biogazownia o mocy 1,99 MW w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka, została oddana do użytku w styczniu 2012 r. Do procesu fermentacji instalacja wykorzystuje głównie pozostałości z tłoczenia soków z jabłek, a w mniejszym stopniu też inne surowce, m.in. porzeczkę. Aktualnie instalacja wykorzystywana jest do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej na rynku lokalnym. ORLEN Południe planuje jej przekształcenie w wytwórnię biometanu, który będzie dystrybuowany do odbiorców poprzez przyłączenie do sieci dystrybucyjnej. Celem jest rozbudowa zakładu do możliwości produkcji ok. 7 mln sześc. biometanu rocznie, co może nastąpić już w roku 2022.

Zakup Bioenergy Project jest pierwszą transakcją realizowaną w ramach pilotażowego programu pozyskiwania firm w obszarze produkcji biogazu. Program, mający na celu stworzenie nowej linii biznesowej, obok przejęcia i modernizacji istniejących obiektów, zakłada również budowę własnych instalacji. W tym celu w lipcu br. został podpisany list intencyjny ze spółką H.CEGIELSKI-POZNAŃ, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

ORLEN Południe konsekwentnie przekształcana jest w nowoczesną biorafinerię, realizującą ekologiczne inwestycje. Jak poinformowało Biuro Prasowe ORLR, w Trzebini trwa budowa pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji zielonego glikolu propylenowego, a także pilotażowej instalacji do produkcji kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów. Spółka planuje również budowę instalacji do produkcji bioetanolu II generacji w Jedliczu. Ponadto w Trzebini powstaje też instalacja do produkcji paliwa wodorowego, dla którego surowcem może być właśnie biometan.

~Władek z pola

12-12-2020 14:59 4 36

Biogazownia to wytwórnia śmierdzącego gazu. współczuje tam mieszkającym i zapewne mieszkańcom co najmniej Turaszówki i Polanki
Odpowiedz

~Mieszkaniec 2

12-12-2020 13:26 5 40

Co jak co, ale tego smrodu to już nie da się znieść!
Odpowiedz

~jedliczanin

12-12-2020 10:43 4 46

do ogólnego smrodu dojdzie jeszcze smród z gnijącej słomy.
Odpowiedz

~Ja

11-12-2020 23:08 5 31

Niech zainwestuja w dobre filtry bo dzisiaj smród roznosil sie wiele kilometrow od zakladu.
Odpowiedz

~Mieszkaniec

11-12-2020 22:44 7 37

I smród.
Odpowiedz

~das

11-12-2020 22:00 4 35

Mówi się długo o tym, a nie wiadomo kiedy to ma nastąpić?
Odpowiedz

~Gminny

11-12-2020 18:33 4 45

I dobrze będą miejsca pracy
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.