Trwa wymiana oświadczeń między mieszkańcami z komitetu protestującego a REMONDIS. Chodzi o inwestycję spółki w Szczepańcowej.
Przypomnijmy. Mieszkańcy gminy Chorkówka protestują przeciw przeniesieniu bazy transportowej spółki REMONDIS z Krosna do Szczepańcowej. Obawiają się, że przy ulicy Przemysłowej będą gromadzone odpady i tym samym przysporzy im to wielu problemów i niedogodności. Przedstawiciele spółki zapewniają, że nie ma mowy o gromadzeniu odpadów, ponieważ wielkość działki to wyklucza a spółka prowadzi tylko działalność transportową. Przyznają, że sporadycznie i przez krótki okres mogą być przechowywane niewielkie ilości odpadów, ale w sposób bezpieczny dla otoczenia i przede wszystkim zgodnie z prawem.

30 kwietnia w Świerzowej Polskiej odbyło się spotkanie mieszkańców na które zaproszono władze samorządowe gminy Chorkówka. Chociaż niezaproszeni, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele REMONDIS przedstawiając plany spółki dotyczące inwestycji w Szczepańcowej. Strony w trakcie burzliwej dyskusji uzgodniły, że zachodzi konieczność uzgodnienia terminu kolejnego spotkania w najbliższym czasie. Doszło do niego niespełna dwa tygodnie później, 10 maja w Urzędzie Gminy w Chorkówce.

Wkrótce potem komitet protestujący wydał komunikat, w którym przedstawił swoje stanowisko i skierował zarzuty w stronę inwestora. Zdaniem komitetu protestacyjnego, stanowisko REMONDIS, odnośnie planowanej inwestycji wyrażone ustnie mija się całkowicie z zapisami w dokumentacji do postępowania administracyjnego o wydanie warunków zabudowy prowadzonego przez gminę Chorkówka. Czytaj więcej: Kontrowersje wokół inwestycji w Szczepańcowej. Kolejne informacje.

W odpowiedzi REMONDIS w piątek 14 maja wydał oświadczenie, w którym zarzuca komitetowi mieszkańców złamanie ustaleń ze spotkania i apeluje o możliwość uczestniczenia w kolejnych spotkaniach przedstawicieli lokalnych mediów.

Prezentujemy pełną treść oświadczenia:

OŚWIADCZENIE

W świetle argumentów przedstawionych przez komitet mieszkańców na jednym z lokalnych portali internetowych chcielibyśmy przedstawić nasze stanowisko po spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Gminy Chorkówka 10.05.2021 roku. Spotkanie dotyczyło zagospodarowania terenu działki przy ulicy Przemysłowej 30 w Szczepańcowej, która od ponad roku jest własnością REMONDIS i gdzie zgodnie z prawem inwestor może, w świetle obowiązujących przepisów, prowadzić modernizację. W tym przypadku jest to budowa bazy logistycznej dla ciężarówek odbierających odpady.

Opublikowana informacja to subiektywny odbiór komitetu mieszkańców tego co zostało powiedziane podczas spotkania. Mimo ustaleń, z których wynikało, że wszystkie strony zaakceptują treść oświadczenia dla mediów, do teraz nie dostaliśmy takiego tekstu od żadnej ze stron obecnych w Urzędzie Gminy Chorkówka.

Od początku zabiegaliśmy o to, aby cały proces dialogu odbywał się maksymalnie przejrzyście. Mimo, że nie zobowiązały nas do tego organy państwowe wydające kolejne pozwolenia, wyszliśmy z inicjatywą konsultacji, biorąc pod uwagę argumenty mieszkańców. Mieliśmy zatem nadzieję, że na wyżej wymienione spotkanie zostanie zaproszone także możliwie szerokie grono dziennikarzy. Tymczasem z informacji, które dostaliśmy, takie zaproszenie nie zostało im przesłane. Co więcej, jeden z dziennikarzy wielokrotnie pytał o termin spotkania w Gminie i choć dostał potwierdzenie, to zaproszenia już nie.

Jeszcze raz apelujemy o to, aby we wszystkich spotkaniach uczestniczyli, w miarę możliwości i zainteresowania, przedstawiciele lokalnych mediów. Jesteśmy przekonani, że tylko uczestnictwo niezależnych i niezaangażowanych w sprawę dziennikarzy może dać odbiorcom pełen obraz sytuacji.

W najbliższym czasie planowane jest kolejne spotkanie, które, mamy nadzieję, przybliży nas do zmniejszenia napięcia, które pojawiło się wokół inwestycji. Jesteśmy przekonani, że przy pełnym zaangażowaniu strony społecznej, przedstawicieli gminy oraz REMONDIS, uda się wypracować porozumienie, które będzie korzystne dla wszystkich zainteresowanych.

Rzecznik Prasowy
Remondis Sp. z o.o
Piotr Tokarski