Publiczna Szkoła Podstawowa z Krościenka Wyżnego od kilku lat uczestniczy w akcji "Szlachetna paczka". W tym roku, przy wsparciu szkoły w Orzechówce, również pomogła potrzebującej rodzinie.
Sytuacja epidemiczna i praca w trybie zdalnym utrudnia realizację wielu zaplanowanych zadań wychowawczych, ale mimo trudnych czasów i w tym roku szkoła w Krościenku Wyżnym przystąpiła do akcji. Po wyborze rodziny, której postanowiono w tym roku pomóc, do uczniów i ich rodziców rozesłane zostały informacje na temat zakresu potrzeb i sposobu prowadzenia zbiórki.

Szkoła w Krościenku Wyżnym

- Rodzice dzieci mieli przynosić do sekretariatu podpisane woreczki z dowolnymi produktami z listy lub wziąć udział w zbiórce pieniędzy. Reakcja na apel przeszła oczekiwania koordynatorów. Już pierwszego dnia zbiórki, do szkoły dostarczono kuchenkę mikrofalową, a w ciągu dwóch tygodni szkolna sala zapełniła się darami, które oczekiwały na pakowanie w kwarantannie - mówi Marek Aftanas, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym.

Współpracę w przygotowaniu paczki zaproponował Zespół Szkół w Orzechówce, gdzie pracuje mama ucznia z Krościenka Wyżnego. Tym sposobem jedna rodzina miała otrzymać wspólny prezent od dwóch szkół.

Szkoła w Krościenku Wyżnym

- Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi o dobrych sercach pozyskano tyle produktów żywnościowych i środków chemicznych, że nie było potrzeby ich zakupu. Za zebrane pieniądze kupiono pościel, naczynia środki pielęgnacyjne i higieniczne oraz ubrania i drobny sprzęt AGD - podkreśla Iwona Janocha, polonistka ze szkoły w Krościenku Wyżnym, która koordynowała akcję na poziomie szkolnym.

Szkoła w Krościenku Wyżnym

W drugim tygodniu grudnia podsumowano akcję i przystąpiono do wielkiego pakowania. Uczniów wspierali nauczyciele, dyrekcje szkół, a także Rada Rodziców oraz wójt gminy Krościenko Wyżne Mateusz Liput. W dostarczeniu podarunków do bazy w Głowience pomogli strażacy.

- I tak paczka, a dokładnie 46 paczek od obu szkół, zostało dostarczonych do wybranej rodziny. Oprócz wsparcia materialnego otrzymała ona w prezencie dar nadziei i uśmiechu - dodaje dyrektor Marek Aftanas.