W Muzeum Podkarpackim w Krośnie będzie można zobaczyć wystawę czasową "Polska na emigracji".
Muzeum Podkarpackie w Krośnie od 15 maja 2021 roku do końca stycznia 2022 udostępniać będzie wyjątkową wystawę czasową prezentującą zabytki wybrane spośród dziewięciu tysięcy poloników podarowanych placówce przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 maja o godzinie 18:00.

Zbiory Stowarzyszenia, które powstało w marcu 1993 roku w Paryżu, stanowią niezwykłe świadectwo służby, pracy i poświęcenia wielu pokoleń Polaków żyjących na emigracji, ludzi którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę, dbali o zachowanie jej kultury i dziedzictwa. Wśród zabytków przekazanych do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie znajduje się wiele cennych eksponatów z okresu od XVII do XX wieku. Kolekcję tworzą unikatowe archiwalia, fotografie, plakaty, dzieła sztuki, dewocjonalia, mundury, sztandary, odznaczenia i publikacje. Wśród nich do najcenniejszych należą pamiątki po płk. Leopoldzie Kraczkiewiczu - Złoty Krzyż Virtuti Militari IV klasy nadany w 1831 roku i Francuska Legia Honorowa.

Bogaty zbiór fotografii zawiera wyjątkowe zdjęcia: Ignacego Jana Paderewskiego i gen. Władysława Sikorskiego z ich odręcznymi autografami. Ponadto fotografie prezentujące legionistów, (przyjazd żołnierzy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera do Polski) czy zdjęcia z okresu międzywojennego i drugiej wojny światowej ukazujące Wojsko Polskie. Pozostałą część zbioru stanowią zdjęcia z okresu powojennego. Są to sceny z imprez okolicznościowych, organizowanych przez polskich kombatantów żyjących we Francji i Wielkiej Brytanii, pielęgnujących tradycje narodowe i manifestujących swoje przywiązanie do Polski. Ciekawie prezentują się także fotografie z okresu Solidarności, zarówno z wydarzeń z Polski, jak i tych mających miejsce poza jej granicami.

Niezwykle cenna jest bogata kolekcja orłów polskich z legendarnym orłem I Pułku Ułanów Legionów Polskich, tzw. „beliniackim”, orzełkami legionowymi oraz orzełkami Armii gen. Józefa Hallera i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Bezcenną pamiątką jest szklany ryngraf patriotyczny z 1898 roku podarowany Państwu Bronisławie i Kazimierzowi Dłuskim czy orzeł ze sztandaru Armii Polskiej we Francji z 1917 roku.

Wśród archiwaliów na szczególną uwagę zasługują odręczne pisma gen. Władysława Sikorskiego z września 1939 roku, odezwa Komitetu Organizacyjnego Gwardii Narodowej z 1848 roku oraz oryginalna odezwa gen. Władysława Andersa do żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie z 1943 roku.

Kolekcja plakatów obejmuje egzemplarze z lat 1917-1945, np.: afisz wzywający Polaków mieszkających w USA do wstępowania do Armii Polskiej we Francji, przedwojenny afisz reklamujący Polskę czy propagandowe plakaty z okresu II wojny światowej. Osobną grupę stanowi zbiór plakatu powojennego, m.in. afisz w języku francuskim wzywający do uwolnienia z więzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego czy plakaty i ich projekty z okresu „Solidarności”.

Dużą grupę publikacji stanowią pozycje wydawane na Bliskim Wschodzie i dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz polskich autorów emigracyjnych, często nieznanych w kraju. Prezentujemy również publikacje w języku francuskim dotyczące historii Polski z okresu od XVII do XX wieku.

W zbiorze znajdują się cenne grafiki, m.in. wizerunki: Marii Leszczyńskiej, Kazimierza Pułaskiego, Józefa Poniatowskiego, Józefa Dwernickiego i George Sand. Zbiór uzupełniają widoki miejscowości, m.in. Wieliczki, Lwowa czy Warszawy. Bardzo wartościowe są dzieła sztuki, tj.: obraz Stanisława Chlebowskiego „Sobieski pod Wiedniem”, rzeźba „Kosynier” czy porcelanowa figurka Józefa Piłsudzkiego autorstwa Adama Siemaszko.

Osobną grupę stanowią medale, medaliony i plakiety, w tym najcenniejszy medalion wykonany na przełomie XVI i XVII wieku przedstawiający króla Zygmunta III Wazę. W skład kolekcji wchodzą medaliony i relief z wizerunkiem ukochanego kompozytora Polaków i Francuzów, Fryderyka Chopina.

Liczny jest unikatowy zbiór eksponatów należących do żołnierzy i kombatantów polskich, w tym mundury oraz pamiątki patriotyczne, także z okresu „Solidarności”.

Członkowie Stowarzyszenia uratowali od zniszczenia i zapomnienia wiele bezcennych dla historii naszego kraju poloników. To dzięki ich zaangażowaniu przyszłe pokolenia Polaków będą mogły poznawać historię Ojczyzny na podstawie ocalonych eksponatów. Decyzja Stowarzyszenia o przekazaniu wszystkich zbiorów i archiwum do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie jest dla naszej placówki ogromnym wyróżnieniem, a cele jakie towarzyszyły członkom Stowarzyszenia, dbałość o historię, kulturę i pamięć o Polsce niepodległej i wolnej, niech będą stawiane za wzór dla przyszłych pokoleń Polaków.

wystawa czasowa


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.