8 maja obchodzony jest Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Rok 2021 jest rokiem szczególnym dla młodzieży działającej w oddziałach PCK, także w Krośnie.
Prawie 100 lat temu zaczęły powstawać pierwsze grupy wolontariuszy współpracujących z Polskim Czerwonym Krzyżem.
Gdy w roku 1919 zaczęto formować PCK mało kto spodziewał się jak szybko do działania będzie chciała włączyć się młodzież. Już dwa lata później powstały pierwsze szkolne koła PCK.

- Początkowo osoby działające w tych kołach zajmowały się promowaniem higieny, pomocy koleżeńskiej i opieką nad grobami poległych żołnierzy. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Nadal zwraca się dużą uwagę na pomoc innym uczniom, ale równie ważną częścią działań szkolnych kół jest edukowanie o humanitarnym działaniu i bezpieczeństwie. Prowadzone są szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz profilaktyki zdrowotnej - opowiadają Kamila Jaworska i Olga Janocha, wolontariuszki SIM (Społeczni Instruktorzy Młodzieżowi) PCK w Krośnie.

Wolontariuszki w Krosna

Do Oddziału Rejonowego PCK w Krośnie należą 24 szkolne koła PCK, w których działają uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jednak nawet dzieci w wieku przedszkolnym mogą być częścią PCK. Umożliwiają im to Kluby Wiewiórka. Pomagają one w kształtowaniu wśród dzieci chęci pomocy potrzebującym i empatii. Wspierają też dzieci w prowadzeniu zdrowego stylu życia i uczą jak żyć bezpiecznie.

- W naszej okolicy funkcjonuje 14 klubów w różnych placówkach - dodają wolontariuszki.

Wolontariuszki w Krosna

Od lat 60. ubiegłego stulecia działają Społeczni Instruktorzy Młodzieżowi PCK. Spośród wielu aktualnie działających grup w Polsce, jedna jest w Krośnie. Pomagający w niej wolontariusze zajmują się prowadzeniem szkoleń z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych, zabezpieczaniem przedmedycznym różnych wydarzeń oraz akcjami tematycznymi PCK.

- Bycie wolontariuszem wiąże się z poświęceniami. Taka osoba daje z siebie wszystko, aby pomóc innym, przychodzi na spotkania, uczestniczy w szkoleniach, spędza tak swój wolny czas. Z drugiej jednak strony daje to możliwość integracji z innymi oraz przynosi wiele radości zarówno SIM-om jak i osobom, które wspierają - podkreślają Kamila Jaworska i Olga Janocha.

Obecna sytuacja epidemiologiczna uniemożliwia grupom działanie w warunkach do których się przyzwyczaiły. Ich spotkania zostały przeniesione do Internetu i to za jego pośrednictwem edukują się i rozwijają. Wolontariusze nie chcą jednak rezygnować z przeprowadzania akcji dlatego wiele z nich odbywa się wirtualnie. Promują zdrowy tryb życia, szczególnie w tym trudnym czasie oraz zachęcają do wszelakich aktywności. Ich poczynania można śledzić na Facebooku – OR PCK KROSNO.
Minęło już prawie 100 lat od powstania pierwszych młodzieżowych grup PCK, a mimo to młodzież nadal prężnie działa i chętnie pomaga innym.

- Jednak nawet pandemia nie gasi naszego zapału i planujemy już kolejne działania - dodają wolontariuszki.

Wolontariuszki w Krosna

8 maja wolontariusze PCK udostępnią w mediach społecznościowych swoje zdjęcia w okolicznościowej ramce #JestemWolontariuszemPCK

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.