Młodzi zawodnicy z UKS Skorpion Judo Krosno rozpoczęli treningi w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie. Klub funkcjonuje od pięciu lat i odnosi już sukcesy.
Uczniowski Klub Sportowy Skorpion Judo Krosno funkcjonuje samodzielnie od stycznia 2016 r. Prezesem jest Krzysztof Ziewalicz, a sekretarzem Maciej Wałęga. Oferta Skorpiona skierowana jest dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- Początki naszej działalności to kilkoro dzieci, ale mieliśmy wizję, żeby małymi krokami iść do przodu i z czasem zgłaszało się coraz więcej chętnych do trenowania u nas - opowiada Maciej Wałęga, sekretarz UKS Skorpion Judo Krosno.

Judocy ze Skorpiona trenują w
W lewej sekretarz UKS Skorpion Judo Krosno Maciej Wałęga, Lidia Kasińska dyrektor "Budowlanki", trener Paweł Juryś

Pierwsze treningi odbywały się w obiekcie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Powstańców Śląskich w Krośnie. Następnie młodzi judocy Skorpiona trenowali w Szkole Podstawowej nr 14 w Krośnie, a od trzech tygodni są w nowym miejscu. Dzięki przychylności dyrektor Lidii Kasińskiej, mogą trenować w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie przy ul. Piotra Skargi 3, czyli popularnej "Budowlance".

- Do dyspozycji mamy małą salę gimnastyczną przystosowaną do sportów walki, popularnie nazywaną dojo z rozłożoną na stałe profesjonalną matą - tatami. Mamy też trochę niezbędnego sprzętu do trenowania, a także dostęp do zaplecza sanitarnego - mówi Maciej Wałęga.- Z pomysłem treningów w naszej szkole wystąpił pan Maciej. Znalazło się odpowiednie miejsce i rozpoczęliśmy współpracę. Wszystko zostało zorganizowane w bardzo krótkim czasie i treningi już się odbywają. Mam nadzieję, że i uczniowie skorzystają z tego, gdyż w planach mamy prowadzenie tutaj zajęć z samoobrony - dodaje Lidia Kasińska, dyrektor "Budowlanki".

Obecnie zajęcia z dziećmi i młodzieżą prowadzi Paweł Juryś, a po uzyskaniu niezbędnych kwalifikacji i uprawnień, treningi będzie prowadził również drugi trener. Klub wspomaga także trener mentor Bogdan Przystasz, wielokrotny mistrz Polski w judo.

Treningi odbywają się pięć razy w tygodniu, a zawodnicy podzieleni są na cztery grupy: "Baby", "Starszaki I", "Starszaki II" i "Zaawansowana". Zajęcia trwają od 45 minut w przypadku najmłodszych, do prawie 2 godzin w grupie zaawansowanej.

Judocy ze Skorpiona trenują w
Z prawej Oliwia Ziewalicz, utalentowana zawodniczka "Skorpionów"

Klub jest zrzeszony w Polskim Związku Judo i zawodniczki oraz zawodnicy uczestniczą w wielu turniejach, także rangi mistrzowskiej. Jak podkreśla Maciej Wałęga, do tej pory największy sukces odniosła Oliwia Ziewalicz, zdobywając w grudniu ubiegłego roku w Poznaniu tytuł mistrzyni Polski młodziczek.

Oliwia przygodę z judo rozpoczęła około osiem lat temu.

- Na treningi zapisali mnie rodzice, gdyż miałam za dużo energii i trenowanie judo miało być dobrym sposobem, by tą energię wyładować. Dotychczas zdobyłam dwa razy tytuł mistrzyni Polski młodziczek, pierwsze miejsce na pucharze Polski wśród juniorek młodszych. Teraz przede mną kolejne wyzwanie. Tym razem mistrzostwa Polski juniorek młodszych, które w czerwcu mają się odbyć w Łodzi. Moim marzeniem jest powrót z nich także z medalem - powiedziała Oliwia Ziewalicz.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.