Przy ul. Okrzei w Krośnie powstał nowy zbiornik wyrównawczo-retencyjny do gromadzenia uzdatnianej wody. Jego pojemność wynosi 2000 m sześciennych.

Budowa nowego zbiornika ma na celu zwiększenie niezawodności funkcjonowania całego systemu zaopatrzenia w wodę oraz podniesienie standardów dostaw wody dla mieszkańców Krosna. Jego przeznaczeniem jest gromadzenie uzdatnionej wody i zasilanie sieci wodociągowej istniejącej na terenie miasta Krosna.- Inwestycja ta zwiększa bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców Krosna oraz optymalizuje pracę całej sieci wodociągowej, obsługiwanej przez naszą spółkę. Zbiornik pełni funkcję swoistego magazynu wody - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.Zbiornik powstał w sąsiedztwie dwóch istniejących już zbiorników wyrównawczych wody, o pojemności 1400 m sześc. każdy, które wybudowano na początku lat 60. XX wieku. Nowy obiekt jest zbiornikiem częściowo naziemnym o konstrukcji żelbetowej i średnicy zewnętrznej 26,3 m, z bezpośrednim podłączeniem do istniejącego systemu wodociągowego.- Ta budowa jest kolejną inwestycją, po magistrali Rymanów – Iskrzynia, której zadaniem jest zwiększenie niezawodności funkcjonowania naszego systemu zaopatrzenia w wodę. Jest to też element wieloletniego planu spółki dotyczącego rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2018-2021 - podkreśla prezes Holdingu Janusz Fic.Mimo że istniejące dwa zbiorniki wody działają bez zastrzeżeń, to ich wiek oraz ograniczona pojemność w sytuacjach awaryjnych, sprawiły, że budowa trzeciego była ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa i niezawodności dostaw wody. Dzięki tej inwestycji możliwości retencyjne zbiorników wynoszą obecnie około 5000 metrów sześc., co przy średnim dobowym zużyciu wody dla Krosna zapewnia ponad 12-godzinną rezerwę.- Do sieci obsługiwanej przez krośnieńskie wodociągi wtłaczamy dobowo około 14 tys. metrów sześc. wody, z czego 9 tys. metrów sześc. jest dla Krosna. Rezerwa, jaką daje nam nowy zbiornik, jest sporym zapasem, gdyż pobór wody w ciągu dnia jest bardzo zmienny i zależy od wielu czynników - wyjaśnia Marcin Kilar, kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Krośnie.Wykonawcą robót związanych z budową zbiornika i całej infrastruktury jest Inżynieria Rzeszów SA. Wartość całej inwestycji to 3,6 mln zł (netto), przy czym wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stanowi ponad 2,8 mln zł.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.