W związku z artykułem w jednym z ogólnopolskich dzienników pojawiły się oświadczenia stron, które są wymienione tekście.

W niedzielę (14.03) w jednym z ogólnopolskich dzienników ukazał się artykuł, z którego wynika, że Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen otrzymał olbrzymi rabat od dewelopera na zakup apartamentu w Warszawie, a później Orlen został sponsorem akademii piłkarskiej z Krosna, z którą związany jest deweloper. W związku z artykułem pojawiły się trzy oświadczenia.Szkolenie dzieci i młodzieży


Oświadczenie w związku z artykułem wydał Grzegorz Raus, założyciel i dyrektor Akademii Piłkarskiej Beniaminek Krosno. Czytamy w nim między innymi, że Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno jest stowarzyszeniem, w którym we władzach nie zasiada żaden przedstawiciel sponsora. Kwoty sponsoringowe wydawane są tylko i wyłącznie na cel statutowy jakim jest szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży. Wspieranie rozwoju sportowego młodych adeptów piłkarskich z Podkarpacia należy uznać za działalność godną pochwały, a nie potępienia.Zagrożona przyszłość?


- Pomówienia i insynuacje bezpośrednio zagrażają naszej przyszłości. Obawiamy się, że przedstawienie Akademii w kontekście aferalnym, niczym nieuzasadnione, może doprowadzić do odpływu sponsorów. Dziwić może zła wola i brak profesjonalizmu piszących artykuł, ponieważ nikt z nich nie zadał sobie trudu, żeby się z nami skontaktować i zadać pytania - czytamy między innymi w oświadczeniu podpisanym przez Grzegorza Rausa.

Transparentność


Jak dodaje dyrektor, Akademia Piłkarska Beniaminek to transparentna organizacja, która myśli pozytywnie. Działamy z pokorą i wdzięcznością, zarazem z pasją i entuzjazmem, by zarażać tym innych. Bardzo dziękujemy za zaufanie i wiarę naszym wszystkim sponsorom i partnerom, bo w naszym regionie jak widać jest wielki potencjał i talenty, którym warto pomóc spełniać marzenia.PROFBUD Arena


"PROFBUD Arena" ówczesna "Hala Krosno" powstała w 2015 roku.- PROFBUD sponsorem Beniaminka jest od 2013 roku, kiedy zaczęliśmy realizować turniej piłkarski dla dzieci. Beniaminek to pasja w działaniu, pracowitość i rzetelność. "Kopalnia Talentów" - tak odbiera nas "światek piłkarski" w Polsce na co zapracowaliśmy sobie już prawie 14-letnią działalnością - tłumaczy Grzegorz Raus.600 adeptów futbolu


Beniaminek na przestrzeni 14 lat, odkąd istnieje wychował zawodników, którzy reprezentują kluby i Akademie Ekstraklasy: Legia Warszawa, Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Pogoń Szczecin, Wisła Kraków, Raków Częstochowa, Górnik Zabrze, Stal Mielec. Wychowankowie grają w Fortuna 1 liga w takich klubach jak: ŁKS Łódź, Korona Kielce, Puszcza Niepołomice. W akademii szkoli się ponad 600 adeptów futbolu.Orlen Beniaminek Cup


- Akademia Piłkarska Beniaminek jest organizatorem znanych w Polsce turniejów piłkarskich do których należy „Orlen Beniaminek Cup”. Turniej ten zyskał uznanie w Polsce i jest jednym z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w futbolu dziecięcym i młodzieżowym w naszym kraju. Od początku współpracy z marką PKN Orlen w turnieju wzięło udział około 10.000 zawodników - chłopców i dziewczynek jak i ponad 500 drużyn z Polski i Europy. Ze sponsorami z Grupy Orlen realizujemy m.in. takie projekty jak Talent Team dla dzieci najbardziej utalentowanych i też z ubogich rodzin. Również wielkim zainteresowaniem cieszy się projekt „Orlen Beniaminek Soccer Schools Liga”, gdzie dzieci bezpłatnie mają szansę uczestniczyć w kilkunastu turniejach w roku. Dzięki wsparciu marki PKN Orlen jako sponsora strategicznego mogliśmy w ostatnich dwóch latach mocno się rozwinąć i wykorzystaliśmy szansę zgodnie z naszą misją, wizją i celami. Stajemy się jedną z najciekawszych organizacji łączących bardzo dobre szkolenie i organizację turniejów w Polsce. Jesteśmy dobrze postrzegani przez środowisko piłkarskie w Polsce, a nasi wychowankowie będę coraz liczniej reprezentowali nas na arenie międzynarodowej. Działamy dla rozwoju całej polskiej piłki nożnej, a właśnie z takich ośrodków jak nasz Beniaminek odkrywa się najwięcej talentów, które trafiają później do większych klubów grając w Ekstraklasie lub reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej - pisze w oświadczeniu Grzegorz Raus.Oświadczenie PKN Orlen (pełna treść)


Informujemy, że opublikowany 14 marca 2021 roku w Gazecie Wyborczej artykuł po raz kolejny odnoszący się do Prezesa PKN Orlen zawiera manipulacje, kłamstwa. Nie jest bowiem prawdą, że PKN Orlen został sponsorem piłkarskiej akademii, która jest własnością dewelopera wymienionego w artykule. Stroną umowy jest Stowarzyszenie „Akademia Piłkarska Beniaminek Krosno". We władzach Stowarzyszenia nie zasiada przedstawiciel żadnego z kilkunastu sponsorów. Każda umowa sponsoringowa PKN Orlen jest realizowana w oparciu o restrykcyjne procedury regulujące zakup i rozliczanie tego typu usług. Regulacje te wykluczają możliwość czerpania jakichkolwiek korzyści przez podmioty trzecie, w tym innych sponsorów danego projektu. Informujemy, że PKN Orlen jako największy mecenas polskiego sportu wspiera go na poziomie zawodowym i amatorskim. Szczególną wagę przykłada do wsparcia inicjatyw i projektów w zakresie szkolenia sportowego dzieci i młodzieży. W ten sposób przyczynia się do rozwoju młodych talentów w różnych dyscyplinach sportu, m.in. w siatkówce, koszykówce, lekkiej atletyce i piłce nożnej. Rocznie programami piłkarskimi objętych jest ok. 7 tys. dzieci w całej Polsce. Wśród wspieranych akademii piłkarskich jest m.in. akademia piłkarska przy klubie Lechia Gdańsk oraz przy klubie Wisła Płock. Na południu Polski wspierany jest Beniaminek Krosno, który jest jedną z najlepszych akademii piłkarskich w kraju. Akademia ta działa od 14 lat. Jej wychowankowie zasilają szeregi klubów polskiej Ekstraklasy m.in. takich jak: Legia Warszawa, Lech Poznań, Wisła Kraków, Górnik Zabrze. W Akademii szkoli się ponad 600 adeptów futbolu z regionu Podkarpacia, gdzie PKN Orlen prowadzi swoją działalność biznesową w obszarze poszukiwań i wydobycia węglowodorów. PKN ORLEN poprzez działania sponsoringowe wzmacnia rozpoznawalność marki, ale również wypełnia obowiązki wynikające z CSR. Jego zaangażowanie jest formą dialogu ze społecznościami lokalnymi w tych rejonach, w których prowadzi działalność operacyjną. Łączenie naszego zaangażowania w sponsoring sportowy, który ma wieloletnią tradycję z niepopartymi faktami i insynuacjami jest nadużyciem.Oświadczenie firmy PROFBUD (pełna treść)


Firma PROFBUD działa na rynku od ponad 10 lat i cieszy się nieposzlakowaną opinią. W naszej działalności kierujemy się zasadą transparentności oraz dochowujemy najwyższych standardów biznesowych. Sprzedaż wybudowanych mieszkań odbywa się w oparciu o prawa rynku, gdzie o cenie decyduje popyt i podaż. Ceny rynkowe są zaś zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników, takich jak lokalizacja, specyfikacja inwestycji, koszty poniesione przez budującego czy metraż nieruchomości. Na rynku nowych mieszkań występuje następująca zależność – im większe mieszkanie, tym cena lokalu za m2 jest niższa. Potwierdzenie tego mogą być choćby raporty opublikowane przez firmy Emmerson czy NBP, w których przedstawiono średnie ceny mieszkań w Warszawie. W 2018 roku ceny nowych mieszkań na Bemowie wynosiły średnio 7 tys. zł/m2. Oferta sprzedażowa firmy PROFBUD zawsze była ogólnodostępna i otwarta dla wszystkich. W przypadku największych mieszkań, które najtrudniej sprzedać ze względu na wysoką wartość, zwykle deweloperzy negocjują z klientami finalną cenę zakupu. To standardowa praktyka na rynku. Cenę jaką otrzymaliśmy za sprzedaż mieszkania opisywanego przez Gazetę Wyborczą uznaliśmy za korzystną biorąc pod uwagę ówczesną sytuację rynkową oraz wielkość sprzedawanego lokalu. PROFBUD co roku sprzedaje kilkaset lokali. Nie ma dla nas znaczenia ani światopogląd, ani profesja naszych klientów. Wszystkie transakcje zawieramy na zasadach rynkowych. Od wielu lat pomagamy potrzebującym w ramach działalności społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR). Jedną z naszych inicjatyw jest wsparcie sponsoringowe szkółki piłkarskiej Beniaminek Krosno. Jesteśmy tytularnym sponsorem szkółki piłkarskiej, a nie jej właścicielem. Nikt ze spółki nie zasiada we władzach szkółki piłkarskiej Beniaminek. Spółka ani nikt z jej władz nie czerpie żadnych korzyści ze współpracy ze szkółką piłkarską. Dzięki nam dzieci i młodzież Podkarpacia, ma szanse realizować swoje pasje sportowe. Jesteśmy jednym z kilkunastu darczyńców szkółki piłkarskiej Beniaminek i nie mamy wpływu na to jaki sponsorów szkółka pozyskuje.W poniedziałek (15.05) ta sama gazeta opisuje historię sponsoringu przez Orlen klubu Partyzant MAL-BUD-1 Targowiska. Klub do tej pory nie wydał w tej sprawie oświadczenia.