27 kwietnia dwaj nieletni chłopcy (14 i 11 lat) wyrwali plastikowe słupki drogowe i układali je na torach na szlaku kolejowym Jedlicze – Krosno. Niebezpieczną zabawę przerwali funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.

Straż Ochrony Kolei poinformowała, że we wtorek 27 kwietnia br. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Posterunku w Jaśle prowadzili działania prewencyjne na szlaku kolejowym Jedlicze – Krosno. Miały one związek z wcześniejszymi przypadkami układania przeszkód na torach. Po otrzymaniu sygnału z zamontowanej wcześniej fotopułapki niezwłocznie udali się w rejon przejazdu kolejowo-drogowego w miejscowości Jedlicze. Na miejscu dostrzegli dwóch nastolatków, którzy układali na torach wyrwane na przejeździe słupki drogowe służące do oznakowania przejazdu.- Na widok mundurowych sprawcy zaczęli uciekać pozostawiając motocykl, którym wcześniej się poruszali. Po krótkim pościgu zostali ujęci przez funkcjonariuszy SOK. W trakcie dalszych czynności ustalono, że ujęci: 11-latek i 14 latek przyznali się do dwóch wcześniejszych czynów polegających na ułożeniu przeszkód na torach kolejowych w dniach 22 i 23 kwietnia 2021 r. Dodatkowo nie posiadali uprawnień do kierowania pojazdem, którym się wcześniej poruszali - poinformowała Straż Ochrony Kolei.Po ustaleniu danych osobowych oraz przybyciu na miejsce zdarzenia policjantów, nieletni zostali przekazani pod opiekę rodziców wezwanych na miejsce zdarzenia. Dalsze czynności w sprawie prowadzone są przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.Jak poinformowała Straż Ochrony Kolei, w ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do zdarzeń, gdy pozostawione bez nadzoru dzieci i młodzież zabawiają się na torach, między innymi układając różne niebezpieczne przedmioty na torach.
Często nie zdają sobie sprawy, że ich niebezpieczne zabawy zagrażają nie tylko bezpieczeństwu w ruchu pociągów i pasażerom, ale również im samym, gdyż nie zawsze w porę dostrzegą pociąg nadjeżdżający z dużą prędkością. A przy spotkaniu człowieka z pociągiem ten pierwszy nie ma żadnych szans.