27 stycznia, w 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu w Oświęcimiu, w Dukli zostały zorganizowane obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 r. dla uczczenia pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej. To również 76 rocznica wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej.

uroczystość w Dukli

W związku z pandemią koronawirusa Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu nie odbyły się w tym roku na terenie Miejsca Pamięci, a zostały przeniesione do przestrzeni internetowej.

W gminie Dukla obchody Dnia Pamięci o ofiarach Holocaustu zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Sztetl Dukla przy udziale Gminy Dukla.

Ze względu na stan pandemii i obostrzenia epidemiczne obchody miały wymiar symboliczny. Wzięli w nim udział: proboszcz Parafii Polskokatolickiej w Łękach Dukielskich ks. Roman Jagiełło, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, prezes Stowarzyszenia Sztetl Dukla Jacek Koszczan, mjr Marek Jakubus st. wychowawca z Zakładu karnego w Łupkowie i sekretarz Stowarzyszenia Sztetl Dukla Joanna Sarnecka. Uroczystość rozpoczął i przywitał przybyłych gości Jacek Koszczan prezes Stowarzyszenia Sztetl Dukla, który powiedział cytując Mariana Turskiego, więźnia Auschwitz: Auschwitz nie spadło nam z nieba....

uroczystość w Dukli

Następnie zostały odmówione modlitwy za pomordowanych. W języku hebrajskim zdalnie modlił się Piotr Prokopowicz, a w języku polskim ks. Roman Jagiełło. Zgromadzeni na uroczystości złożyli wieńce, zapalili znicze i położyli kamyczek pamięci na pomniku.

~Rzuć co na tace albo w kopercie

31-01-2021 18:22 29 50

Pleban być musi.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.