To wydarzyło się w maju 20, 15, 10 i 5 lat temu (wybór subiektywny)

2001


- 2 maja oddano do użytku salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Łękach Strzyżowskich. Nowy obiekt sportowy budowany był przez trzy lata i ma 21 metrów długości i 12 metrów szerokości. Oddana do użytku sala gimnastyczna w Łękach Strzyżowskich była wówczas trzecim tego typu obiektem w gminie Wojaszówka, po Odrzykoniu i Przybówce.

- W Krośnie, w ramach obchodów 210 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowano między innymi III Bieg Konstytucji, w którym zwyciężyli Wiesław Figurski oraz Ludmiła Melicherova, a także I Bieg Samorządowców, w którym rywalizowało 9 zawodników. Zwyciężył Komendant Miejski Policji w Krośnie Henryk Mussur.

- Witold Filus z Aeroklubu Śląskiego zwyciężył w XVII Balonowych Mistrzostwach Polski, które zostały zorganizowane w Krośnie. W równocześnie rozgrywanych II Górskich Zawodach Balonowych zwyciężył Ryszard Kurowski z Warszawy.

Balony nad Krosnem 2001
Po raz drugi zostały zorganizowane w Krośnie Górskie Zawody Balonowe (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- 20 maja jednostka OSP w Krasnej świętowała jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji druhowie z Krasnej otrzymali nowy sztandar. Wójt gminy Korczyna Stanisław Roman wręczył go prezesowi jednostki Janowi Kiełbasie. W uroczystości wzięli udział między innymi starosta krośnieński Jan Juszczak i komendant miejski PSP w Krośnie mł. bryg. Bogdan Kuliga.

- W 2001 r. z okazji Dnia Matki w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym szkolny teatrzyk „Czary – Mary” prowadzony przez Małgorzatę Prugar zaprezentował widowisko „Bajka różne ma imiona”. W premierowym widowisku wystąpili: Łukasz Wójcik, Ada Kopciuch, Aleksandra Pelczar, Maciej Lorens, Michał Pelczar, Aleksandra Liput, Aleksandra Lorens, Klaudia Adamik, Dominika Lorens, Ewelina Pelczar, Estera Nóżka, Dominika Kaczor, Marlena Findysz, Łukasz Pyzia, Marzena Brzeżawska, Mateusz Barański, Paulina Parysz, Agata Folcik, Sara Kamińska. Młodym artystom akompaniował Mateusz Prugar.

Teatrzyk Czary-Mary w Krościenku Wyżnym
Teatrzyk "Czary-Mary" po występie z okazji Dnia Matki w SP im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym


- Komenda Miejska PSP w Krośnie wzbogaciła się o nową płaskodenną łódź ratowniczą Quicksilver 500 SF mogącą transportować sześć osób. Nowy sprzęt został zakupiony dzięki środkom otrzymanym z PZU Życie S.A. W oficjalnym przekazaniu uczestniczyli Jerzy Walat – dyrektor Ubezpieczeń Grupowych PZU Życie S.A. – Inspektorat w Rzeszowie komendant miejski PSP w Krośnie mł. bryg. Bogdan Kuliga oraz wiceprezydent Krosna Jacek Wołek.

2006
- 6 maja na hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki w Krośnie odbyła się gala bokserska. W głównej walce wieczoru Dawid „Cygan” Kostecki zmierzył się z Rachidem Kanfouach z Francji o tytuł zawodowego mistrza świata w boksie federacji IBC. Niestety krośnieńska hala nie okazała się szczęśliwa dla Dawida Kosteckiego. W 9. rundzie został znokautowany przez przeciwnika.

Gala bokserska w Krośnie rok 2006
Gala bokserska w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- 22 załogi wzięły udział w VII Górskich Zawodach Balonowych w Krośnie połączonych z Rodzinnym Piknikiem Lotniczym. W pierwszy weekend maja krośnieńskie lotnisko odwiedziło tysiące osób. Zwycięzcą zawodów balonowych został Bartosz Nowakowski z Aeroklubu Włocławskiego. Głównymi organizatorami byli: Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, Magazyn Lotniczy „Skrzydlata Polska”, Aeroklub Podkarpacki w Krośnie oraz Urząd Miasta Krosna.

Balony nad Krosnem 2006
Górskie Zawody Balonowe połączone z Rodzinnym Piknikiem Lotniczym (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- Na placu przy Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie odbyły się obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczone zostały odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse na wyższe stopnie. Długoletnich działaczy OSP wpisano do „Księgi Zasłużonych dla Ochrony Przeciwpożarowej Powiatu Krośnieńskiego”. W gronie tym znaleźli się: Zbigniew Potocki (OSP Sieniawa), Ryszard Kupka (OSP Piotrówka), Stanisław Jastrzębski (OSP Wietrzno), Tadeusz Stefanik (OSP Przybówka), Edward Soliński (OSP Kobylany), Kazimierz Donica (OSP Polanka), Kazimierz Zawojski (OSP Łężany).

Dzień Strażaka w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie
Dzień Strażaka w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- 13 i 14 maja odbywała się w Pustynach „Majówka 2006”. Cykl imprez kulturalno-rozrywkowych został zorganizowany przez miejscową OSP przy udziale PPHU „Kontap”. Na scenie zaprezentowali się między innymi zespół „Krokus” z Bardejova, Zespół Pieśni i Tańca Lubatowianie, orkiestra Fire Band z Brzozowskiego Domu Kultury, zespół „Maska”, Zespół Obrzędowy „Rymanowianie”, orkiestra deta i zespół młodzieżowy z OSP Krościenko Wyżne. Dużą atrakcją drugiego dnia był występ aktorów z popularnego programu „Spotkanie z Balladą”, a także prezentacja motocykli Harley Davidson.

Majówka w Pustynach 2006
Majówka 2006 w Pustynach (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- Blisko 80 wykonawców zaprezentowało się podczas III Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej Korczyna 2006 - XXII KROPA. Przegląd był jednocześnie eliminacją na Ogólnopolski Festiwal Kapel I Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą. Impreza została zorganizowana przez wójta Gminy Korczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie i Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury Ludowej „Regionalizm” w Korczynie.

KROPA Korczyna 2006
III Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej Korczyna 2006 - XXII KROPA (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- Po raz trzeci w gminie Korczyna została zorganizowana międzynarodowa biesiada artystyczna. W 2006 r. gospodarzem była Kombornia, a motywem przewodnim był chleb wykonywany na różne sposoby.

Biesiada artystyczna w Komborni
Biesiada artystyczna w Komborni (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- W dniach 19-21 maja odbyła się w Krośnie 28. edycja Krośnieńskich Targów Euroregionalnych KONTAKT. W hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki i na placu przed nią swoją ofertę przedstawiło około 80 firm z Polski i Słowacji. Równocześnie z targami zorganizowanymi przez firmę Tetrix, Podkarpacka Izba Gospodarcza w Krośnie zorganizowała polsko-ukraińskie i polsko-słowackie seminaria.

- Po raz drugi Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli, Dzień Działacza Kultury Powiatu Krośnieńskiego. Podczas spotkania wręczone zostały odznaki „Za zasługi dla Kultury Polskiej” oraz nagrody starosty za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. W części artystycznej wystąpił zespół folklorystyczny „Stropkovcany” ze Słowacji oraz zespół ludowy „Rogowice” z Rogów. Gośćmi święta kultury powiatu krośnieńskiego byli między innymi senator Stanisław Piotrowicz, radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego Stanisław Jucha i Józef Szajna oraz Marian Duda, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Dzień Działacza Kultury Powiatu Krośnieńskiego w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- W Sądzie Okręgowym w Krośnie rozpoczął się proces 29-letniego Roberta F. Mężczyzna został oskarżony o zabójstwo pracownika stacji paliw w Jasienicy Rosielnej 9 września 2005 r. i usiłowanie zabójstwa pracownika stacji paliw w Jedliczu 29 sierpnia 2005 r. Na zdjęciu: sędzia Artur Lipiński z 2-kilogramowym młotkiem, którym oskarżony zadał ciosy w Jasienicy Rosielnej. Obok sędzia Leszek Grabias.

Proces Roberta F.
Proces 29-letniego Roberta F. w Sądzie Okręgowym w Krośnie


2011


- W Miejscu Piastowym odbyła się uroczystość symbolicznego podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę marketu OBI. Dokument podpisali między innymi Wolf Nierman, dyrektor operacyjny OBI Polska oraz wójt gminy Miejsce Piastowe Marek Klara.

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę marketu OBI
Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę marketu OBI (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- 20 maja odbyły się w Krośnie obchody Dnia Strażaka. Podczas apelu na placu Komendy Miejskiej PSP w Krośnie wręczone zostały medale i odznaczenia resortowe oraz awanse na wyższe stopnie. Wręczone zostały także okolicznościowe statuetki, które ufundował komendant miejski PSP w Krośnie bryg. Krzysztof Korzec. Gośćmi krośnieńskich uroczystości byli między innymi poseł Piotr Babinetz, senator Stanisław Piotrowicz, wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz oraz st. bryg. Bogdan Kuliga, zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP w Rzeszowie.

Obchody Dnia Strażaka na placu Komendy Miejskiej PSP w Krośnie
Obchody Dnia Strażaka na placu Komendy Miejskiej PSP w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- Po raz trzeci Zespół Ludowy „Lubatowianie” i Regionalne Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury Ludowej w Lubatowej przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu-Zdroju, burmistrza Iwonicza-Zdroju i Starostwa Powiatowego w Krośnie zorganizowali imprezę pod nazwa „Na Lubatowską Nutę”. Na scenie zaprezentowały się zespoły „Lubatowianie”, „Młodzi Lubatowianie” i „Mali Lubatowianie” oraz gościnnie zespół „Bobrzanie” z Bóbrki, „Rogowice” i kabaret „Łorczyk” z Rogów, kapela ludowa „Warzanie” z Wary.

Na Lubatowską Nutę 2011
Trzecia edycja imprezy "Na Lubatowską Nutę" (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- Kilkudziesięciu specjalistów z Polski i Ukrainy wzięło udział w Podkarpackich Warsztatach Urologiczno-Onkologicznych, które 27 maja odbyły się w Dworze Kombornia. Warsztaty zostały zorganizowane przez Dariusza Sobieraja, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie urologii, ordynatora oddziału urologicznego szpitala w Krośnie oraz Jana Gawełko, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie radioterapii.

Podkarpackie Warsztaty Urologiczno-Onkologiczne w Dworze Kombornia
Podkarpackie Warsztaty Urologiczno-Onkologiczne w Dworze Kombornia


2016
- Siedemnaste już, „Balony nad Krosnem” miały wyjątkowy charakter – towarzyszyły im bowiem XXXII Balonowe Mistrzostwa Polski, w których wystartowało ponad 50 załóg. Oprócz sportowych emocji, jak co roku, nie zabrakło koncertów, pokazów lotniczych i spadochronowych, wystawy sprzętu latającego czy wesołego miasteczka. Zorganizowany został również turniej klas mundurowych Munduriada 2016. Imprezę zakończył rodzinny piknik balonowy.

Balony nad Krosnem
17. edycja imprezy "Balony nad Krosnem" (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- 22 maja, Korczyna była stolicą folkloru w regionie. Wszystko za sprawą zespołów, solistów i kapel ludowych, którzy zjechali do Korczyny. Na scenie przy Dworze Szeptyckich można było wysłuchać 44 prezentacji zespołów śpiewaczych, kapel, solistów instrumentalistów, solistów śpiewaków i gawędziarzy. Ich umiejętności oceniało czteroosobowe jury pod przewodnictwem dr Andrzeja Karczmarzewskiego.

KROPA Korczyna 2016
KROPA przy Dworze Szeptyckich w Korczynie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- Koszykarze z Krosna w ekstraklasie! Historyczny sukces koszykarzy pod wodzą trenera Michała Barana i kapitana drużyny Dariusza Oczkowicza. Koszykarze Miasta Szkła Krosno wygrali rywalizację play-off z Legią Warszawa 3-2 i awansowali do Tauron Basket Ligi.

Awans koszykarzy do Tauron Basket Ligi
Awans koszykarzy do Tauron Basket Ligi (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- Jak co roku, strażacy z komendy miejskiej PSP w Krośnie uroczyście obchodzili święto swojego patrona, św. Floriana. Nie zabrakło odznaczeń, awansów i życzeń. Poświęcone zostały również nowe pojazdy ratownicze.

Święto straży w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie
Święto straży w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- Po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało Dzień Działacza Kultury. Z tej okazji w Domu Ludowym w Targowiskach odbyło się spotkanie w gronie animatorów, twórców i działaczy. Było ono okazją do uhonorowania osób, które szczególnie zasłużyły się dla kultury.

Powiatowy Dzień Działacza Kultury w Targowiskach 2016
Powiatowy Dzień Działacza Kultury w Targowiskach (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


- Jednostce OSP z Pustyn został oficjalnie przekazany średni samochód ratowniczo-gaśniczy mercedes benz atego. Kosztował on blisko 640 tys. zł. Gmina Krościenko Wyżne przeznaczyła na jego zakup prawie 340 tys. zł. Udało się też pozyskać dofinansowanie z Komendy Głównej PSP oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kluczyki i dokumenty nowego samochodu przekazali wójt gminy Krościenko Wyżne Jan Omachel, przewodniczący rady gminy Antoni Dębiec oraz nadbryg. Bogdan Kuliga. Samochód pożarniczy poświęcili proboszcz z Krościenka Wyżnego, ks. Wiesław Kałamarz i proboszcz z Pustyn ks. Tadeusz Osiński. Uroczystość uświetniła Gminna Orkiestra Dęta z Krościenka Wyżnego.

Przekazanie samochodu gaśniczego dla OSP Pustyny
Oficjalne przekazanie samochodu gaśniczego dla OSP Pustyny (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)