Z inicjatywy uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie i przy ogromnym wsparciu rodziców, na placu przy szkole została zamontowana stacja naprawy rowerów.
W Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Krośnie działa kółko turystyczne, które organizuje rajdy rowerowe, także wielu uczniów przyjeżdża do szkoły na rowerach. Dlatego też, jak podkreśla Dorota Patejko, dyrektor SP nr 3 w Krośnie, żeby wyprawy rowerowe miały sens i były przyjemnością, muszą być bezpieczne.

- Zależy na tym uczniom, ich rodzicom i nauczycielom. A bezpieczeństwo zapewnia między innymi zadbany, sprawny rower. Dlatego wcześniej startowaliśmy z tym pomysłem zakupu stacji naprawy rowerów w ramach budżetu obywatelskiego. Ostatecznie stacja została zakupiona i zamontowana dzięki wsparciu finansowemu rodziców naszych uczniów, za co jestem bardzo wdzięczna - mówi dyrektor Dorota Patejko.

Dorota Patejko i Zdzisław Krawczyk
Dorota Patejko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Krośnie i Zdzisław Krawczyk, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego "Białobrzegi"

W inicjatywę tą włączyło się również Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "Białobrzegi", dzięki któremu na ogrodzeniu szkoły zawisł baner informujący o możliwości naprawy roweru na placu przy SP nr 3 przy ul. Marii Konopnickiej 5.

- Robimy to przede wszystkim dla mieszkańców naszej dzielnicy, ale z tego urządzenia może korzystać każdy. Wszystko po to, żeby było jak najbardziej bezpiecznie. Jako stowarzyszenie wspomagamy działalność wszystkich instytucji na terenie naszej dzielnicy - dodaje Zdzisław Krawczyk, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego "Białobrzegi".

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 przynajmniej kilka razy w roku wyruszają na rajdy rowerowe i przed każdym wyjazdem będzie można teraz sprawdzić na miejscu stan techniczny swojego jednośladu.

- W bardzo prosty sposób rower można założyć na stojak, a następnie sprawdzić jego podstawowy stan techniczny, w tym między innymi ciśnienie w oponach oraz wykonać proste naprawy dzięki zestawowi kluczy, w tym imbusowych. Są też łyżki do ściągania opon - opowiada Mariusz Zajdel, nauczyciel wychowania fizycznego, który prowadzi również kółko turystyczne i organizuje rajdy rowerowe.

Jak dodaje dyrektor Dorota Patejko, ze stacji może korzystać nie tylko społeczność SP nr 3. Jest ona dostępna dla wszystkich miłośników rowerów, którzy będą potrzebowali sprawdzić stan techniczny.

Hanna Koczot
Takie miejsce jest bardzo potrzebne - mówi Hanna Koczot z klasy VI

Jako pierwsi przetestowali możliwości nowej stacji uczniowie SP nr 3.

- Jeżdżę z tatą na różne wycieczki rowerowe i uważam, że takie miejsce jest bardzo potrzebne, szczególnie przed wyruszeniem na rajdy, by móc sprawdzić na miejscu jego stan techniczny - powiedziała Hanna Koczot z klasy VI.Bartosz Pelczar z klasy VIII dodał, że wcześniej trzeba było trochę „kombinować”, żeby móc dokonać jakiś drobnych napraw. Teraz można to zrobić na miejscu przy szkole, gdzie są do dyspozycji wszystkie niezbędne klucze.
Według Kamila Terleckiego takiego urządzenia brakowało do tej pory.

- A czasem trzeba dokręcić śrubkę, czy nabić ciśnienie w oponach. Oczywiście nie zrobimy tutaj gruntownej naprawy roweru, ale podstawowe naprawy, które zwiększają nasze bezpieczeństwo, jak najbardziej da się tutaj zrobić - stwierdził Kamil Terlecki.