Ogromne wyróżnienie dla Moniki Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie. Gratulujemy!
Konkurs na Bibliotekarza Roku organizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i składa się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. Podczas pierwszego wybierani są najbardziej cenieni bibliotekarze w poszczególnych województwach.

Najlepsza w Polsce


W tym roku w województwie podkarpackim została nim Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i znalazła się najpierw w gronie 16 najlepszych bibliotekarzy w kraju. Zarządy okręgowe Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich powołały Okręgowe Kapituły, które oceniały działania merytoryczne poszczególnych kandydatów w roku 2020 r. i tak powstał ranking, w którym Monika Machowicz zajęła I miejsce, zostając ogólnopolskim Bibliotekarzem Roku 2020!

Miłe zaskoczenie i docenienie


W rozmowie z portalem terazKrosno.pl Pani Monika mówi, że wyróżnienie to jest dla niej zaskoczeniem, ale bardzo miłym.

- Nagroda to dla mnie przede wszystkim forma docenienia tego, co udało nam się zrealizować w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w ubiegłym roku, niewątpliwie bardzo trudnym dla kultury. Nowe wyzwania jakie postawiła przed nami bibliotekarzami pandemia sprawiła, że znów musieliśmy wykazać pomysłowością, kreatywnością, nauczyć się „działać” online w różnych sferach funkcjonowania biblioteki, żeby cały czas „być” z naszymi czytelnikami, kilkukrotnie za zamkniętymi drzwiami, przeniesieni do przestrzeni wirtualnej. To, że nagroda w tym roku trafiła do mnie, to dla mnie potwierdzenie, że krośnieńska biblioteka stanęła na wysokości zadania mierząc się z nowymi wyzwaniami roku 2020 i cieszę się, że stało się to z moim udziałem - opowiada Monika Machowicz.

Nie tylko książki papierowe


Dodaje też, że praca w bibliotece to jakby naturalną „konsekwencją” jej wykształcenia. Skończyła studia na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa na Akademii Pedagogicznej w Krakowie i zaczęła pracować najpierw w MBP w Jaśle, a od blisko 15 lat w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, w której odpowiada m.in. za przygotowanie i realizację projektów realizowanych z grantów, planuje i koordynuje działania promocyjne biblioteki, współredaguje serwis internetowy KBP – www.kbp.krosno.pl oraz profile biblioteki na Facebook-u i Instagramie. Organizuje szkolenia, warsztaty, seminaria dla bibliotekarzy oraz szereg działań edukacyjnych i literackich adresowanych do mieszkańców Krosna i regionu.
Pytana o największe plusy swojej pracy mówi, iż jest to niewątpliwie nieograniczony dostęp do książek – w tej chwili nie tylko tych papierowych, ale także elektronicznych. Krośnieńska Biblioteka Publiczna zapewnia od lutego ubiegłego roku czytelnikom dostęp nie tylko do nowości tradycyjnych, papierowych, ale także e-book-ów, udostępniając kody do serwisu Legimi!

Spotkania i rozmowy z ludźmi


- Niewątpliwie jednym z największych plusów mojej pracy jest możliwość spotkania, rozmowy z ludźmi. Na przestrzeni tych kilkunastu lat miałam możliwość zorganizowania spotkań autorskich z kilkudziesięcioma pisarzami, poetami tworzącymi dla dzieci i dorosłych. I za każdym razem to była okazja do rozmowy, często o książkach, pisaniu, ale nie tylko…. Wymienię tylko kilku twórców, których w ostatnich latach gościliśmy w KBP. To m.in. Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Tomek Michniewicz, Tomasz Sekielski, Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Magdalena Grzebałkowska… To zawsze wartościowe spotkania, które pozostają w pamięci - mówi Monika Machowicz.

Ciągłe dokształcanie


Dla Pani Moniki praca współczesnego bibliotekarza to praca, które daje także szerokie możliwości rozwoju i niejako „wymusza” ciągłe dokształcanie, a tym samym rozwój w różnych obszarach życia i na polu zawodowym i prywatnym.

- Musimy być na bieżąco z nowych technologiami, ciągle szukać nowych pomysłów na promocję, a jak pokazała pandemia kreatywność bibliotekarzy jest nieograniczona - podkreśla Bibliotekarz Roku 2020 w Polsce.