Prokuratura Rejonowa w Krośnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Rumunii. Sprawa dotyczy wydarzeń z 8 grudnia 2018 r. w Zboiskach, gm. Dukla.
8 grudnia 2018 r. około godz. 2 w nocy policjanci z komisariatu w Dukli otrzymali informację, że przy wjeździe na stację paliw w Zboiskach mężczyzna znęca się nad koniem, bijąc leżące zwierzę powrozem. Fakt ten potwierdzili na miejscu policjanci.

Bili konia powrozem

Okazało się, że dwaj Rumuni przewozili w samochodzie sześć koni. Transportowali je gdzieś w okolice Kielc. Gdy zatrzymali się na stacji w Zboiskach zauważyli, że jeden z nich jest wycieńczony. Wtedy wyprowadzili zwierzę na zewnątrz, by nabrało sił. Gdy nie chciało się podnieść, bili go powrozem po całym ciele. Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził wycieńczenie wszystkich koni. Pomimo zaaplikowanych leków na wzmocnienie jedno zwierzę padło. Pozostałe żywe zwierzęta przekazano pod opiekę osobie wskazanej przez burmistrza Dukli a pojazd, którym były przewożone zabezpieczono.

Znęcania ze szczególnym okrucieństwem

Dochodzenie w tej sprawie nadzorowała Prokuratura Rejonowa w Krośnie. Po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów został skierowany akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Rumunii: 42-letniemu Istvanovi V. i 36-letniemu Domokosowi G.

Obydwaj mężczyźni mają postawione trzy zarzuty.

- Wspólnie i w porozumieniu znęcali się ze szczególnym okrucieństwem nad sześcioma końmi, doprowadzając do skrajnego wycieńczenia w wyniku niepodawania wody i pokarmu. Zwierzęta przewozili w skrajnych warunkach pojazdem nieprzystosowanym do transportu takiej ilości zwierząt. Poprzez spinanie ich metalowymi łańcuchami zmuszane były do zachowania nienaturalnej pozycji, co powodowało cierpienie i stres. Ponadto zadawali uderzenia leżącemu i wycieńczonemu zwierzęciu powrozem po głowie i reszcie ciała, zmuszając je do poniesienia wysiłku przekraczającego możliwości zdrowotne w danym czasie. Wynikiem była śmierć jednego z przewożonych koni - poinformowała Iwona Czerwonka-Rogoś, Prokurator Rejonowy w Krośnie.

Bez wymaganych dokumentów i podrobione paszporty

Drugi zarzut dotyczy transportu oni bez wymaganych dokumentów, w tym między innymi świadectwa zdrowia lub poświadczenia zdrowotności zwierząt, decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii dopuszczającej środek transportu, zaświadczenia o kwalifikacji kierowcy/ konwojenta, planu trasy przy transporcie trwającym ponad 8 godzin, poświadczenia mycia i dezynfekcji pojazdu, niedopełnienia obowiązku niezwłocznego powiadomienia lekarza weterynarii o chorobie, wycieńczeniu bądź urazie. Zarzut dotyczy także transportu pojazdem nieprzystosowanym do takiej ilości zwierząt.
Trzeci z zarzutów to posługiwanie się przerobionymi paszportami zwierząt.
Prokuratura Rejonowa w Krośnie skierowała akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Rumunii do Sądu Rejonowego w Krośnie. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

~miko

11-05-2021 13:10 25 55

Tylko koni żal...
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.