23 lutego rozstrzygnięto XXII Submisję Drewna organizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Submisję drewna KROSNO 2021 rozstrzygnięto tradycyjnie już w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów. Na składach w Oleszycach i Załużu w tym roku wystawiono 1781 metrów sześciennych wyselekcjonowanego drewna najwyższej jakości, w tym: dębu - 1098 m. sześc., jaworu - 201 m, jesionu - 192 m, modrzewia - 130 m, dębu czerwonego - 74 m, buka - 70 m oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej i wiązu.


- Nabywcy mieli możliwość oglądania surowca przez cały poprzedzający submisję tydzień lutego. Oferty zakupu złożyło 19 firm z Polski, Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji i Włoch. Nabyły one łącznie prawie 1769 m sześc., czyli ponad 99 procent oferowanego surowca - poinformował Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.


Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2026 złotych za metr sześcienny, przy czym najwyższą średnią osiągnęła dębina - 2607 zł. Z kolei najwyższa cena jednostkowa wyniosła 22 681 zł za m sześc. za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Baligród. Zakupiła ją firma z Włoch.


- Analiza rynku drzewnego i wciąż zmieniających się trendów pozwoliła nam na wystawienie oferty, która znalazła uznanie w oczach nabywców, a najbardziej cieszy fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, bo każdy metr sześcienny drewna zakupiony do głębokiego przerobu w kraju, to pomnożenie jego wartości. Warto zwrócić uwagę, że drewno sprzedane na submisji już w postaci gotowych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięciolecia, a w instrumentach muzycznych przetrwać może nawet setki lat. Włożyliśmy dużo pracy, by nasza oferta była atrakcyjna, stąd zasłużony sukces. Podziękowania kieruję do leśniczych i specjalistów od gospodarki drewnem - powiedziała obecna na ogłoszeniu wyników Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.


Dyrektor RDLP podkreśliła też, że wymiar ekonomiczny submisji jest ważny, ale niezwykle istotne znaczenie ma też promocja polskiego drewna i naszego regionu, w którym zasoby drzewne wciąż rosną. Submisje w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.


Drewno na ten przetarg wybierane jest spośród surowca pozyskanego w toku planowych cięć hodowlanych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa miliony metrów sześciennych drewna, zatem pula submisyjna stanowi niecały promil tej masy.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.