Końcem 2020 roku, nakładem Gminy Dukla, ukazał się XV tom Biblioteki Dukielskiej „Dla wolności ginę – kontekst historyczny i kulturowy Konfederacji Barskiej”.
Książka „Dla wolności ginę – kontekst historyczny i kulturowy Konfederacji Barskiej” jest pokłosiem Międzynarodowej Konferencji Historycznej zorganizowanej przez Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli 12 maja 2018 r.

- Była to część większych obchodów związanych z 250. rocznicą Konfederacji Barskiej w Beskidzie Niskim, a tytuł publikacji „Dla wolności ginę” jest nawiązaniem do pieśni konfederatów barskich- informuje Waldemar Półchłopek, dyrektor Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli.

Konfederacja Barska zawiązana 29 lutego 1768 roku uznawana jest przez wielu za pierwsze polskie powstanie narodowe, chociaż część badaczy miano to przyznaje Konfederacji Dzikowskiej, która miała miejsce 30 lat wcześniej.

- Jednak Konfederacja Barska, której głównym organizatorem był Józef Pułaski, a jednym z ważniejszych dowódców jego syn Kazimierz Pułaski, jest dużo bardziej znana w Polsce- tłumaczy Waldemar Półchłopek

W Beskidzie Niskim konfederaci pojawili około rok po jej zawiązaniu. Na początku 1769 roku zbudowali szereg umocnień wzdłuż ówczesnej granicy Królestwa Polskiego i Monarchii Austriackiej, a w Presovie na terenie dzisiejszej Słowacji obradowało dowództwo Konfederacji Barskiej. Wielką pomoc udzielili konfederatom właściciele dóbr dukielskich i pałacu.

Książka zawiera teksty 10 referatów podzielonych na dwie części. W pierwszej poruszone są ogólne tematy dotyczące konfederacji, a w drugiej między innymi omówienie fortyfikacji konfederackich w Koniecznej, Grabiu, Barwinku, Łupkowie i Roztokach Górnych.

Format książki 165x235, oprawa twarda, druk czarno-biały, fotografie, ryciny i szkice czarno-białe w tekście, 222 strony, skład Wydawnictwo Ruthenus z Krosna, Dukla 2020. Publikacja została sfinansowana z budżetu Gminy Dukla.

Osoby, które chciałyby nabyć książkę, proszone są o kontakt z dukielskim muzeum lub Informacją Turystyczną w Dukli.