Posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Frydrych odniosła się do zwolnienia Andrzej Jurczaka z funkcji dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.
W czwartek (11 czerwca) posłanka Joanna Frydrych zorganizowała konferencję prasową poświęconą dyscyplinarnemu zwolnieniu przez Zarząd Powiatu Krośnieńskiego dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie Andrzeja Jurczaka. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się przed siedzibą pogotowia ratunkowego przy ul. Grodzkiej.

Dyrektor od 1998 r.

Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie zostało powołane do życia 18 grudnia 1998 r. Organem założycielskim jest Powiat Krośnieński, który pełni nadzór nad jego działalnością. Od 1998 r. dyrektorem krośnieńskiego pogotowia ratunkowego był lekarz Andrzej Jurczak, który organizował to pogotowie.

- Jest to osoba niezwykle zaangażowana w to, co robi, bardzo sprawna organizacyjnie. Pełni tą funkcję przez prawie 23 lata i posiadał zawsze zaufanie zmieniających się władz powiatu krośnieńskiego. Remont, termomodernizacja budynku pogotowia to zasługa również dyrektora Jurczaka - mówiła posłanka Joanna Frydrych.

Bolszewicka metoda

Dyrektor Andrzej Jurczak został odwołany 8 czerwca uchwałą Zarządu Powiatu Krośnieńskiego. Do emerytury pozostało mu półtora roku.

- Tak zarząd powiatu potraktował dyrektora Jurczaka. Pozbył się go metodą bolszewicką - stwierdziła Joanna Frydrych.

Co się zmieniło?

Przypomniała też, że w 2013 r. otrzymał zgodę na pracę w Samodzielnym Publicznym Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Miejscu Piastowym. Udzielili mu ją między innymi obecny starosta Jan Pelczar i wicestarosta Andrzej Guzik.

- W marcu tego roku rozmyślili się i zgodę wycofali. Zrobili to w czasie, kiedy był szczyt pandemii, z ogromną liczbą zachorowań - powiedziała posłanka.

Pytanie do wicestarosty i wójta

Joanna Frydrych zapowiedziała, że zwróci się z pytaniem do wicestarosty Andrzeja Guzika, mieszkańca gminy Miejsce Piastowe, czy podejmując decyzję o wycofaniu zgody dla dyrektora, zastanowił się, czy mieszkańcy Miejsca Piastowego i Rogów, gdzie Andrzej Jurczak przyjmował swoich pacjentów będą mieli, gdzie szukać pomocy medycznej?

- Pytanie skierują również do wójt gminy Miejsce Piastowe Doroty Chilik, czy interweniowała w tej sprawie i czy zastanowiła się, że nagła utrata lekarza w trudnym dla nas czasie nie jest ograniczeniem dostępności do opieki medycznej mieszkańców gminy Miejsce Piastowe. Dyrektor Jurczak podjął ryzyko i nie pozostawił pacjentów bez pomocy i przyjmował do końca kwietnia. Dzisiaj z tego powodu zostaje zwolniony za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Tak PiS traktuje fachowców. Tutaj nie liczy się fachowość, ale interesy partyjne - poinformowała Joanna Frydrych.

Konferencja Joanny Frydrych

Brak lekarzy

Dodała też, że w czasie, kiedy została wycofana zgoda dla Andrzeja Jurczaka, brakowało lekarzy i rząd zastanawiał się, jak medyków ściągnąć z zagranicy.

- Tutaj zarząd powiatu cofa zgodę lekarzowi, który pomaga pacjentom - powiedziała posłanka KO.

Apel do zarządu powiatu

Joanna Frydrych zaapelowała też do Zarządu Powiatu Krośnieńskiego o refleksję i wycofanie się z tak perfidnej decyzji.

Uczestniczący w konferencji prasowej Zbigniew Ungeheuer, radny Rady Miasta Krosna zaznaczył, że bardzo dziwi go ta decyzja.

- Jak można tak zasłużonego człowieka półtora roku przed emeryturą zwolnić w taki sposób. Jest to dla mnie nie do przyjęcia - powiedział Zbigniew Ungeheuer.