Krośnieński Holding Komunalny zagospodarował teren po dawnym składowisku odpadów i na zrekultywowanej części zbudował farmę fotowoltaiczną.

Instalacja powstała przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie, na zrekultywowanej części składowiska odpadów i docelowo ma zasilać w energię elektryczną zmodernizowaną część mechaniczną Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Moc instalacji wynosi 650 kW i została dobrana tak, by w szczytowych momentach produkcji zapewnić znaczną część energii elektrycznej niezbędnej do pracy zakładu.- Spółka chciała w sposób efektywny wykorzystać zrekultywowaną część składowiska. Pomysł na budowę instalacji fotowoltaicznej to nic innego, jak kontynuacja naszej strategii w kwestii wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby. Zmodernizowany Zakład Unieszkodliwiania Odpadów ma określone zapotrzebowanie na energię elektryczną i zasilanie go tzw. zieloną energią przyniesie nam wymierne korzyści, zarówno ekologiczne, jak i finansowe - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.Farma fotowoltaiczna w Krośnie

Instalacja, która powstała na byłym składowisku odpadów, składa się z 1460 sztuk paneli fotowoltaicznych, które ułożone w pięciu rzędach zajmują powierzchnię ok. 30 arów. Jest to kolejna inwestycja spółki w zakresie budowy własnych źródeł energii. Energię elektryczną na potrzeby Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego produkuje już 8 innych obiektów prądotwórczych, w tym m.in. 5 instalacji fotowoltaicznych, turbina wodna w Sieniawie, elektrownia biogazowa i elektrociepłownia na biomasę.
- W ten sposób spółka zapewnia już sobie ok. 95 proc. energii, z własnej produkcji, potrzebnej do funkcjonowania wszystkich jej Zakładów. Przy czym – całość produkowanej przez spółkę energii to energia odnawialna - dodaje prezes Janusz Fic.Wykonawcą inwestycji przy ul. Białobrzeskiej jest firma Archigon z Tarnowa. Planowany termin zakończenia prac to 30 kwietnia br. Koszt przedsięwzięcia wynosi prawie 2,2 mln złotych (brutto), z czego 30 proc. stanowi dotacja z NFOŚiGW w Warszawie.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.