Osoby objęte egzekucją komorniczą muszą liczyć się z tym, że komornik ma naprawdę dużą władzę i może objąć swoją zajętością nie tylko rachunek bankowy i cześć wynagrodzenia, ale też inne świadczenia. Czy w związku z zajmowanym wynagrodzeniem komornik może sięgnąć też po środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Czym dokładnie jest ZFŚS? Jest to skrót od Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych tworzonego przez pracodawców, którzy zatrudniają minimum 50 pracowników. Fundusz ten może powstać również wtedy, gdy pracodawca zatrudnia więcej niż 20, lecz mniej niż 50 pracowników, ale o założenie funduszu występuje zakładowa organizacja związkowa. Środki gromadzone na funduszu przeznaczone są dla pracowników oraz emerytów i rencistów (byłych pracowników), a także ich rodzin. Czy komornik zająć może środki wypłacone z tego funduszu?

Zajmowanie świadczenia z ZFŚS wciąż stanowi kwestię sporną. Komornik ma prawo do zajmowania należności związanych z pracą, wynagrodzeniem za prace zlecone oraz wszelkie nagrody i premie. Środki zgromadzone na ZFŚS są jednak pozapłacowe, mają ponadto charakter pomocowy. Kluczowym argumentem jest to, że środki z tego funduszu przyznawane są na podstawie kryteriów socjalnych.

Mimo głosów sprzeciwu komornik ma prawo jednak do zajęcia tych środków, wystarczy, że powoła się na art. 895 będący podstawą prawną do zajęcia. Na podstawie tego artykułu oraz kodeksu cywilnego można dokonać egzekucji środków innych niż wynagrodzenie za pracę, w tym również środków socjalnych przyznawanych pracownikom.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.