Zakończył się rozruch technologiczny nowej linii sortowniczej w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie. Jakie surowce, dzięki nowej inwestycji, udało się odzyskać?
Zakończony rozruch technologiczny nowej linii sortowniczej w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów pozwolił na zwiększanie mocy przerobowych instalacji. Od marca do maja br., czyli po okresie rozruchu instalacji, linia sortownicza przetworzyła ok. 7300 ton zmieszanych odpadów komunalnych i ok. 1800 ton odpadów selektywnych. Potwierdziło to jej dużą efektywność i możliwości.

- Zmodernizowana instalacja mechaniczna przeznaczona jest do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów segregowanych. Odpady kierowane są na urządzenia do separacji balistycznej, optycznej w celu zapewnienia odzysku surowcowego do recyklingu. Po separatorach optycznych odpady surowcowe kierowane zostają za pomocą przenośników taśmowych do kabin sortowniczych w celu doczyszczenia, manualnej kontroli jakości lub rozsortowania. Następnie odpady surowcowe zostają zbelowane w prasie belującej i zmagazynowane w celu przekazania do recyklingu - wyjaśnia Dorota Kornasiewicz, kierownik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie

Dzięki nowoczesnym technologiom, jakie zastosowane zostały na nowej linii sortowniczej w części mechanicznej instalacji mechaniczno-biologicznego sortowania odpadów, zwiększyła się również ilość odzyskiwanych surowców wtórnych, które można przekazywać do recyklingu. Od początku roku jest to ponad 1400 ton różnego rodzaju surowców, w tym: butelki PET – ponad 344 tony, tworzywa PE i PP – ponad 160 ton, folia bezbarwna i kolorowa – ponad 95 ton, makulatura kartonowa i mieszana – ponad 500 ton, aluminium i złom stalowy – prawie 230 ton oraz ponad 87 ton opakowań wielomateriałowych typu Tetrapak.

- Technologia oraz zastosowane na linii technologicznej optoseparatory i pozostałe urządzenia, w tym separator balistyczny i separator metali żelaznych oraz nieżelaznych, pozwalają „odzyskać” z dostarczonych odpadów niemal wszystkie surowce, które nadają się do recyklingu - mówi Jakub Rospond, zastępca kierownika Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie

- Na starej linii wszystkie surowce nadające się do recyklingu pracownicy musieli wyciągać ręcznie, co było czasochłonne i mniej skuteczne. Teraz w dużej mierze robią to maszyny, które są tak zaprogramowane, że same rozpoznają rodzaj materiału i od razu przypisują go do danej kabiny sortowniczej, gdzie pracownicy doczyszczają odzyskiwane surowce - dodaje Jakub Rospond.

Dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii znacznie poprawiła się także jakość odzyskiwanych surowców, co w konsekwencji wiąże się z możliwością wynegocjowania lepszych cen od odbiorców tych surowców.
Pełna zdolność produkcyjna nowej instalacji do mechanicznego przetwarzania odpadów i pełna efektywność systemu odzysku surowców wtórnych zostaną osiągnięte w II półroczu tego roku, tj. po zakończeniu rozruchu technologicznego w części biologicznej instalacji.

~Drogo

17-06-2021 11:16 3 18

Około 20% w górę ^^
Odpowiedz

~logik

14-06-2021 08:51 3 36

To ile dzięki tej nowej instalacji potanieje wywóz śmieci?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.