Do 200 przedszkolaków z pięciu placówek trafiły prezenty przygotowane przez Fundację Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, a sfinansowane przez PKN ORLEN oraz PGNiG Obrót Detaliczny.
Od kilku lat Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce organizuje Mikołajkowy Piknik Naukowy dla najmłodszych. Przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim edukację w zakresie historii przemysłu naftowego, ale edukację dla przedszkolaków poprzez zabawę.

- Chcemy zachęcić ich do poznawania historii muzeum w Bóbrce, historii przemysłu naftowego i rafineryjnego. Ponieważ ten rok jest szczególny ze względu na pandemię, musieliśmy zmienić charakter naszego pikniku. Zmuszeni zostaliśmy do rezygnacji z warsztatów, ale oczywiście Mikołaj nie zapomniał o najmłodszych - mówi Barbara Olejarz, dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Przygotowywanie prezentów dla dzieci
Przygotowywanie prezentów dla dzieci. Nad wszystkim osobiście czuwał Św. Mikołaj (fot. Andrzej Józefczyk)

Stało się tak dzięki partnerom, którymi byli w tym roku PKN ORLEN oraz PGNiG Obrót Detaliczny. Udało się sfinansować paczki, którymi obdarowano 200 przedszkolaków z placówek w Chorkówce, Świerzowej Polskiej, Zręcinie, Draganowej i Wróbliku Szlacheckim. Wśród prezentów znalazły się między innymi książki przypominające historię przemysłu naftowego tak, aby dzieci poznały to miejsce.

- Staramy się nawiązać do funkcji, jaką zamarzył sobie kiedyś Ignacy Łukasiewicz. Mam tutaj na myśli służenie edukacją okolicznym szkołom poprzez organizację tego typu imprez - dodaje dyrektor Barbara Olejarz.

Ryszard Rabski, prezes Zarządu Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce podkreśla, że Mikołajki są ostatnim wydarzeniem w życiu muzeum w roku 2020. Grudzień jest również miesiącem podsumowań, co udało się osiągnąć w tym czasie.

- Ze względu na panującą pandemię, nie był to może rok zbytnio udany, ale poczynione zostały inwestycje, w tym w przewodniki multimedialne po muzeum oraz aplikacje, które są w języku polskim i angielskim. Dzięki temu mogliśmy udostępnić nasze muzeum dla szerszego grona indywidualnych turystów, którzy przeważali w tym roku. W lipcu i sierpniu frekwencja była praktycznie taka sama, jak w roku ubiegłym - podkreśla prezes Ryszard Rabski.

Dzieci ze szkoły w Świerzowej Polskiej
Prezenty od św. Mikołaja otrzymały m.in. przedszkolaki z Zespołu Szkół ze Świerzowej Polskiej (fot. Tomasz Czech)

Muzeum cały czas pracuje. W okresie, gdy jest zamknięte dla zwiedzających, prowadzone są prace rewitalizacyjne obiektów, by cały czas były atrakcyjne dla turystów.

Ryszard Rabski dodaje, że muzeum czeka bardzo ważny przyszły rok. Po otrzymaniu tytułu Pomnik Historii przyznanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, udało się aplikować o Znak Dziedzictwa Europejskiego. Przyznawany jest on przez Unię Europejską budynkom, dokumentom, muzeom, archiwom, zabytkom lub wydarzeniom, które są postrzegane jako istotne dla tożsamości europejskiej.

- Nie ukrywam też, że staramy się o wpisanie muzeum w Bóbrce na listę UNESCO. W przyszłym roku będziemy obchodzić 60. rocznicę powstania muzeum. Będzie to czas na przygotowanie ciekawej oferty dla zwiedzających oraz zaproszenia innych muzeów z całego świata na międzynarodową konferencję - mówi Ryszard Rabski.

Szczególny dla muzeum będzie też rok 2022, w którym przypada dwusetna rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza.

- Zależy nam, by właśnie rok 2022 został ogłoszony w Polsce Rokiem Ignacego Łukasiewicza, a centralne obchody odbędą się u nas, w Bóbrce - dodaje prezes Ryszard Rabski.

~Agata

16-12-2020 15:48 2 35

Wspaniała inicjatywa. Serdecznie pozdrawiam Kochane Dzieciaczki i sponsorów, Życzę dużo zdrówka i Wesołych Świąt...........
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.