Joanna Kucharska z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie zajęła II miejsce w 7. edycji ogólnopolskiego konkursu "Położna na medal".
Joanna Kucharska, położna z krośnieńskiego szpitala, zdobywając 1384 głosy zajęła druga lokatę w 7. edycji ogólnopolskiego konkursu "Położna na medal". W zawodzie od 32 lat. Od początku pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie na stanowisku położnej w systemie rotacyjnym.

Od 2009 roku Joanna Kucharska pracuje również jako położna rodzinna w NZOZ Vita w Miejscu Piastowym. Jest absolwentką Medycznego Studium Zawodowego w Korczynie. Ukończyła wiele kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych. Uzyskała tytuł specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego.

W konkursie zwyciężyła Agnieszka Małolepszy z Łodzi (1403 głosy pacjentek), a trzecie miejsce zajęła Katarzyna Janik z Opola (1242 głosy).

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Akademia Malucha Alantan (AMA) i jest on częścią kampanii społeczno-edukacyjnej mówiącej o roli położnych i standardach opieki okołoporodowej. Patronat honorowy nad konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, a wsparcia merytorycznego udzieliły: Fundacja Rodzić po Ludzku, Polskie Towarzystwo Położnych, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz Polskie Centrum Edukacji.
Ubiegłoroczna edycja kampanii i konkursu przebiegała w cieniu pandemii koronawirusa. Etap nominacji położnych i możliwość oddawania na nie głosów – tradycyjnie wystartowały 1 kwietnia 2020 – zbiegł się w czasie z pierwszym lockdownem i koniecznością wprowadzenia obostrzeń ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. W związku z nadzwyczajna sytuacją organizatorzy postanowili wydłużyć czas składania nominacji. Zamiast do 31 lipca położne można było zgłaszać do końca września. W 7. edycji wzięło udział 528 położnych z całej Polski, na które łącznie oddano 16 956 głosów.

- Rola położnych ma dziś większe, niż kiedykolwiek znaczenie. W pandemii ryzykują one własnym zdrowiem i życiem dla zdrowia i życia innych. To poświęcenie i postawa, które są nie tylko godne docenienia, ale także zasługują na najwyższe społecznego poparcie. To coś, o czym otwarcie i głośno mówimy od pierwszej edycji naszego projektu - powiedziała Iwona Barańska, koordynatorka kampanii z Akademii Malucha Alantan.

Przypominamy, że w 6. edycji konkursu "Położna na medal" zwyciężyła Janina Frączek.